Atmosferi Anlama Gayretleri ; Tele-bağlantı Sirkülasyon denklemleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İstanbulda 21 Şubat 1785 fırtınasında binlerce kişi vefat etmiş , çok büyük bir afetmiş , bunun da verilerini merak ediyorum

Şubat sonu olduğu için Lodos da olabilir , kuzeyli rüzgar da , ama muhtemelen ani soğuma öncesi lodos oluşumu olabilir

• Cold.EFso İşte o sinoptik.Muhtemelen Karadeniz üzerinden aşırı nem taşınımı ve yavaş hareket eden bir ULL ile oldu.Ancak benzer sinoptikler daha sonra da olmasına rağmen bu kadar yağış düşmedi.Bazen olacağı varsa oluyor.Bunun meteorolojik analizi yapılmıştı Mgm tarafından.O da yüzyılın seli sayılabilecek bir olaydı.

• Tarihi kayıtlara göre 1563 senesinin 19-20 Eylül’ünde İstanbul tarihinde ender görülen yağmur lardan biri yağdı ve bu yağmur sonucu meydana gelen selde, Haliç kıyıları, Galata sırtları, Boğaz’a yakın yerler, Halkalı, Silivri, KüçükÇekmece, BüyükÇekmece büyük zararlar gördü; bu bölgeler adeta savaş alanı haline geldi. Kâğıthane’de seller çınar ağaçlarının tepelerine kadar yükselmişti. Bu sırada Haliç’in baş tarafında deniz kenarında bulunan yalılar yıkıldı, bazı köprüler, su kemerleri tahrip oldu. Sel hakkında Tarih-i Selânikî’de geniş malumat verilmektedir. Yalnız İstanbul’un önemli ve tarihî binalarının durumlarına dair fazla bir kayıt bulunmamaktadır

Şöyle bir yağmur günümüzde düşse tahmin bile edemiyorum sonuçlarını , Allah korusun

• Cold.EFso İşte o sinoptik.Muhtemelen Karadeniz üzerinden aşırı nem taşınımı ve yavaş hareket eden bir ULL ile oldu.Ancak benzer sinoptikler daha sonra da olmasına rağmen bu kadar yağış düşmedi.Bazen olacağı varsa oluyor.Bunun meteorolojik analizi yapılmıştı Mgm tarafından.O da yüzyılın seli sayılabilecek bir olaydı.

Teşekkürler, bu yağış noktasal lokal bir afet olduğu için İstanbul’u yakınlaştırarak verileri görmek gerek , muhtemelen aşırı kararsız hava , nemlilik , kütlenin dar alana sıkışıp kalmasını sağlayan rüzgar yönü ve hatta alt seviyede optimum rüzgar hepsi bir araya geldi

Ancak bu yağışta bu kadar kayıp vermemizin en büyük nedeni yanlış altyapıydı , yukarda paylaştığım afet bundan kat be kat büyüktür

Tabi bu da önemliydi ama ben kayıpların çoğu altyapı sorunları nedeniyle olduğunu biliyorum

• Konu hayırlı olsun..Bilgiler için teşekkürler 🙏🏻

Çok teşekkür ederim

Özelikle mübarek Ramazan’da hayal gücü kullanma açısından zaman geçirme anlamında işe yarayabilir uç senaryoları konuşmak

Meteoroloji tekrar ilimidir

Geçmişi iyice Araştırır öğrenir , ekstrem sınırları bilirsek geleceğe dönük de daha vizyoner analizler yapabiliriz

Geçmişi bilmeyen geleceği hiç bilemez sözü temel paradigmam meteorolojide

• Çok teşekkür ederim

Özelikle mübarek Ramazan’da hayal gücü kullanma açısından zaman geçirme anlamında işe yarayabilir uç senaryoları konuşmak

Meteoroloji tekrar ilimidir

Geçmişi iyice Araştırır öğrenir , ekstrem sınırları bilirsek geleceğe dönük de daha vizyoner analizler yapabiliriz

Geçmişi bilmeyen geleceği hiç bilemez sözü temel paradigmam meteorolojide

Çok iyi düşünmüşsünüz hocam, hepimizin faydalanacağı bilgiler olacaktır.. :)

