İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Önümüzdeki akşam ve gece yarısı güncellemesini heyecanla bekliyorum. 9-10, 11 Ocak ve ayrı 13 Ocak'daki sistemlere umut olabilir.

Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 2. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

"Bütün ümidim gençliktedir." - Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk

(1881-193∞)

• UKMO benim nezdimde asla kötü bir mode değil hatta çoğu zaman daha tutarlı.

UKMO - ICON ile diğerlerinin arasında dramatik düzeyde fark olması çok enteresan ve kabul edilemez. Hala umudum var benim düşük de olsa.

Ve açık söylüyorum olur da UKMO ve İCON galip gelirse bu ayrılıktan ana modeller bunlar olsun diğer iki dansöz değil

UKMO - ICON ile diğerlerinin arasında dramatik düzeyde fark olması çok enteresan ve kabul edilemez. Hala umudum var benim düşük de olsa.

Ve açık söylüyorum olur da UKMO ve İCON galip gelirse bu ayrılıktan ana modeller bunlar olsun diğer iki dansöz değil

Gem hepsinden batılı balkanlara ve italyaya atıyor nerdeyse gfs ise kendi hayal aleminde

• Gem hepsinden batılı balkanlara ve italyaya atıyor nerdeyse gfs ise kendi hayal aleminde

O zaman ben GEM’i tercih ederim oraya kadar iniyorsa eğer Balkanlar’dan bize gelir ve sistem süresi uzayabilir. Ama gerçekten anlayamıyorum ya aralarında bu kadar dramatik fark olmasını inanılır gibi değil

96-168 arası UKMO'dan daha iyi olan model yok, hatta yıllardır da olmadı. Günlerdir tek başına ısrarını sürdürüyor. ICON'un özellikle en başarılı dönemine daha girmedik ama UKMO'nun yanında olması oldukça iyi görüntü.

8-9'u olan sistemdeki AB'lerin konumu netleşmeden (yani sistemi uğurlamadan) sonraki sistem için kesin konuşmak doğru değil. Ancak bu sabahtan sonra görüntü tekrar bize dönmeye başladı. Hatta bir müjde de ben vereyim. Akşama ECMWF UKMO'ya benzeyecek. :)

İşaretlediğim konumdaki blokaj ortadan kalkıyor, bu sebeple UKMO'daki gibi güney ege denizi - yunanistan civarlarında AB patlayacaktır

• Dimi ya? UKMO kesinlikle GFS’den falan çok daha iyi o vadeler için. Umarım dediğin gibi olur çünkü GFS’deki desenin matematiği sosyal bilimler hocası olmama rağmen benim aklıma yatmıyor 😅