Atmosferi Anlama Gayretleri ; Tele-bağlantı Sirkülasyon denklemleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yaklaşık 70 derece sıcaklık altında yoğun kar yağışına tanıklık ettim hem de şahitlerim de var

Bilin bakayım nasıl bir iklim bu 🤣

• Colorado bunu pandemi zamanı yaşamıştı forumda takip etmiştik hatta yanlış hatırlamıyorsam konu da açılmıştı şortla gezilen yerde birkaç saat sonra kar başlamıştı :hfyeni (29):

• Sadece 2 dakika içerisinde 12°C düşüş kayıtları var.

Yine sadece 30 dakika içerisinde 22°C düşüş kayıtları var.

Her iki örnekte geçtiğimiz Aralık ayından ABD'den örnek.

Yine de 12-18-24 saat içerisinde Dünya'daki 30°C-35°C sıcaklık düşüşleri olduğu gözlemleniyor ve gözlemlenmeye de devam edecek.

Bu durumlara çok yakın geçmişten sadece 1 tane örnek verecek olursak geçtiğimiz Aralık ayından 2022 Aralık Tarihinde Yabancı Ülkelerdeki Meteorolojik Hadiseler konusunda paylaştığım ABD'den örnekler;

• Yaklaşık 70 derece sıcaklık altında yoğun kar yağışına tanıklık ettim hem de şahitlerim de var

Bilin bakayım nasıl bir iklim bu 🤣

Fırında çalışıp camdan dışarı mı baktın hocam naptın 😁

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley

• Fırında çalışıp camdan dışarı mı baktın hocam naptın 😁

Yakın sayılır , Saunanın penceresinden Dağın arka yamacına doğru bakmıştım ve Nisan ayı içerisinde olmuştu

Muhteşem bir kar yağışı vardı

Eski telefonda telef oldu o güzel görüntülerin hepsi :))

Bu arada şunu fark ettim , Ekim Kasım yada Mart Nisan dönemlerinde yağan kar beni daha fazla heyecanlandırıyor

Mayıs ortasında Tanrı Dağlarında yaşadığım kar heyecanını tarif etmek içinse kelimeler kifayetsiz kalır 😎

• Yunanistan'da oluşan orajlar İstanbul ve çevre illerde şiddetli gök gürültüsüne sebep olup ev ve dükkanlardaki camların sesin şiddetinden dolayı çatlaması.

• Yunanistan'da oluşan orajlar İstanbul ve çevre illerde şiddetli gök gürültüsüne sebep olup ev ve dükkanlardaki camların sesin şiddetinden dolayı çatlaması.

Şiddetli gökgürültüsü derken acaba yeryüzünde gözlenen en yüksek sesli gökgürültüsü nasıl bir şeydi acaba ?

Yoksa merak etmesem mi bilemedim 🤔

Bu vahşi bi düşünce hocam aman diyim ^^

• Can ve mal kaybı gibi durumları düşünmezsek ben hayatımda en az bir defa +5000J/kg CAPE'e sahip ve ayrıca diğer tüm konvektivite parametrelerinin uçuk seviyelere ulaşmış olabileceği bir sistem yaşamak isterdim.

• Can ve mal kaybı gibi durumları düşünmezsek ben hayatımda en az bir defa +5000J/kg CAPE'e sahip ve ayrıca diğer tüm konvektivite parametrelerinin uçuk seviyelere ulaşmış olabileceği bir sistem yaşamak isterdim.

Issız bir adada lokal etkili olmasına tanıklık etmek isterdim , mesela yüksekçe bir mağaranın içinden izlemek gibi 🥸

• Hiç 50 derece sıcaklık gören oldu mu acaba ?

50°C sıcaklık değil fakat eğer wind chill (rüzgar soğuğu) sayılırsa yaklaşık 18 saat içerisinde wind chill, hissedilen sıcaklıkta 50°C derecelik düşüş gördüm / olayını takip ettim.

ABD, Washington Dağı'nda geçen ay hamleleri saatte 200 km'yi bulan rüzgarla birlikte yaklaşık 18 saat içerisinde içerisinde wind chill 50°C düşmüş ve hissedilen sıcaklık / wind chill -78°C ile tarihi rekor kırmıştı.

Bu olay olduğu zaman Yabancı Ülkelerdeki Meteorolojik Hadiseler konusunda da paylaşmıştım: RE: Yabancı Ülkelerdeki Meteorolojik Hadiseler

• Herkes o efsane sistemi beklerken beklenmeyen bir şey gerçekleşiyor ve hızı 90 km i bulan Kuvvetli karayel rüzgarı sebebiyle yağan yoğun kar yağışının yüzde 90 ı havada uçuşup yukarı doğru tırmanıyor ve sistem kuşa dönüyor

• 50 dereceyi görmedim ama 47.7 dereceyi gördük Kızıltepede.Hani fırını açarsın ya yüzüne kavurucu bir sıcak yüzüne vuruyor aynen öyle bir şey.

• 60 derece nasıl olur acaba merak edenler varmi

Hiç merak etmiyorum:)

Çünkü 46/48 dereceleri gördüm

E 70 derece saunayı da biliyorum

60’ı güneş etkisiyle tatmasam da olur

Ama bir -60’ı tatmak isterdim

Türkiye’de -30’u gördüm bir kaç yıl önce

Yurtdışında da -30’dan aşağısına denk gelmedim

Ama bu kış minimum -16 gördüm Kayseri Sarız civarında hem de gündüz gözü saat 12;00’de

• Sauna 70 100 arasi diyor 100 de su kayniyor 60 derecede su bile yakiyor 70 derecede insanlar nasil duruyor merak ettim hocam