İç Ege, Batı Akdeniz ve Eskişehir Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Geçenki sistem gibi olacak Eskişehir Kütahya kar alırken Afyonda şakır şakır yağmur yağacak şu anlık gözüken o :(3232 inşallah 2 Şehrimiz de iyi kar alır

• Geçenki sistem gibi olacak Eskişehir Kütahya kar alırken Afyonda şakır şakır yağmur yağacak şu anlık gözüken o :(3232 inşallah 2 Şehrimiz de iyi kar alır

Bilgim olmadığından soruyorum ve hep merak etmişimdir yani çok yakın şehirler birbirine birisi kar alırken birinin şakır şakır yağmur almasının sebebi nedir umarım bütün şehirlerimiz kar yağışını bereketiyle alır bu sene

• Bilgim olmadığından soruyorum ve hep merak etmişimdir yani çok yakın şehirler birbirine birisi kar alırken birinin şakır şakır yağmur almasının sebebi nedir umarım bütün şehirlerimiz kar yağışını bereketiyle alır bu sene

Şöyle diyim hocam kar yağışı için gerekli olan soğuk kuzeyden geliyor ülkemize yağış ve sıcaklık çakıştığında da kar yağışı oluyor sağlam sistemlerde sıcaklık sorunu fazla olmuyor özellikle karasallığı yüksek şehirlerde ancak şu son 2 sistemdir kıytırık soğuklarla yağış geliyor ve soğuk giresiye yağış sonlanıyor bu yüzden soğuk kuzeyden girdiğinde coğrafi konumdan dolayı Kütahya Eskişehir daha şanslı oluyor yağışı kara çevirme açısından

Tabii başka etmenler de vardır ab hareketi vb ancak en büyük etkenlerden biri bu Afyon Uşak ve Denizli gibi şehirler için daha fazla güneyli ve batılı basınç dizilimleri lazım yoksa soğuk güneye inemiyor bu sene çok umutluydum derin ab lerle sağlam kar alırız diyordum ancak nasip olmadı İnşallah Rabbim bizi Şubatta kara boğar

• 03 Tayfa olarak Rakım sisteminde bile en yüksek rakımlı şehir olmamıza rağmen kar almamamız için her şey oluyor şu izotermler 50 km güneye gelse kar olacak yağış :D

• Şöyle diyim hocam kar yağışı için gerekli olan soğuk kuzeyden geliyor ülkemize yağış ve sıcaklık çakıştığında da kar yağışı oluyor sağlam sistemlerde sıcaklık sorunu fazla olmuyor özellikle karasallığı yüksek şehirlerde ancak şu son 2 sistemdir kıytırık soğuklarla yağış geliyor ve soğuk giresiye yağış sonlanıyor bu yüzden soğuk kuzeyden girdiğinde coğrafi konumdan dolayı Kütahya Eskişehir daha şanslı oluyor yağışı kara çevirme açısından

Tabii başka etmenler de vardır ab hareketi vb ancak en büyük etkenlerden biri bu Afyon Uşak ve Denizli gibi şehirler için daha fazla güneyli ve batılı basınç dizilimleri lazım yoksa soğuk güneye inemiyor bu sene çok umutluydum derin ab lerle sağlam kar alırız diyordum ancak nasip olmadı İnşallah Rabbim bizi Şubatta kara boğar

Hocam elinize sağlık açıklayıcı ve akıcı anlatımınız adına teşekkür ederim umarım dediğiniz gibi şubat ayı bereketli bir ay olur ülkemiz adına

• Sistem resmen yarın itibariyle Balkanlar’dan giriş yapıyor. Şaka gibi olan bir durumu paylaşmak, sizlerle kafa yormak isterim. Üstteki fotoğraf bu akşama ait ECMWF ilk 71 saate ait total snow haritası; Alttaki ise an itibariyle güncellenmekte olan gece GFS 75h total snow görüntüsü. Özellikle Eskişehir’e bakınca ciddi bir fark gözüküyor. Bu kadarı da pes dedirtiyor doğrusu. Ayrıca KarTutkusu03 hocamın da dediği gibi resmen geçen sistemin copy paste yapılmış hali. Önceki sistemde de bu şekilde son saatlerde ciddi farklar vardı. Eskişehir sürprizini yapıp kısa süreli de olsa yoğun bir yağış anında örtü elde etti. Yalnızca üzücü olan bu kadar az bir saat kala bile iki büyük model arasında ciddi fark bulunuyor olması….

