5 ve 7 Nisan'da Toz Taşınımı ve Çamur Yağışları

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yarın ülkemizin batısında ve güneyinde Afrika kökenli şiddetli toz taşınımları görülecektir(Akşam saatlerine doğru yoğunlaşacak.) Bu toz taşınımı 6 Nisan Çarşamba günü Karadeniz'e kayıp daha sonra etkisini kaybedecek. Ardından 7 Nisan Perşembe günü daha güçlü bir toz taşınımı ve beraberinde çamur yağışları Marmara ve Batı Karadeniz'de etkili olacak. 7 Nisan akşamında tozun içeriğindeki wet depos yüksek görünüyor yani ağır bir çamur yağışı kaçınılmaz bu yüzden ertesi gün araçlarınızı yıkatmak zorunda kalabilirsiniz.

8 Nisan'da da Karadeniz Bölgesinde çamur yağışları olacak.

o1i05zh.png

pqrrrx7.png

Bir başka kaynak: https://dust.aemet.es/products/daily-dust-products

• Gerçekten de geçen haftadan çok daha fazla bir yoğunlukta toz taşınımı söz konusu.Havanın renginde değişim gözlenebilir mi bu sefer?

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Gerçekten de geçen haftadan çok daha fazla bir yoğunlukta toz taşınımı söz konusu.Havanın renginde değişim gözlenebilir mi bu sefer?

5 Nisan'dakinde 1-2 saatlik yerel değişimler olabilir. 7 Nisan'daki daha kuvvetli bunda yine kasvetli-kirli bir hava görebiliriz. Akşamüstü hava sararabilir.

• Eline sağlık hocam. :)

• Hocam elinize emeğinize sağlık.Bu tozun en yoğun olduğu anlarda yağışın kuvveti ne alemde.Yani soğukla yağış çakışıyor munun toz -yağış versiyonunu soruyorum ^^ .Cevap verirseniz sevinirim. :saint:

• Hocam elinize emeğinize sağlık.Bu tozun en yoğun olduğu anlarda yağışın kuvveti ne alemde.Yani soğukla yağış çakışıyor munun toz -yağış versiyonunu soruyorum ^^ .Cevap verirseniz sevinirim. :saint:

Perşembe günü tozun en kuvvetli anlarında yağış var. Yarın için pek risk yok. Toz, sabah cephe yağışının arkasından girecek.

• 2.raund yarın başlıyor. Lütfen araçlarını kapalı alana çekebilen kapalı alana çeksin. Marmara, Ege, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Karadenizde neredeyse her yerde çok ağır çamur yağışı olacak. Ben bu kadar emin olduğumda neler olduğunu biliyorsunuz. Normal oraj değil bu😂 Gökgürültülü çamur yağışı...

thxhi8t.png

• Storm Chaser hocam yağışın kuvveti ve aralığı ne durumda.Yani bu toz , yağış ne zaman girip ne zaman çıkacak İstanbul'dan ve yarın kabaca kaç mm yağar buraya.Asıl merak ettiğim şimşek-yıldırım aktivitesi görülür mü , görülürse ne kadar etkili olur.Yarın 1-2 saatliğine dışarıda olacağım.Bu çamur yağışına ve yağışın yoğunluğuna bağlı.Şimdiden teşekkür ederim elinize sağlık.

*şimşek yıldırım soruma cevap buldum :thumbup:

• Storm Chaser hocam yağışın kuvveti ve aralığı ne durumda.Yani bu toz , yağış ne zaman girip ne zaman çıkacak İstanbul'dan ve yarın kabaca kaç mm yağar buraya.Asıl merak ettiğim şimşek-yıldırım aktivitesi görülür mü , görülürse ne kadar etkili olur.Yarın 1-2 saatliğine dışarıda olacağım.Bu çamur yağışına ve yağışın yoğunluğuna bağlı.Şimdiden teşekkür ederim elinize sağlık.

*şimşek yıldırım soruma cevap buldum :thumbup:

Yoğun tozdan dolayı çok az şimşek-yıldırım görüleceğini düşünüyorum. Toz ve ağır çamur yağışı öğleden sonra ve akşamüstü etkili olacak. Saat 14:00-20:00 arası.