Atmosferi Anlama Gayretleri ; Tele-bağlantı Sirkülasyon denklemleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cold.EFso 120h'de ki değişim bile muazzam değerlere geldi. Bu sene herşeye açık olmalıyız.

Sabah

Öğlen

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Gfs nin öğlen çıktısında çok uzak vade de olsa bölünme yok diyor. 7 ocak 2017 verdim size diyor :)

Bu arada çok benziyor sanki sistem

Gördüm , güzel ama çok çok uzak vade

Bi 280 bi 380 sistem veriyor , sıkıntı

Daha yakına odaklanalım

İlk hafta da iş çıkma potansiyeli var

Balyoz için orta şeker soğuk yağış ve sonrasında ayaz don sis pus bana göre büyük zorunluluk , yer ve deniz soğumadı hala

Bu şarjlarda Beşiktaş’a kar yağmaz yağsa da tutmaz tutsa da hemen erir , hemen erimese de şey olur yani :))

Vel hasıl önce 7 Ocak öncesi aksiyonlar

• Deniz konusunda katılmıyorum. Deniz soğudu yeterince hocam.

Hatta normallerinin epeyce altında (İstanbul) deniz suyu sıcaklığı.

Kuzeyden sarkan soğuk yer seviyesinde (sistem girişinde biraz sıkıntı yaşayabilir) ama soğuğun tam girişiyle herhangi bir sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

Güncel deniz suyu sıcaklığının anomalisi bu şekilde.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Deniz konusunda katılmıyorum. Deniz soğudu yeterince hocam.

Hatta normallerinin epeyce altında (İstanbul) deniz suyu sıcaklığı.

Kuzeyden sarkan soğuk yer seviyesinde (sistem girişinde biraz sıkıntı yaşayabilir) ama soğuğun tam girişiyle herhangi bir sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

Güncel deniz suyu sıcaklığının anomalisi bu şekilde.

Evet genelde denizlerimiz sıcakmış ama İstanbul kuzey tarafı fena değil , yer seviyesi toprak soğumasını ise ne sen sor ne ben söyleyim :))

O yüzden ayaz ve don şart diye düşünüyorum

• Ben denizin sıcak olmasını tercih ederim yani oluşacak deniz etkili yagislar için, İzmir kareyelli sistemlerde deniz etkisini çok seviyor denizin soğuk olması sıcak olmasından daha kötü soğuk bir şekilde gelir bu coğrafyaya..

• Kabul edelim Gefs iyi değil , değişim çok mümkün o yüzden 120/192 bölgesinin ıslahı İçin çırpınıyor ve dua ediyorum, yoksa bekleyen akibet şöyle olur ( % 60-70 ihtimal)

Acilen 2-3-5 Ocak ne varsa soğuk alıp baba soğuğa talip olmalıyız

Canavarın ağzına bakar mısınız, gelirse hepimizi ham yapar :hfyeni (18):

• Ben denizin sıcak olmasını tercih ederim yani oluşacak deniz etkili yagislar için, İzmir kareyelli sistemlerde deniz etkisini çok seviyor denizin soğuk olması sıcak olmasından daha kötü soğuk bir şekilde gelir bu coğrafyaya..

sıcak denizler kuzeyden gelen soğuk atakların gücünü azaltır.çok güçlü gelirse ne ala tadından yenmez...

• Ben Yılbaşı vakasından beri hatta takip ettiğimiz zamandan beri CFS verilerini inceliyordum arada. Hatta buraya mesaj yazmıştım. Ocak ilk haftası diye. Hala umutluyum diyagram ortalaması şimdiden -1 olmuş 370h vade için. Olumlu gelişmeler görüyorum. Belki milli sistem tarihimiz 7 Ocakta yeni bir godzilla doğar :)

• Ben Yılbaşı vakasından beri hatta takip ettiğimiz zamandan beri CFS verilerini inceliyordum arada. Hatta buraya mesaj yazmıştım. Ocak ilk haftası diye. Hala umutluyum diyagram ortalaması şimdiden -1 olmuş 370h vade için. Olumlu gelişmeler görüyorum. Belki milli sistem tarihimiz 7 Ocakta yeni bir godzilla doğar :)

Hocam Ocak 2002 ve Ocak 2004 sistemlerine benzer bir sisteme hasretim asla hayır diyemem :)

• Cold.EFso yılbaşı civarına ağır taktım üstad.Hala ümitlerim diri.Kopamıyorum ordan.Al beni bu yana :hfyeni (18):

Sence Cold.EFso bırakmış mıdır?

Yada ne zaman İçin soğuk bekledik de o ara atletle gezdik , az gelir saz gelir ama illa bişeyler gelir ( ayaz yiyemediğimiz için zayıf geldi hep ve ayaz olmadıkça baba soğuk zor

Yılbaşı gece yada sabahı illa soğuk ( serin ) olur diye düşünüyorum

Zorlasa kar bile yağabilir yükseklere ( İhtimal )

Hala 126 saat var , çok çok uzak vade 😂

• Yalan yok İkonizer 180 h Jetiyle Damıyla Tempiyle sistem altyapısı hazırlamış ve hiç fena değil , bakalım kaşkaval model Gfs destek verecek mi 😀

Uzuna değil kısaya odaklanın gençler

Çünkü kısa da artık modeller için uzun :))

• Sence Cold.EFso bırakmış mıdır?

Yada ne zaman İçin soğuk bekledik de o ara atletle gezdik , az gelir saz gelir ama illa bişeyler gelir ( ayaz yiyemediğimiz için zayıf geldi hep ve ayaz olmadıkça baba soğuk zor

Yılbaşı gece yada sabahı illa soğuk ( serin ) olur diye düşünüyorum

Zorlasa kar bile yağabilir yükseklere ( İhtimal )

Hala 126 saat var , çok çok uzak vade 😂

Üstad ben yılbaşı civarı derken sadece 31 aralığı 1 ocağa bağlayan geceden bahsetmiyorum aslında.2-3-4-5 ocak farketmez.Beklediğimiz öncü birlikler orada gizli olabilir.Ayazsa ayaz,yağışsa yağış.Değil 126 saat 72 saat kalana kadar vazgeçmek yok:))

• Üstad ben yılbaşı civarı derken sadece 31 aralığı 1 ocağa bağlayan geceden bahsetmiyorum aslında.2-3-4-5 ocak farketmez.Beklediğimiz öncü birlikler orada gizli olabilir.Ayazsa ayaz,yağışsa yağış.Değil 126 saat 72 saat kalana kadar vazgeçmek yok:))

Aynı mantıkla yazdım

Hatta Ocak ilk haftayı da kapsar yorum

Ama 31 Aralık 23:59 önemli

Napıp edip eksi izotherm kapma peşindeyim

Güya +13’ler girerken Sıfır görmeye başladık senaryolarda , az daha zorlayıp eksi alalım da ülkemizin en fakirleri Uludağ’da kar görsünler demlenirken puhaaaa😆