• Arpege gem ve icon modelleri saat 18.00 sonrasına da yağış veriyor bu durumda artık hangi şehir veya şehirler şanslı ise kar alacak Kütahya ve Eskişehir Sabah saatlerinden Afyon ise öğleden sonra kar değerlerine ulaşacak hayırlısı bakalım

• Yarın muhtemelen Afyon seyirlik, Kutahya ile Eskisehir de 2 3 cmlik kar yağışı alır. Uzun vadede ise pozitif Nao bizim elimizi güçsüzlestirecek gibi duruyor. Orta Akdeniz'de özellikle Yunanistan tarafındaki Asor yb kalkmadan biz sistem alamayiz maksimum alacağımız şey kuru soguk olur.

• Eski İç Ege ciddi ciddi tarih olmuş ben bunu anladım küçüklüğümde hatta lise zamanımda İzmir'den İç Ege'nin aldığı karlara bakıp iç çeker, kıskanırdım. İç Ege'de en az 1-2 kış geçirmiş, üniversite okumuş büyükler bana ne hikayeler anlatırdı ağzım açık dinlerdim şimdi ise Kıyı Ege gibi havada, 2-3-5 cm görmek için kıvranılıyor. Zaten son birkaç kıştır Orta Akdeniz siklonlu, balkanlı sistem göremediğimiz için İç Ege'nin havası sönüyordu farkediyorduk (art niyetli demiyorum bunu deyim olarak diyorum) 2023-2024 ile resmen dip yapmış. Benim de Manisa'ya bağlı ama Kütahya'nın dibinde olan 900 rakımlı ilçede (Demirci) şu ana kadar gördüğüm toplam kar sadece 1 cm şaka gibi ne heves ve beklentilerle gelmiştim. Ki burası da anne tarafımdan memleketimdir dedem ve anneaannem anlatıyormuş eski kışlarda dizin üstünde bele kadar kar yağar dışarı çıkamazlarmış.

Artık bende bu kış için umut ve heves kalmadı bitti ama yine de inşallah bazı arkadaşlarımızın beklediği, umduğu gibi Şubat bir sürpriz yapar da eskisi gibi İç Ege'nin sağlam sistemlerinden 1 tane görürüz ve bana da okul bitmeden yaşamak nasip olur.

• Eski İç Ege ciddi ciddi tarih olmuş ben bunu anladım küçüklüğümde hatta lise zamanımda İzmir'den İç Ege'nin aldığı karlara bakıp iç çeker, kıskanırdım. İç Ege'de en az 1-2 kış geçirmiş, üniversite okumuş büyükler bana ne hikayeler anlatırdı ağzım açık dinlerdim şimdi ise Kıyı Ege gibi havada, 2-3-5 cm görmek için kıvranılıyor. Zaten son birkaç kıştır Orta Akdeniz siklonlu, balkanlı sistem göremediğimiz için İç Ege'nin havası sönüyordu farkediyorduk (art niyetli demiyorum bunu deyim olarak diyorum) 2023-2024 ile resmen dip yapmış. Benim de Manisa'ya bağlı ama Kütahya'nın dibinde olan 900 rakımlı ilçede (Demirci) şu ana kadar gördüğüm toplam kar sadece 1 cm şaka gibi ne heves ve beklentilerle gelmiştim. Ki burası da anne tarafımdan memleketimdir dedem ve anneaannem anlatıyormuş eski kışlarda dizin üstünde bele kadar kar yağar dışarı çıkamazlarmış.

Artık bende bu kış için umut ve heves kalmadı bitti ama yine de inşallah bazı arkadaşlarımızın beklediği, umduğu gibi Şubat bir sürpriz yapar da eskisi gibi İç Ege'nin sağlam sistemlerinden 1 tane görürüz ve bana da okul bitmeden yaşamak nasip olur.

2002 yilinda Demirci de okurken hayatimda gördüğüm en büyük kar tipi fırtınasını yakalanmıştım. 2004 te efsanedir. Bütün yollar kapanmıştı. Afyona çoğunlukla Simav yolundan giderdim. Dağlarda araba boyu kar olurdu. Demirci de okuduğum 4 sene boyunca Afyondan fazla kar gördüm. Tam bir karsever şehridir. Benim için yeri cok ayridir. İnşallah seninde şansın açılırda kar görürsün çok sınırda kalırsa Simav yoluna az çıkarsan rahatlıkla kar görürsün.