Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Fazladan direnmem inanın. Ama 5-6 Şubat çözülmesi zor bir dönem. Birçok denklem çok dar alanlarda farklı girisimlerde bulunuyor. Orası hallolsun, inanın 7 şubat sonrası tepeden tırnağa değişecek. Ondan sonra 10-11-12 civarlarını konuşabiliriz. Yoksa yok der, önümüze bakarız.

Öğlen ecmwf güncellemesine bakın. Çizdiğim oklar basınç alanlarının, dolayısıyla rüzgarların hareket yönü. Burada alttan rüzgar birlesimi en büyük olasılık, ama sarı ile çizdiğim bölgeden kopuş olursa hem 6 şubat değişir hem sonrası.

Bir diğer ihtimal, kopuş olmasada İzlandanın doğru konum ve baskıyla kısa bir sistem çıkarması. Yani -4 değilde -7 girişli.

Bunlar hiç önemsiz gözüküyor sahile kar yağmayınca, ama ileriye dönük o kadar zincirleme reaksiyona sebep oluyor ki. Düşünün, sizi sıkmamak adına Pasifik - Sibirya - Kuzey Amerika analizlerini hiç hesaba katmıyorum

90.saat ya.Rezalete bak.2 ana model.GRÖNLAND daki basınç farklılığına bak kardeşim.30 mb fark ya.Bir de vade yaklaştıkça o farkın çeyreğinin izlanda ve iskandinavyada olduğunu düşün.Lan 90. Saat 90.Reziller.Size bakıp nasıl fikir yürütecez

• nao dalgalanmayı görmüş sonunda

🙂

Bugün çıktılarında akşam batı odaklı gelebilir hiç sorun değil yavaş yavaş düzeliyor modeller yeterki şu vadeden Karadeniz gösterme gün gelir bir anda çark eder her şey bence olacak busefer Allahın izniyle İzlanda aktif olsada dalgalanma sayesinde pek etki edeceğini düşünmüyorum 6 Şubat minik bir sistem akabinde kuzeyden inen sert polar atak inşAllah.

DoquKaradeniz28 tayfun abi AO dada dalgalanma mevcut 15 Şubat avrupanın olmaz birde traposfer ile eşlenme sağlanırsa değme keyfine AO yu direk nötüre çeker.

• Gfs de 5-6 Şubat için düzelme var özellikle Rize tarafı olarak şanslıyız değişim olmazsa. 850 sıcaklığı -6-7 , 500 sıcaklığı -36 gece saatleri ve bol yağış. Bari bu bozmasın daha da iyi olsun 🙏

• Gfs de 5-6 Şubat için düzelme var özellikle Rize tarafı olarak şanslıyız değişim olmazsa. 850 sıcaklığı -6-7 , 500 sıcaklığı -36 gece saatleri ve bol yağış. Bari bu bozmasın daha da iyi olsun 🙏

Doğuda derin bir siklon var.Bu hali bile beklenenin bir tık üstünde iş yapabilir.

• yaz geliyor yazz sahiller adına geçen sene bile daha iyiydi şubatta iki üç tane cılız da olsa sistem aldık,tüm modeller aşırı olumsuz gerçi gfs çok olumsuzdu birden efsane verdi :D

• İş neresinden tutsak elimizde kalıyor misali olmaya başladı bu model denilen ucubelerin hepsi iyice laçkalaştı ve heryılda kötüye gitmeye başladılar bu seneki tirent göster yok et göster yok et serisine dönüştü hadi uzun vadeyi geçtik yakın vadede bile tökezlemeler çoğaldı.bundan sonra artık ne desek yalan olur. Oyüzden yakın vadeleri takip etmekten başka çaremiz yok milyon dolarlık tahmin modelleri ankaranın bağlarını oynuyorsa bizede beklemek düşer zaten insan oğlunun ömrü beklemekle geçmiyormu 😊

• 1050-1060 hemi doğu kuzeydoğu ve ingiltere civarı da yüksek iki basınç arası kutuptan bi top akıp gelse varya yıllardır süren şansızlığımız kırılır kırk yıl bir yıl gülsün yüzümüz be dostum:)

• 1050-1060 hemi doğu kuzeydoğu ve ingiltere civarı da yüksek iki basınç arası kutuptan bi top akıp gelse varya yıllardır süren şansızlığımız kırılır kırk yıl bir yıl gülsün yüzümüz be dostum:)

Bu akşam ki Gfs güncellemelerindeki 300'lü saatler değişmeden gelse ben davamdan vazgeçmeye razıyım. Aynen dediğin gibi , Şubat ı bahar ayıda yapabilir, eteğine soğuk takarsa unutulmayacak bir Şubat sonu da yaşatabilir.

Zaten sezon çok iyi geçmedi, ben o kumarı oynarım, ya 2024'ü çöp ederiz, ya efsaneyi kaparız.

