Atmosferi Anlama Gayretleri ; Tele-bağlantı Sirkülasyon denklemleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bizde de karpuz büyüklüğünde dolu teksasa yagan gibi

Türkiye için de endişelerim var ekstremde

Öyle bir medicane bekliyorum ki Girit’i yiyip bitirecek ve Kıyı Ege’ye epey hasar verme potansiyeli var ne yazık ki

bu yaz acaba tornado(lar oluşturan bir cephe hattı oluşurmu türkiyede merak ettim.

• Konvektif oluşumların kesin olarak bilinmesi her ne kadar toplumun yaşantısı için olumlu bir şey olsa da bizim gibi amatör meteoroloji hayranları için olumsuz bir şey olabilir, tabii kişiye göre değişir. Şahsen onca veriyi kurcalayıp tornado tahmini yapmak daha zevkli. Sizi bilemem :hfyeni (18):

• Konvektif oluşumların kesin olarak bilinmesi her ne kadar toplumun yaşantısı için olumlu bir şey olsa da bizim gibi amatör meteoroloji hayranları için olumsuz bir şey olabilir, tabii kişiye göre değişir. Şahsen onca veriyi kurcalayıp tornado tahmini yapmak daha zevkli. Sizi bilemem :hfyeni (18):

meteoroloji ölüyor :(3232

• meteoroloji ölüyor :(3232

Ölmüyor aksine gelişiyor. Sadece biz geleneksel yöntemlere alışık olduğumuz için yenilikler garip geliyor. Belki de 20 yıl sonra çok daha farklı yöntemleri kullanarak daha farklı şeyler yapacağız. Teknoloji her ne kadar gelişse de asla Atmosferi tamamen çözemez :)

• Ölmüyor aksine gelişiyor. Sadece biz geleneksel yöntemlere alışık olduğumuz için yenilikler garip geliyor. Belki de 20 yıl sonra çok daha farklı yöntemleri kullanarak daha farklı şeyler yapacağız. Teknoloji her ne kadar gelişse de asla Atmosferi tamamen çözemez :)

Andromeda batlamyus takım yıldızlarında büyük bir karadelik oluşumu bekliyoruz olası gidilebilecek koordinatlar : dünya,mars . Karadeliğin olası yan etkileri , nereden geldiğini unutma , zamanda yolculuk , vücutta koruma jeli sürmeyince zaman- mekanda vücut parçalarını kaybetmek .
    Uzay-zaman durum uzayda havayı sundu. :)--

• 1-2 gün öncesinden sonraki gün ve sistem zamanı oluşacak radarı tamamen birebir tahmin edebilecegimiz bir model olsa nasıl olurdu acaba ve gelecekte böyle bir teknolojiye erişme imkanımız var mıdır acaba ne dersin hocam meteoroloji icin devrim olmaz mıydı Cold.EFso

Amerika'da bir kullanılan konvektif bir model vardı 1 gün öncesinden değil ama 12 saat öncesinden süperhücrelerin yerini öngörmede gayet iyiydi.

• Amerika'da bir kullanılan konvektif bir model vardı 1 gün öncesinden değil ama 12 saat öncesinden süperhücrelerin yerini öngörmede gayet iyiydi.

modelleri nasıl yapıyorlar , yapay zeka tarzı birşeymi yoksa yazılım dili filanla özel bir kodalama sistemimi kullanıyorlar ?

• Ölmüyor aksine gelişiyor. Sadece biz geleneksel yöntemlere alışık olduğumuz için yenilikler garip geliyor. Belki de 20 yıl sonra çok daha farklı yöntemleri kullanarak daha farklı şeyler yapacağız. Teknoloji her ne kadar gelişse de asla Atmosferi tamamen çözemez :)

Tıp teknolojisi çok gelişti

Peki hastaneler boşaldı mı ?

Bilakis ağzına kadar dolu hem de devasa hastaneler yapılmış olmasına rağmen yetişmiyor

İster yaratıcının planı de , ister çağ ilerledikçe hastalıklar da gelişiyor ilerliyor de , ne dersen de teknoloji hangi alanda ilerliyorsa sorunlar da o alanda daha çetrefilli oluyor

Modeller süper ötesi olsa bu sefer de kar yada dolu yağması imkansız olur bir şey olur , ama mutlaka bir şey olur

• Türkiye’de yaşadığımız çılgın sıcaklarda pek kimse ölmedi yada ağır hasar almadı

Ama orta sert soğuk ataklarda dahi en az bir kaç can kaybediyoruz her kış

Bu bizim millet olarak sıcaklara karşı daha dayanıklı soğuklara karşı biraz daha duyarlı olabildiğimizin ipucu olabilir

Yani sıcak iklim insanıyız

Birilerinin iddia ettiği gibi Sibirya insanı değiliz sanki

Örneğin İngiltere ve Almanya’da aşırı sıcaklardan dolayı ciddi can kayıpları ve vakalar olmuştu bize ise vız gelir sıcaklar :))

Öte yandan bu ekstrem sıcakları bu yaz bekliyor muydum?

Hatırlayan olursa kış geç bitecek o ölçüde de yaz geç gelecek ama tam gelecek şeklinde bir kaç paylaşım yapmış bahar aylarının iyice kaybolacağını belirtmiştim ( ama bu kadarını beklemiyordum onu da söyleyim )

Yani kıştan yaza hızlı geçiş

Yazdan kışa ani geçiş gibi

Bakalım bu kış öyle bir durum olacak mi?

Ama tecrübelerim ve hislerim Kuzey Atlantik su akıntı dengelerinin bile alt üst olduğu şu ortamda her şeyin daha kaotik olacağı bir kış ve çok ilginç süreçler yaşayacağımız nerdeyse kesin gibi bana göre

Hele hele hiç kış yaşamayacağız , artık küresel sıcak rekorları kırıldı kar kış imkansız söylemlerine ise hiç katılmıyorum

Bununla beraber sonbaharda Medicane benzeri oluşum beklentim var Orta Akdenizden , bakalım nasıl olacak

Eğer mutlak kuraklıktan kurtulmak istiyorsak ille de Akdeniz çalışmalı , derinlik oluşturmalı yada Atlantik’ten inen Geopotansiyel indirgemeyi güçlü AB’lere dönüştürecek mekanizmayı çalıştırmalı , başka şansımız yok

• Hava sıcaklığının 1 dakikalığına 74 dereceye kadar çıkıp aniden 15 dereceye inmesiyle. Milisaniyede tüm türkiyede oluşan mor renkli kütleler.

• Gece saatlerinde çöken sisle beraber sabah başlayan oraj, yıldırım anında alt seviyedeki sis bulutlarıyla etkileşime girip alt seviyede yıldırım fırtınası oluştu.