İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • doğu bölgelerde halan daha kar yok bizim sıramizin gelmesi biraz zaman alacak gibi görünüyor

Erciyes’e bugün arkadaşım tırmanmış , durumlar vahim

Dağlara kar düşmeden şehirlere düşmez teorisini yıllarca bas bas bağırdım şimdi kendimle çelişip başka verilerden sistem kovalıyorum , Allah yardım etsin , acısın bize.

Fakat sadece Türkiye değil , Avrasya’nın çoğu bölgesi ve hatta Alp’lerde bile sıkıntı var

• Erciyes’e bugün arkadaşım tırmanmış , durumlar vahim

Dağlara kar düşmeden şehirlere düşmez teorisini yıllarca bas bas bağırdım şimdi kendimle çelişip başka verilerden sistem kovalıyorum , Allah yardım etsin , acısın bize.

Fakat sadece Türkiye değil , Avrasya’nın çoğu bölgesi ve hatta Alp’lerde bile sıkıntı var

Cocuklugumdan beri hep haberlerde doguda koy yollari kapandi haberleri dinler dinler aradan bir sure sonra haberlerin alt yazisindan kar geliyor haberini okurdum herseyin hayırlısı

• Geriye dönük Ekim Kasım Aralık mesajlarına bir göz attım da , sadece mesajlar da değil , mevsimlik tahminlere de

Aman Allahım , neler yazılmış neler

En karamsar model , en karamsar arkadaş bile böyle bir kış beklememiş ( ben kısmi kuraklık bekliyordum ama en geç 1 Ocakta kar görür İstanbul diyordum Moskov Kasımda görünce )

Yani olabilecek en kötü senaryo oldu

Oysa güya veriler iyi , Avrasya kar örtüsü makul , falan filandı

Baştan sona insanoğlunun ve bilgisayarlarının acziyeti , böbürlenme insanoğlu

Şu kıvır zıvır görünen sistem sinyalleri de gelmese Konya ovasından buğday çıkmayacak, yiyecek ekmek bulamayacağız, etimiz budumuz bilimimiz gücümüz hepsi bu işte , merhamete ve berekete muhtacız

Atmosfer aleyhine zerre kadar konuşamayız

• Erciyes’e bugün arkadaşım tırmanmış , durumlar vahim

Aşırı kuvvetli PV durumu var, zonal rüzgar rekoru kırılıyordu en son.

• Aşırı kuvvetli PV durumu var, zonal rüzgar rekoru kırılıyordu en son.

Tam olarak durum bu

Az atak oldu , son atak güzeldi

8 Ocak diye zamanını da öngörebildik

Ama maalesef İzlanda yine pert etti sistemi

Fakat TC sıfır İzlanda alarak asla kışı başlatamazdı

İlla 1 İzlanda alıp o koridoru rahatlatmak gerekecekti

Cılız da olsa bir İzlanda yağışı alırsak belki oranın şirreti azalır, o ara Uludağ Kartepe falan kar alır da yer seviyesi ayazla tanışıp ani sert sistem mucizesine hazır hale gelir zemin

Daha buz ve don bile yaşamamış bir kente kar yağmaz

Aklıma başka da kestirme çözüm gelmiyor

• Tahminimce önümüzdeki günlerde iyi veya kötü yönde sürekli öyle dönüşler olacak ki feleğimiz şaşacak. Stratosferde işler karışıyor, uzun vadeli sinyallerle model çıktıları çelişiyor. İlginç bir dönem.

Hocam çok rahatlattınız bizi 🙃

• Kar örtüsünün son yıllardaki en yüksek rakamlara ulaştığı haberi ile kasıma umutlu girdik. Sonrası kuraklık

• Şansa bala kuzey kutbundan kopup İstanbul boğazına sürüklenen buzul parçasına tutunarak, başlarım bu ülkenin enlemine de boylamına da diyerek söve söve Adriyatik denizine doğru yol alırken boğaza yansıyan sıfat-ı eşgalim.

• Şansa bala kuzey kutbundan kopup İstanbul boğazına sürüklenen buzul parçasına tutunarak, başlarım bu ülkenin enlemine de boylamına da diyerek söve söve Adriyatik denizine doğru yol alırken boğaza yansıyan sıfat-ı eşgalim.

Kuzey kutbundan buz parçaları kopup nasıl İstanbul boğazına gelecek 😀