Herkes Kalbinin Ekmeğini Yer…❤️

• Sıcak bir sahil şehrinde 5 km yarıçaplı 5000+ rakımlı bir dağ tepe olmasını isterdim. İnsanlar sahilde yazın denize girerken karşılarında bembeyaz bir karlı dağ. Bu 5000 rakımlık dağa asfalt ulaşımı olacak şekilde. Yazın sıcaktan serinlemek için dağa ulaşmak güzel olurdu. Kış aylarında sahil şehrimiz oraj yoğun yağış alırken 2000+ üstü yoğun metrelerce kar alırdı. Sonbahar ve ilkbahar aylarında bile her zaman kar görme imkanı olurdu. Aynı saat içerisinde ulaşım sayesinde hem çok sıcak hem çok soğuk hava hakim olurdu. Kayak turizmi ve deniz turizmi olurdu. Teleferik sistemi kurulabilirdi. :)

• Hocam benzeri Antalya da var. Bir tarafta denize girilirken bir tarafta kayak yapılıyor. :)

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif

• Sıcak bir sahil şehrinde 5 km yarıçaplı 5000+ rakımlı bir dağ tepe olmasını isterdim. İnsanlar sahilde yazın denize girerken karşılarında bembeyaz bir karlı dağ. Bu 5000 rakımlık dağa asfalt ulaşımı olacak şekilde. Yazın sıcaktan serinlemek için dağa ulaşmak güzel olurdu. Kış aylarında sahil şehrimiz oraj yoğun yağış alırken 2000+ üstü yoğun metrelerce kar alırdı. Sonbahar ve ilkbahar aylarında bile her zaman kar görme imkanı olurdu. Aynı saat içerisinde ulaşım sayesinde hem çok sıcak hem çok soğuk hava hakim olurdu. Kayak turizmi ve deniz turizmi olurdu. Teleferik sistemi kurulabilirdi. :)

Muhteşem bir fikir , teşekkürler

Buna yakın minimal bir senaryo Antalya Kemer Tekirovada var , teleferikle Tahtalı dağına çıkılıyor

Kasım sonu yada Aralık’ta denize rahatlıkla giren Rus turistlerin ( biz giremeyiz o ara :)) teleferikle dağa çıkıp zirvede kar gördüklerine adım gibi eminim

• Hocam benzeri Antalya da var. Bir tarafta denize girilirken bir tarafta kayak yapılıyor. :)

Ben 4 mevsim için demiştim. Antalya'da ki dağlar iç karada kalıyor. Benim istedim şehirin ortasında kalacak şekilde

Antalya'da ki zirve 3000metre ortalama

Benim 5000+ dağ tepe demek istediğim. Çok yüksek olacak şekilde.

Nisan sonu Mayıs başı dönem için Manavgat’ta tatile gitmiştim ( akla bak 🤣)

Nasıl bir soğuk nasıl bir soğuk inanamazsın

Kemerdeki zirvelerden Alanya’nın arka tarafındaki zirvelere kadar her taraftaki dağlar bembeyaz olmuştu , işte o gün bile güneş açar açmaz bazı turistler denize girmişti

Al sana güneş kum deniz dağ kar ne ararsan var :))

Ben de tatilin son günü dizime kadar denize girerek rekor kırmıştım kendi çapımda 😀

Yalan yok hava 28 derece civarı vardı ama deniz suyu en fazla 20-21’di brrrr

• Yaz mevsiminde kar yağıp o karın 2 gün erimeden durması için ne gerekir?

Buzul çağı gerekir ve bu olmuş 16. Yüzyılda

İngiltere’de yaz ortası kar fırtınası olmuş

İzlanda Volkanik patlaması , yıllarca çok sert kış ve yaz ortası kar sonuçları göstermiş

Bizim böyle bir oluşum almamız çok çok zor

Yani sadece bize özel gelmesi çok zor

Ancak kıta geneli yada bir bölümü soğuk olup bize doğru geliyor

Tek istisna Sibirya’dan Kafkas üstünden gücü azalmadan gelirse olur o da en en en geç Nisan sonu olabilir ( Ali Esin hocamıza göre Mayısta İstanbul kar almış )

İç Anadolu için ise Haziranda bu mümkün olabilir , 2 gün don olması ise ancak soğumanın blokaja gitmesiyle mümkün olur ki gündüz hava kapalı olacak o da ( dik gelen güneş karşısında dağdaki kar bile dayanamıyor yazın )

• İstanbulun güney kıyılarının olduğu sahil şeridinde 2000-2500 metrelik dağlar olsaydı o dağların arkası yine Marmara denizi böyle bir coğrafi yapıda İstanbul iklimi nasıl olurdu? Konu hayırlı olsun güzel konularla ve fikirlerle oldukça keyifli olacağa benziyor