Atmosferi Anlama Gayretleri ; Tele-bağlantı Sirkülasyon denklemleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Aslinda bu konuyu cold efso kapatsa da sadece kendi yazabilse keske.karalama sayfasina dondu iyice.kisi kapatip,bahar yagislari dileyen adamin burda isi yok!!

• Arkdaşlar! Eldeki son veriler 14 ile 20 ocak arası sistem ihtimali var diyor 🗣 onun dışında batıda kar çok zor görünüyor.

Değişime acık daha çok Trakya tarafı soğuk açısından şanslı görünüyor İspanya İtalya kar ve soğuk❄🍃 açısından daha ön planda gibi görüntü vermiş

Beklenti kuvvetli Negatif ❎ Nao Ve Ao

Einmal editiert, zuletzt von show ()

• Öncelikle kimsenin birbirine kırılmasının faydası yok sakin olun anlıyorum çoğu kişide anlıyor soğuk istiyorsunuz kar istiyorsunuz bizde istiyoruz ama şöyle bir durum var burada "kesinlik"kavramı çok önemli eleştiri yapabilirsiniz sıkıntı eleştiri yapmakta değil burada size tepki gösterenler niye eleştirdiniz demiyor burada sıkıntı kötü veriyi görüyorsunuz ve hemen kış bitti eyvah napacağız ne edeceğiz falan filan başlıyorsunuz işte kızılan durum bu yoksa siz bir veri paylaşıp bu verilere göre şöyle böyle ihtimalde mevcut deseniz sıkıntı yok zaten ama hem kendinizi hem diğer insanları darlamanıza gerek yok bugün bazı yorumları okudum açıkçası üzüldüm buradaki emeklere bir forumdaşımız sinerji konusunda yazmış doğru konuşurken hatalı duruma çevirmiş evet doğru yerde sinerji yapılmalıdır ama burada amaç sinerji değil ki burada bir veri paylaşılır olumluysa bir umut aranır yani "ihtimal"kesin sistem gelecek muazzam kar yağacak denmiyor burada olumlu bir veri ışığında yorum yapılıyor belki bir umut vardır deniyor burada eğer sistem gelmez ise moralin bozulmasının sebebi burada söylenenler değil sizin kendi hatanız beklenilenden fazla sinerji yi kendi kendinize siz oluşturduğunuz için moraliniz bozuluyor sinerji negatif etkiliyor sizi.Ben mesela kendimde örnek vereyim ben de üzülüyorum ama burada yazılanlardan dolayı değil kendimi fazla umutlandırdığım için üzülüyorum ve kendime kızıyorum burada yazılanlar sayesinde hem güzel bilgi alıyoruz hemde keyif alıyoruz lütfen kimse kendi duygularına hakim olamıyor diye bu bilgi akışını aksatmaya çalışmasın benim gibi çoğu kişide eminim ki bunu rica ediyordur sayın forumdaşlar birbirimizi kırmadan sakince bu sancılı dönemin geçmesini bekleyilim iyi forumlar dilerim.

Not:Uzun olduysa özür dilerim kusura bakmayın.

• Adamın burada yazdığı yazıda ne boşluk var anlamadım veriyle konuşmuş ayrıca atmasyon bir bilgi yok ocak 9 a kadar kesin olarak sistem yok 9 ocak beklenen soguk havada kesin degil zaten onada herkes supheyle bakıyor ocak ilk yarısıda 15 ine kadar olduğuna göre pek haksız yorum yok burada

O arkadaşın yazdığı o yorum eğer sizin iddia ettiğiniz gibi dolu bir içeriğe sahipse yani tek bir diyagram ile Orhan Gencebay'ı bir potada eriten Ocak ayının ilk yarısı boş görünüyor yargısı bilimselse her önüne gelen tahminci olsun o zaman,bunu ben bile kısıtlı meteoroloji bilgimle yapabilirim.Kaldı ki sorun sadece bu değil sorun o arkadaşın birbirinden tutarsız görüşleri,yarın kimbilir ne diyecek,zira her güncelleme o da kendini güncelliyor.Takdiri forum ahalisine bırakıyorum.

• Arkdaşlar! Eldeki son veriler 14 ile 20 ocak arası sistem ihtimali var diyor 🗣 onun dışında batıda kar çok zor görünüyor.

Değişime acık daha çok Trakya tarafı soğuk açısından şanslı görünüyor İspanya İtalya kar ve soğuk❄🍃 açısından daha ön planda gibi görüntü vermiş

Beklenti kuvvetli Negatif ❎ Nao Ve Ao

Mesela bende aynı regression analizine bakarak diyorum ki GEFS ilk WEEK 2 öngörüsünde aktif bir sibirya atağı öngörmüş:)

• İşte bu tarz bir şeyi son 100 saatte görüp diğer modelleri de çekmek ve GGS ile -3/-5 kapmaktı günlerdir derdimiz , biz uğraştık ihtimal son 72’ye kadar mümkün dedik Çünkü karambol vardı Jetlerde ( az daha güneyli bir akımda neler olur neler, biraz zor ama imkansız değil, modele taparsan imkansızdı ama ben bu görüntüyü hiç bir model göstermezken mümkün demiştim ) Jma kapıyı açmış Kutuptan Skandiye doğru oluşan zaafiyet bu senaryoda ortaya çıkmış mucize gerçekleşir mi bilemeyiz , Gefs bazı senaryolarda İngiliz AB’si fazla batılı , bu senaryoda o da olsa enfes sistem ihtimali ortaya çıkabilirdi

Bu hali bile azcık gelişse ilk sıkı ayazları alma ve asıl sisteme odaklanma potansiyeli oluşur , ayaz don ve buz yoksa maalesef iyi sistem zordur bu coğrafyada ( Aralıkta yaşadığımız tam olarak budur defalarca da yazdım )

Şimdi bilim dışı engizisyon yasalarına göre bunları konuşmak ayıp günah ve yasak, bakın 102 vadede bu değişim ( tek model bile olsa ) inanılmaz bir adım , işte değişimi kovalama ( belki de yakalama ) ( yada olumsuz olsun fark etmez )işine biz ısrarlı takip ve bilimsel mücadele diyoruz

• Biz geçenlerde 240 saat içinde grönland da neler olacağını kestiremiyorlar diye kızmıştık.Şimdi 72 saate düşürdüler

Grönland’da 72 için yanılan , Skandide 144 için hayde hayde yanılır ve tüm senaryolar sil baştan olur , Skandi dinamikleri şu ortamda çok daha zor ve girift

Ben bu Grönland kaosunun , temelleri , sebepleri , olası tetiklemeleri için günlerce konuşabilirim , ama muhabbetler ve itirazlar ekseriyetle sistem alma sonuçlu yada odaklı olduğu İçin bu uğraşımız maalesef akıntıya kürek çekmek gibi olur :))