2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Katılıyorum üstad. O Tarihlerde bir kıpırdanma olası görünüyor.

İyi bir Ekim, epeyce toparlamamıza vesile olur.

İnşaallah hocam , modeller bir şey vermezken görebildiğimizde ısrardır bizim temel misyonumuz :/8103*

Berkay34 teşekkürler Başkan , gitmiş kadar olduk Helsinki’ye , benden de sweet lapse Buffalo gelsin aperatif niyetine uzays3271653126

• Model konusunu işgal etmeyeyim diye buraya geldim.

Ben benim tarihi 20 Ekim civarı tanımından 23-24 Ekim tanımına geçirdim. Siz ne yorum yaparsınız üstadım ;)

Her yeri işgal et hocam , hareket gerek artık

Millet modeller kötü olunca havlu atıyor hemen :))

Benim sistem beklentim 20’si öncesiydi zaten, onu öteleyemem ( ekinler için deprem bölgesi çok dua ediyor ben de umut var dedim pes edemem ve sinyaller var halen :)

23-25 ve 28-30 dönemi de sistem alabiliriz bana da uyar

• Her yeri işgal et hocam , hareket gerek artık

Millet modeller kötü olunca havlu atıyor hemen :))

Benim sistem beklentim 20’si öncesiydi zaten, onu öteleyemem ( ekinler için deprem bölgesi çok dua ediyor ben de umut var dedim pes edemem ve sinyaller var halen :)

23-25 ve 28-30 dönemi de sistem alabiliriz bana da uyar

Yakınız. Hatta 23-25 te hemfikiriz.

28-30 dönemini Kasım ilk hafta olarak değerlendiriyorum ama o kadar vadede sapmalar elbette benim gibi bir çırak için kabul edilebilir.

Bu sene atmosferden çok daha fazla şey öğreneceğimiz kanaatindeyim.

Sizin de sık sık vurgu yaptığınız üzere, kendini onun efendisi sananlara gerekli cevabı her zaman verecektir atmosfer

• Yakınız. Hatta 23-25 te hemfikiriz.

28-30 dönemini Kasım ilk hafta olarak değerlendiriyorum ama o kadar vadede sapmalar elbette benim gibi bir çırak için kabul edilebilir.

Bu sene atmosferden çok daha fazla şey öğreneceğimiz kanaatindeyim.

Sizin de sık sık vurgu yaptığınız üzere, kendini onun efendisi sananlara gerekli cevabı her zaman verecektir atmosfer

hocam sistemden kastınız (MARMARA ADINA) kar değil demi yağmurdan bahsediyoruz

• hocam sistemden kastınız (MARMARA ADINA) kar değil demi yağmurdan bahsediyoruz

Ekim sonundan itibaren 850’de -1/-2 kovalamaya başlarız ( modeller -3/-4 bile verebilir bazı senaryolarda)

Dolayısıyla 850’de Sıfırın altındaki soğuk girişleri Marmara’da Uludağ, Kartepe , Mahya dağı ve Ganos gibi yerler için ilk kar taneleri demek olur

Hedefim bu sene en geç 10 Kasıma kadar buralardan en az birinde kar görmek ve yıllar sonra ilk kez Kasım bitmeden İstanbul’da ilk kar taneleri ❄️görebilmek

Bu mümkün mü ? Bence bu sene gayet mümkün ve zaten inançla ve inatla bu başlığı verdim konuya taaa Eylül ortasına da Erken kış projeksiyonu yaptım

Mesela modelin bir senaryosu , daha 21 Ekim tarihine bile Ankara’ya kar şartlarını zorlamış , demek ki ihtimal var ki görmüş

Yanılırsan Peki Cold aga ?

Yanılırsak ne olur ki , emek var gayret var samimi yaklaşım var , yanar döner hareket edecek halimiz yok

Donkey kadar devasa modeller 72 saat vadede bile sistemi kuşa çevirince hiç özür dilemiyorlar ki , biz icabında onu da yaparız :hfyeni (18): :/8103*

Einmal editiert, zuletzt von Cold.EFso () aus folgendem Grund: Cümlede anlatım bozukluğuna müdahale :)

• Moskova, Kiev ve İstanbul diyagramlarına bakınca bu sonbahar ve kışın ilk dönemleri için yaptığım projeksiyona uygun meyil var görünüyor

Moskova ve hatta daha Güneydeki Kiev mevsim normalinin epey altını görüyor , Moskova kar yağışlarına da başlıyor , Geçen yıl bu tarihlerde kar falan yoktu hatta montsuz dışarı çıktığımız oluyordu

Bu sene güneye daha fazla soğuk sarkma beklentime nispeten olumlu destek var

Bizim Azor desteğiyle bu soğukları ve özellikle yağışları en geç 18-20 sinden itibaren kapmamız gerekiyor, o yüzden günlerdir yirmisi öncesi sistemi diye söylenip duruyorum ki ay bitmeden ilave sistem yada sistemler alalım

• Cold.EFso GGS ile alacağımızı ümit ediyorum bu sistemi.

