İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Berkay 34 hocam gfs 144 saatten bize kar çıkmaz mı bı kaç guncellemedir veriyor enazindan havada yoğun kar zeminde ince bir örtü gibi bişey

• atvde haberde gördüm bi öğretim üyesi istanbulda ısı adası oluştu diyor doğru mu?

o mangal adası knk 😂😂

Merhaba ben Onurcan Aydın 27 yaşındayım fiziksel engelliyim açık lise mezunuyum yılardır hava forumda model takibi yapıyorum.

• Isı adası vs. hikaye. Uygun basınç dizilimi olunca ısı adasını Moskova'ya çevirir atmosfer.

Orası doğru hocam da( baba sistemler ısı adası dinlemez) ama bu sezon yaşadığımız sınırda sistemlerde eski 50 yıl önceki İstanbul olsaydı soğuma betonlaşma az olduğu için 1.5-2 derece daha fazla olacaktı ve az da olsa 4-5 cm örtü alırdık

• Orası doğru hocam da( baba sistemler ısı adası dinlemez) ama bu sezon yaşadığımız sınırda sistemlerde eski 50 yıl önceki İstanbul olsaydı soğuma betonlaşma az olduğu için 1.5-2 derece daha fazla olacaktı ve az da olsa 4-5 cm örtü alırdık

Pek alakası yok hocam. Azorun üzerimize yatması yada fazla batılaması sonucu oluşan kırpılmalar bunlar. Soğuklar İstanbul'u görünce erimiyor, basınç dizilimi bozulunca otomatik olarak soğuklarda kırılıyor. İskandinav Yükseğini ve Azor'un hareketlerini İstanbul Isı Adasına bağlamak komik olur. Global çapta bir düzensizlik var..

• İstanbul her tarafı denizlerle çevrili bir kent, iklim özelliklerini başka yerlerle tam olarak kıyaslayamiyoruz. Isı adasi konusu geçtiğinde genellikle belirtilen tüm önermeler bir bakima dogru oluyor. Burada ısı adasını doğru yorumlayabilmek önemli. Doğma büyüme aydoslu biri olarak malesef ki bu terimin varlığına tanık oldum. Şuan kamptayım ve fikrimi tam açıklayamıyorum.

müsait olduğum bir zaman diliminde bu konu hakkindaki fikrimi ve deneyimlerimi paylaşmak isterim. Gokhan hocama genel olarak katılıyorum. Bunun yaninda ekstrem hocam da elbette hakli.

Isi adasina en basit şekilde soğukların kırılması olarak değil, kentleşme ve ısıyı tutma kabiliyeti daha fazla unsur var olarak bakabiliriz. Bunun yaninda rüzgar da üst seviye soğuklarını yer seviyesine ve zemine ulaştırma konusunda bir etken. Kentleşme bunu da azaltan bir etki.

Hepsini bir araya topladığımızda ortalama olarak bir konumun boşluk hali ile kent olmuş hali arasında 1-2 derecelik bir sıcaklık farkı olduğunu hem teorik olarak görebiliriz, hem de benim buyudugum konumumda deneyimledigim gibi gozlemleyebiliriz de

• Pek alakası yok hocam. Azorun üzerimize yatması yada fazla batılaması sonucu oluşan kırpılmalar bunlar. Soğuklar İstanbul'u görünce erimiyor, basınç dizilimi bozulunca otomatik olarak soğuklarda kırılıyor. İskandinav Yükseğini ve Azor'un hareketlerini İstanbul Isı Adasına bağlamak komik olur. Global çapta bir düzensizlik var..

Isı adası demek sadece yapılardan oluşan ısı yayılımı demek değildir. Bu yapıların içinde insanlar yaşıyor. Isınmak için odun, kömür, doğalgaz, belki mazot vb.. yakıtlar kullanılıyor.

İçinde hiç insan yaşamasa dahi beton zaten en büyük sera gazı kaynaklarından bir tanesi. Yani olay sadece ısı yayması değil çevreye verdiği zararın etkileri bunları da yaşıyoruz şu an zaten.

• Gidişat günden güne üzücü hale gelmeye başladı kar açısından valla. Mart 10-15'e kadar ümit vardır ama 87 sonrası tek tatminkâr kar yağışının 2022'de aldık. Bekliyoruz bakalım. Tek tesellimiz yağışlar ile barajların güzel değerlere gelmesi.

• Gfs nin Hatay ile Kıbrıs arasında 168 saatlerde gördüğü ab yi ecm denen vasat model görmediği için yb hemen üzerimize çöküyor gfs ile ayrılıyorlar bu konuda

Geçen sefer bol keseden soğuk ve yağış veren ecm heralde biz önce sıfırı basalim duruma göre el yukseltiriz demiş

Az veya çok bir örtü alabilsek gerisi gelecek ilk kurşun önemli

• Gfs nin Hatay ile Kıbrıs arasında 168 saatlerde gördüğü ab yi ecm denen vasat model görmediği için yb hemen üzerimize çöküyor gfs ile ayrılıyorlar bu konuda

Geçen sefer bol keseden soğuk ve yağış veren ecm heralde biz önce sıfırı basalim duruma göre el yukseltiriz demiş

Bu sene GFS net daha iyi hocam. Ecmwf döner yüksek ihtimal

GFS bu kış sezonunda şimdiye kadar ABleri orta-uzak vadede en net tahmin eden model ve her halükarda ecmyi yanına çekti.

• Bu akşam güncellememizde ECMWF için durumlar aynı iken GFS 3-7 Şubat için -10'ları indirerek kar ihtimalleri doğurdu. Önümüzde güncelleme çok... Bakalım neler olacak?

Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 2. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

"Bütün ümidim gençliktedir." - Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk

(1881-193∞)