İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • istanbula kocaeli tarafından simsiyah bulutlar geliyor var mı bir bilgisi olan. Süperhücre falan olmasın da yine

Kocaeli'de oturan biri olarak mevcut durumu bildiriyorum, yoğunluğu fazla ama yağış bırakmayan bulutlar mevcut.

Hatta şimdi radara baktım zayıf ve oldukça dar alanda etkili olan sağanaklar var.. Kocaeli'nin çoğu bölgesi yağışsız yinede.

• Basra tabi her zamanki gibi yine gelebilir.

Ancak 8-10 gün sonrasını kapsar bu durum.

Şuan yakın vadede herhangi bir sıcak atak gözükmüyor.

Havalar serinliyor diyoruz ama serinlemiyor...

Esasında (Normalleri civarına geriliyor).

O yüzden şuan Basra atağı giriş yaptı vs haberlere itibar etmeyiniz.

Zaten biz sosyal medya hesaplarımızdan uyarı geçtik.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Ben de diyorum hava niye serinledi. Meğer haber siteleri basra sicaklari ülkeye giriş yapti diye haber yapmiş. Birakin ellemeyin iyi böyle . Ülke genelinde hava serinledi deseler bir öğlen ansizin 40 dereceleri görürüz.

:D :thumbup:

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Herkese selamlar,

ECMWF Copernicus İklim Değişikliği Servisi’nden (C3S), Temmuz ayı için öne çıkan verileri inceleyelim.

Ülkemiz için batı karadenizde yağışların ortalamanın üzerinde, diğer kesimler için ise ortalamalar civarında olduğunu, (görsel 1)

Bağıl nemin iç kesimlerde ortalamanın biraz üzerinde, geri kalan kesimlerde ise ortalamanın altında olduğunu (görsel 2) (bu aralar sıkça söylüyorum)

Toprak neminin trakya, akdeniz havzası ve kuzeydoğu anadolu haricinde mevsim normalleri veya daha üzerinde olduğunu (görsel 3) (trakyada ciddi bir kuraklık söz konusu)

Temmuz ortalama sıcaklığının ise batı kesimlerde ve en doğu kesimlerde ortalamanın biraz üzerinde, iç ve orta kesimlerde ise ortalamanın biraz altında geçtiğini görüyoruz. (görsel 4)

Ancak bunların dışında dünya geneline baktığımız zaman tablo malesef pek iç açıcı değil.

2023 Temmuz ayı küresel ortalama sıcaklığı, dünya tarihinde kayda alınan herhangi bir ay için en yüksek seviyede gerçekleşti.

2023 Temmuz, 1991-2020 yılları arasındaki Temmuz ortalama sıcaklığına göre 0.7°C ve önceki en sıcak ay olan Temmuz 2019'a göre 0.3°C daha sıcaktı.

2023 Temmuz, 1850-1900 ortalama sıcaklığına göre ise yaklaşık 1.5°C daha sıcak olduğu tahmin ediliyor.

Güney Amerika ülkelerinin birçoğunda ve Antarktika’nın büyük bir kısmında sıcaklıklar belirgin şekilde ortalamanın üzerindeydi.

Kuvvetli El Niño koşulları, ekvatoral doğu Pasifik’te devam etti.

Deniz hava sıcaklıkları birkaç diğer bölgede ortalamanın oldukça üzerindeydi.

Kaynak: @copernicusecmwf

• küresel ısınma küresel felakete dönüşüyor kişisel değerler bazında siyaset bırakılmalı iklim krizi için önlem alacak yeşil partiler olmalı.