2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 2018 deki Sibirya sisteminde istanbul diyagramlarını yanlış mı hatırlıyorum acaba.Öyle bağıra bağıra gelirken de bağıra bağıra giden çok sistemler oldu.:)

Abi o sistem o kadar güçlüydü ki -4'lük kırıntısı bile kısa da sürse havada kar yapmıştı bizim burada

• Yüzlerce örnek verebiliriz.Onlarca sevinç onlarca hayal kırıklığı…Hepsi yaşandı.Bizim 31 Ocak 2017 sistemimiz,son 72 saatte bile kafkaslardan geri sekiyordu.Kısacası ben öyle bağıra bağıra çok sistem almadım.Hep bir sancı,hep bir yarış:)

8 şubat 2020 sistemi son 1 haftada belirmişti sadece 1 güncellemede biraz kötü göstermişti onun haricinde istikrarlıydı gelişi

• EPS Akşam güncellemesi

17 Aralık

1702771200-Prtn3x1TtAE.png

ECM şu Eps ile büyük yamulacak diye düşünüyorum

Karadeniz’e bile şu sinoptikte kuru soğuk görmesi tek kelimeyle çılgınlık

150. saatte bile çökmüş bir ECM Eps artık 250-350. saatler için bakmaya değmeyecek bir oyuncak olacaktır

• Çifte ssw ne oluyor

Hangi modelin hangi güncellemesi bu acaba

Şimdi baktım da göremedim

Genelde Kanada ısınması masadaydı bu çift taraflı yapmış

Bir ara göstermiştir , teknik olarak mümkün olsa da bu senaryonun devam edeceğini pek sanmıyorum

Zonal Rüzgarların hala tam bir SSW için yeterli teminatı verdiği noktaya varamadık gelişmeler olumlu olsa da

Bu senaryo gerçekleşse displacement daha yüksek ihtimal ortaya çıkar diye düşünüyorum

• İyi geceler arkadaşlar,yasım 52 ,15 yaşında beri bu işlerle ilgileniyorum, çevrem kar delisi olarak tanımlıyor beni.. sanırım,bu öyle sevgi yapacak bir şey yok

...

Tecrübelerime dayanarak sürekli oluşan birkonudan bahsetmek istiyorum,orta batı Avrupa soğukken biz sıcak taraftayız,azor batı ve Orta Avrupa'da olduğu zaman biz soğuk taraftayız,bu bir denge,Avrupa çok üşüdü,sıra bize geliyor,4 -5 yıldır ilk kez soğuk dönemde yeni yıla gireceğiz muhtemelen,17-18 gibi soğuk dönem başlayıp,ocağın ilk on günü soğuk kısımda kalacağız gibi,yağışa bakacağız,ama bu sene bereketli,şanslıyız,bu kış güzel olacak umarım ..karda gömülürsğnüz umarım ;) hava-kars323 hava-kars323

Einmal editiert, zuletzt von 1912 ()

• Yer değiştirme olursa Lehimize sonuç olabiliyor ama bölünme olursa bu ihtimal bizde çetin kış koşullarını oluşturma şansı oldukça düşük oluyor. kaldı ki Son dönem'de Güneş fırtınası çok yüksek bunun olumsuz etkileri olmaya başladı İyonosfer'den Stratosfer'e kadar büyük etki yarattı iklimsel olarak Ocak ve Şubat ayı Batı ve Orta Avrupa'da yüksek 📈 basınç alanlarını görüp mevsimsel tahmin modellerini ters düz edebilir

• ICON Labrador ve Atlantik civarında iyi işler yapıyor.Kısmen UKMO da kalkışıyor sonra anlamsız bir şekilde bozuyor.

• Üstad bence masada displacement var. Geçen yılki SSW sohbetlerimiz aklıma geldi, maşallah neler konuşmuşuz öyle.