Ggs çoktan başladı Başkan :/8103*

Mesele model şu görüntüyü vermeden veri madenciliği yapmaktı , çünkü en heyecanlı kısmı o, sadece don kişot ve yel değirmeni oluyor meydanda :hfyeni (18):

Şu kıl kuyruk sistem için son 3 gündür bir çok yorum ve paylaşım yaptım , biraz rayına girmekle beraber hala riskler var X00’daki açmazlardan dolayı , ayrıca daha az soğukla daha çok yağış aldığımız senaryolar da epey var , o yüzden yağışı daha çok veren çıktıyı tercih ederim , vade şu çapsız modeller için hala uzak , takip edeceğiz bakalım.

• Şu günlerde kuzeyimizden geçen ve dönüş hareketi ile ikinci salınıma hazırlanan 500hPa Geop derinliği gayet iyi bir başlangıç diyebiliriz. Kararında İzlanda ile çok güzel sistemler alacağımızı ümit ediyorum bu sezon boyu.

1696917600-J0zrJ0sus3M.png

GFS'de ki sistem denemeleri de şahane. Ayın 20'si ve sonrası için 850hPa'da İstanbul'da -2/-3 görmemiz olası gözüküyor.

1697976000-KY3wRedVgQA.png1697976000-Xpz5c4z1NxQ.png

Yavaştan sezonu açıyoruz. :hfyeni (29): :/8103*

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Cold.EFso Ayın 20'si civarı beklediğimiz mevsimine göre ilk sert salınımı batıya kaptırmamız pek olası gözükmüyor. Şuan her ne kadar modellerde sistem zaman zaman batıya kaçsa dahi ben bu ihtimali çok düşük görüyorum.

Zonal rüzgarların hızlanması ile artık AO/NAO diyagramlarına bakmanın zamanının geldiğini düşünüyorum.

Son güncel verilerde de AO'nun sistem beklediğimiz tarihlerde Pozitif/Nötr civarında olma ihtimali daha yüksek.

Bu da sistemin Doğu Avrupa ve Türkiye odaklı olacağını gösteriyor. GFS biraz hafif Negatif civarı vermiş ama öyle modellerde gözüktüğü gibi ciddi bir batılama ihtimali yok gözüküyor.

Eğer öyle bir ihtimal tekrardan çıkarsa dahi düşük gözüküyor.

ECMWF

1696896000-oRC5xY3KlLwgrb2.png

GFS

1696939200-5nlOgv9npfIgrb2.png

• Hay maşallah.Kolay gelsin sistem avcısı kardeşlerim. Cold.EFso işaret fişeğini ateşlemiş bile.Şimdi onlar düşünsün.Kaç aydır yatıyorum kalkıyorum kasım ayında biryerlerde ciddi kar yağışları görüyorum rüyalarımda.Halüsinasyonlarım nedense çok erken başladı bu yıl.Hadi bismillah😂

• Toplam kar yağışı verilerine baktığımız zaman Doğu Avrupa kışa iyi bir başlangıç yapacak duruyor.

Bu da bize sistem rotasında ki pistin iyi hazırlandığına haber veriyor.

1697803200-iFjX3hrMufQ.png

• Hay maşallah.Kolay gelsin sistem avcısı kardeşlerim. Cold.EFso işaret fişeğini ateşlemiş bile.Şimdi onlar düşünsün.Kaç aydır yatıyorum kalkıyorum kasım ayında biryerlerde ciddi kar yağışları görüyorum rüyalarımda.Halüsinasyonlarım nedense çok erken başladı bu yıl.Hadi bismillah😂

Hahaha iyiymiş :))

Kasım ayıyla daha doğrusu erken kışla ( Early Winter acts) ilgili fikirlerimi önceki sayfalarda ifade etmiştim , evet bizde yalan hilaf yok biz de qar bekliyoruz Kasım sonuna kadar en geç , ama bunun için dağların en geç 2 hafta içinde siftah yapması da şart :hfyeni (18): uzays3271653126

• Hahaha iyiymiş :))

Kasım ayıyla daha doğrusu erken kışla ( Early Winter acts) ilgili fikirlerimi önceki sayfalarda ifade etmiştim , evet bizde yalan hilaf yok biz de qar bekliyoruz Kasım sonuna kadar en geç , ama bunun için dağların en geç 2 hafta içinde siftah yapması da şart :hfyeni (18): uzays3271653126

Halihazıfda fani ömrünün yarısını dağlarda geçiren biri olarak dağları hiç kafaya takma orda her şey yolunda gibi duruyor.2 haftaya tamamdır gibi😂