2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cold.EFso Başkan bizim bu meteoroloji camiası bişeler ima etmeye başladı. Azor skandi diyor.larSibirya diyorlar.Kuzeydoğu koridoru diyorlar.Allah Allah Nerden çıkardılar böyle şeyleri anlamış değilim.Du bakalım:hfyeni (18):

• Cold.EFso başkan PT'nin pozitife dönmesini geçenki yazdığımla bağdaştırabilir miyiz? Yani bence yerinde bir açıklama olmuştu, bağdaştırabiliriz sanırsam.

Geçen Ne yazdıydın ki bro😆

Yazmışsan mutlaka mantıklı bir şeylerdir , hatırlamadım şimdi

Pasifikteki gelişmelerin ( daha çok doğu ) Güney Asya ve kuzey Amerika ile etkileşimi üzerindeki etkisine Asia Pasifiği Amerika Osilasyonu ( APA ındeks ) üzerinden ara ara takip ediyorum çünkü kuzeyli enlemlerle telekonnektif ilişkisi var ve bu veriler daha çok simülatör için önemli girdiler

Burada bizim çalışma yöntemlerimiz ise Pna , Epo ve dolaylı olarak Nao ile etkileşim araştırması yapılabilir bu endeksten ama zaten örneğin Pna hinterlandı, Grönland karakteristiği bizim yoğun çalışma odaklarımızdan biri ve yeterince korelasyon var döngü analitiğinde ve analog çalışmalarda o bölge için , ilaveten gelişen üst seviye akımların buralara etkisini de mantığımız ve mevcut veriler ışığında tahayyül edebiliyoruz , bu açıdan yalın haliyle PT maks direkt anlamda yağış rejimi hakkında fikir verebilir ki yine bir IOD kadar da odaklanacağım bir endeks olmaz

• Cold.EFso Başkan bizim bu meteoroloji camiası bişeler ima etmeye başladı. Azor skandi diyor.larSibirya diyorlar.Kuzeydoğu koridoru diyorlar.Allah Allah Nerden çıkardılar böyle şeyleri anlamış değilim.Du bakalım:hfyeni (18):

Onlar demişse mutlaka doğrudur

Biz demişsek dream’dir masaldır hayaldir

Abartı yada halüsinasyondur hahaha :))

• Geçen Ne yazdıydın ki bro😆

Yazmışsan mutlaka mantıklı bir şeylerdir , hatırlamadım şimdi

Pasifikteki gelişmelerin ( daha çok doğu ) Güney Asya ve kuzey Amerika ile etkileşimi üzerindeki etkisine Asia Pasifiği Amerika Osilasyonu ( APA ındeks ) üzerinden ara ara takip ediyorum çünkü kuzeyli enlemlerle telekonnektif ilişkisi var ve bu veriler daha çok simülatör için önemli girdiler

Burada bizim çalışma yöntemlerimiz ise Pna , Epo ve dolaylı olarak Nao ile etkileşim araştırması yapılabilir bu endeksten ama zaten örneğin Pna hinterlandı, Grönland karakteristiği bizim yoğun çalışma odaklarımızdan biri ve yeterince korelasyon var döngü analitiğinde ve analog çalışmalarda o bölge için , ilaveten gelişen üst seviye akımların buralara etkisini de mantığımız ve mevcut veriler ışığında tahayyül edebiliyoruz , bu açıdan yalın haliyle PT maks direkt anlamda yağış rejimi hakkında fikir verebilir ki yine bir IOD kadar da odaklanacağım bir endeks olmaz

PNA hakkında dediğim bir iki cümleyi dedim hocam. Ben de sorarken teleconnection endeksleri ima ederek sormuştum.

• PNA hakkında dediğim bir iki cümleyi dedim hocam. Ben de sorarken teleconnection endeksleri ima ederek sormuştum.

Harika , o halde aynı mevzuya odaklanmışız

Esasında şu Pasifik dengelerini daha alt araştırmalara bölmek gerekirken PT , PTUTT, APAI gibi daha genel geçer indekslerle izah etmeye çalışmaları da enteresan

Hadi gel Batı Hint ile Doğu pasifiği birbirinden ayır , nesini ayıracaksın içiçeler , tıpkı fazların içiçe geçmiş durumları gibi , Delta X ve Delta T gibi minimal çalışma alanlarından globale dönük denklemlerle yürüyor işler ama işte resmi büyütünce pratikte çok farklı sonuçlar çıkıyor

Neyse biz dewamke edelim

• ECMWF Aralık 18-22 haftası güzel çıkmış Cold.EFso , bu güzel haber.

205990-54c2535c3b254-webp

Orta ve Uzak vade diyagramı da enlemlerimiz için olumlu gözüküyor 20'si civarında Trof güneye iniyor Jetler kuvvetli.

205984-e62794f9d45-png

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• ECMWF Charts'da var. Gayet güzel veri ben severek takip ediyorum. Oldukça tutarlı.

Patlatırsın şimdi bize oldukça Cold ve Efso bir Eps anomalisi ( özellikle 850’de ) ana senaryoyu ixin ……mak lazım 😆

Çok sinirliyim başka deyim gelmedi aklıma :))