İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • çok yazık turuncu ekodan sonra 1 kere kar yağmadı seyirlik istedik o bile yok şakır şakır yağmur yağıyor neyse buna da şükür

Sistem kuşa döndü uçuyor 🦜

• Mgm nin tahminleri çoğu zaman tutmuyor kışın karı yazın orajları da bilemiyorlar resmi kurum olarak artık dikkate alınmamalı bunla ilgili çevre şehircilik ve iklim değişikliği bakanlığı bu kurumla ilgili ciddi yaptırımlar yapmalı

Devlet destekli daha teknolojik imkanlarla yeni bir hava tahmin kurumu kurulmalı

• Mgm nin tahminleri çoğu zaman tutmuyor kışın karı yazın orajları da bilemiyorlar resmi kurum olarak artık dikkate alınmamalı bunla ilgili çevre ve iklim değişikliği bakanlığı bu kurumla ilgili ciddi yaptırımlar yapmalı

Devlet destekli daha teknolojik imkanlarla yeni bir hava tahmin kurumu kurulmalı

Ecmwfs göre tahmin yapıyor lar Avrupa ülkeleri gibi Türkiye'de üye maalesef bu sene Avrupa Orta menzilli hava durumu ecmfws çok kötü

Ülke olarak bizim de uydularımız aracılığı ile sistem kurmamız gerekli

• Mgm nin tahminleri çoğu zaman tutmuyor kışın karı yazın orajları da bilemiyorlar resmi kurum olarak artık dikkate alınmamalı bunla ilgili çevre şehircilik ve iklim değişikliği bakanlığı bu kurumla ilgili ciddi yaptırımlar yapmalı

Ülkemizde nasıl olsa yalancıyı şey yapmıyorlar, her kurumda bu var maalesef.

• Ecmwfs göre tahmin yapıyor lar Avrupa ülkeleri gibi Türkiye'de üye maalesef bu sene Avrupa Orta menzilli hava durumu ecmfws çok kötü

Ülke olarak bizim de uydularımız aracılığı ile sistem kurmamız gerekli

Yazılım teknolojisi son birkaç yıldır çok revaçta güzel yazılımcılar yetiştirirsek ve bunları uygulamaya koyarsak neden bizde Avrupa’nın ecmwf gibi ABD nin gfs gibi Almanya’nın icon u gibi Fransa nın Gem i gibi İngiltere’nin UKMO su gibi kendi bize özgü modelimiz olmasın mesela ismide Turco olur

• Sistemde ki hem balon ölçümleri hem de DP değerleri olsun vasatın altında kaldığı için kar namına bence maksimumunu vermekte sistem şimdiye dek.

Beni en çok şaşırtan olay ise, Göztepe ve Ferhatpaşa'nın aynı anda kar yağışı almış olması. Şöyle gözü doyuracak bir kar göremedim yine ona yanarım.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Arkadaşlar hava durumu tahmini için uygulama önerisi olarak size "Buluttan" uygulamasını öneririm. Ne dediyse doğru çıkıyor dün Darıca'ya kar vermedi yağmur verdi ve doğru çıktı. Önceki sistemlerde de hep doğru tahmin etti. Saatlik tahminleri de genellikle tutuyor.

• Son zamanlarda Meteoroloji Genel Müdürlüğünün şehrimize sürekli olarak orta ve yoğun derece kar vermesi bizlere umut kaynağı olsa da bizler aslında gerçeği biliyorduk. Burada kazanan iyisiyle kötüsüyle barajlarımız oldu. Sevineceksek buna sevinelim. Üzülmenin anlamı yok Şubat ayından benim umudum bol.. Son birkaç güncellemedir Şubat ayının 2. haftanın başlarına doğru sistem emareleri görünüyor. Bakalım neler olacak? :)

Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 2. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

"Bütün ümidim gençliktedir." - Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk

(1881-193∞)

• Arkadaşlar hava durumu tahmini için uygulama önerisi olarak size "Buluttan" uygulamasını öneririm. Ne dediyse doğru çıkıyor dün Darıca'ya kar vermedi yağmur verdi ve doğru çıktı. Önceki sistemlerde de hep doğru tahmin etti. Saatlik tahminleri de genellikle tutuyor.

bi kaç yıldan beri kullanıyorum

• 1 saat önce üşenmedim kartal atalardan kalktım aydosa doğru gittim atalarda yağmur vardı dedim aydosta kar vardır aydosta yağmur bile yağmıyordu başarısız bir kar görme girişimi oldu ^^