Da,

Şu var ki 6-7 Şubat sonrası bambaşka olacak, yani değişecek, o yüzden lafına değmez

• Bu akşam ki Gfs güncellemelerindeki 300'lü saatler değişmeden gelse ben davamdan vazgeçmeye razıyım. Aynen dediğin gibi , Şubat ı bahar ayıda yapabilir, eteğine soğuk takarsa unutulmayacak bir Şubat sonu da yaşatabilir.

Zaten sezon çok iyi geçmedi, ben o kumarı oynarım, ya 2024'ü çöp ederiz, ya efsaneyi kaparız.

Da,

Şu var ki 6-7 Şubat sonrası bambaşka olacak, yani değişecek, o yüzden lafına değmez

5-6 Şubatı niye çözemiyorlar modeller

• Havaforum twitter hesabından bir video paylaşılmış. Suudi arabistanın tebük şehrine kar yağmış çöllere kar yağıyor bizde kar soğuğu çekiyoruz kaç gündür. Rabbim hayırlısını nasip etsin

• Modeller ural yuksegi görüyor sanırım

Sana bir anı anlatayım Orçun

Liseye gidiyoruz o zaman.

Sınıfta ikiz kardeşler vardı.Tek yumurta ikizi.

Tarih dersindeyiz o an.Tabi milliyetçilik damarımız kabarmış.Hoca da o biçim anlatıyor.

İkizlerden bir tanesi bir anda ayağa kalktı ve;

-“Hocam benim dedem de Atatürk’ü görmüş” dedi.

Tabi o an ki duygularla sınıf hemen dikkat kesildi.Ardından ikiz kardeşi girdi lafa

“La sus otur aşağıya.Dedem burnunun ucunu göremezdi”😂😂

Şimdi modeller de o misal

• Aslında bakıldığında tam tadında kış ayına uygun soğuklarda bir kış geçirdik bu zamana kadar. Kış aylarında bölgemiz geçmişten bu güne baktığımızda anormal durum olmadığı sürece max 1 yada 2 karlı sistem alıyor. Atmosfer bir döngü sürecidir iyi bir süre soğukta kaldık bir süre ısınmak atmosferin bir gereğidir. Şubatın son yarısı çok daha heyecanlı geçecek inşallah. Ümitsizlik yok heyecanlı günler bizleri bekliyor.

• 2018 kadar kötü bir kış geçirmediğimizi düşünenler için tarihin en ılık aralık ayını geçirdiğimizi hatırlatmak isterim.

Aylık Değerlendirme Anomali

İstatiksel olarak baktığımızda da aralık ayı aşırı ılık geçen yıllarda kışlar da kötü geçiyor 2014-2015 sezonunu hariç tutabiliriz.

Ortalama Sıcaklık

• Genel değil de Bölge olarak nasıl gidiyoruz acaba istasyon şefim.Dök verileri:))Onu da merak ediyorum.Bakalım 2024 kışını nasıl anacağız.Pek bişe de kalmadı zaten:)

• Yalnız 2016 bambaşka yakın dönemin son soğuk sektörüymüş meğer o yıl

• Bu akşam ki Gfs güncellemelerindeki 300'lü saatler değişmeden gelse ben davamdan vazgeçmeye razıyım. Aynen dediğin gibi , Şubat ı bahar ayıda yapabilir, eteğine soğuk takarsa unutulmayacak bir Şubat sonu da yaşatabilir.

Da,

Tayfun kardeşim son sözü söylemiş zaten. 6 Şubat iyiye gidiyorsa ben 10 Şubatta sahillerde dahi cm kovalarım ikinci olarak 15 şubat sonrası bölünme ile beraber kuzeydoğudan gelen canavar kovalama da güzel olur. 2018 tekrar yaşanabilir mi bakıcaz ancak bu sefer rövanşı Avrupadan almak şartıyla. Önce şu önümüzdeki yemeği yiyelim. 6 şubatta soğuma - 6-7 olsa dahi bu bize yeter çünkü yağışı ve dikey karışımı ile geliyor yağış anında kar geçişleri bu sistemde büyük olasılık

• Tayfun kardeşim son sözü söylemiş zaten. 6 Şubat iyiye gidiyorsa ben 10 Şubatta sahillerde dahi cm kovalarım ikinci olarak 15 şubat sonrası bölünme ile beraber kuzeydoğudan gelen canavar kovalama da güzel olur. 2018 tekrar yaşanabilir mi bakıcaz ancak bu sefer rövanşı Avrupadan almak şartıyla. Önce şu önümüzdeki yemeği yiyelim. 6 şubatta soğuma - 6-7 olsa dahi bu bize yeter çünkü yağışı ve dikey karışımı ile geliyor yağış anında kar geçişleri bu sistemde büyük olasılık

Kardeşim.Avrupa da alsa şu İskandinavyayı sararmış hatta kırmızılaşmış görüyorum ya içim ferahlıyor.Ağır taktım onu kafaya:))