Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Son 2 3 senedir bu tarz güncellemelerde hemen karalar bağlandığını fark ettim. Bu kadar karamsar olmaya gerek yok daha şubatın bitmesine 25 gün var elbet bir kar yağışı göreceğiz.

hemşerim zaten olay kar almamızda değil zaman ne kadar geçerse gırtaç o kadar daralıyor martta yağan kar şubatta yağan kardan 3-4 kat hızlı eriyor cemreler düştüğü için

• Arkadaşlar ciddi anlamda vortex kelimesini biz kutuplardaki girdaplarda kullanırdık.Geçen sene başladı bu terimi farklı kullanmak yanlış hatırlamıyorsam.Denizde vortex biraz tuhaf geliyor.Bu bildiğiniz alçak basınç alanı.Marmarada da oluşsa karadenizde de oluşsa akdenizde de oluşsa sochide de oluşsa bildiğimiz alçak basınç.Bende bu terimi kutup harici kullanmayı mantıklı bulmuyorum.

• umarım sistem yarın tepetaklak değişir de bizde burda söylediklermizin üstünde duramayız ama buna gerçekten yürekten inanan varsa değişeceğine gerçekten onu tebrik ederim teşekkürler saygılar

• klasik batıya yarayan sistem. inş değişir

Çok batiyada yaramıyor aslında törpulendikce törpüleniyor sistem zamanında neydi şimdi ne oldu böyle gelirse seyrilik görür geçerler 3 gün var daha değişir mutabık gene yok kimi model soğuk veriyor kimi model vermiyor takibe devam edicez artık

• Arkadaşlar ciddi anlamda vortex kelimesini biz kutuplardaki girdaplarda kullanırdık.Geçen sene başladı bu terimi farklı kullanmak yanlış hatırlamıyorsam.Denizde vortex biraz tuhaf geliyor.Bu bildiğiniz alçak basınç alanı.Marmarada da oluşsa karadenizde de oluşsa akdenizde de oluşsa sochide de oluşsa bildiğimiz alçak basınç.Bende bu terimi kutup harici kullanmayı mantıklı bulmuyorum.

bencede abi

Mezosiklon diyelim geçelim 😂

• kardeşim umarım güzel verir ama bazı şeyler kesinleşmeden insanları ümitlendirip sonra kötü verince aynı ümitlendiren kişilerin hiçbirşey söylememesi ayrı saçma ayrıca iyi olunca izlediğimi de imâ edemezsin kötü olunca da kötü kötü saydırmadık sadece ufak bi sitem katılır katılmazsın o senin aklın bilir

Bu saatte herkes gece güncellemesini izleyecek diye bir şey yok ayrıca "ümit veriyor" dedigin kisilerde kötü verdi diye açıklama yapmayacak kişiler değil kötü güncellemeler aramızı bozmasın diyelim ve konuyu kapatalım bence

• kendi düşüncelerimi aktarıcak olursam benim bu hafta trabzon merkezde seyirlik bile olsa kar yağışını görme umudum kalmadı sistemler bi geliyor bi gidiyor odağımı tamamen birdahaki haftaya çeviriyorum birdahaki hafta çok büyük beklentilerim var fakat inşallah bu hafta hakkında düşündüklerimde yanılırım herkese iyi geceler

arkadaşım bende trabzon merkezliyim sana tek önerim beklentini çok yüksek tutma

• Bu saate herkes gece güncellemesini izleyecek diye bir şey yok ayrıca "ümit veriyor" dedigin kisilerde kötü verdi diye açıklama yapmayacak kişiler değil kötü güncellemeler aramızı bozmasın diyelim ve konuyu kapatalım bence

tamam kardeşim sen haklısın 👍

• kıyılara kar yok sanırsam. Peki trabzon akçaabat için 400m ye yağar mı? Rakım sistemi olacağa benziyor , kar sınırı kaça kadar iner?

Yani illaki bir şey diyeceklerse mezoölçekli siklon diyebilirler. Tabii siklon yeterli soğukla çakışınca insanlar ütopik bir isim vermek istiyorlar. Normalde oluşan şey mezoölçekli bir siklonik oluşum. Denizde yüksek konverjans gelişimi ve kararsızlık sebepli Cumulonimbuslerin vortisite destekli birleşip bir alçak basınç merkezi oluşturması olarak tanımlayabiliriz. Klasik bir oluşum çok abartmaya gerek yok, Karadeniz her yıl alıyor.

• kıyılara kar yok sanırsam. Peki trabzon akçaabat için 400m ye yağar mı? Rakım sistemi olacağa benziyor , kar sınırı kaça kadar iner?

400 rakımlara zor ayın 7-8 i gibi belki iner ama beklentini yüksek tutma

• arkadaşım bende trabzon merkezliyim sana tek önerim beklentini çok yüksek tutma

Beklentim çok yüksek değil zaten seyirlik bile olsa bir kar yağışını ileri ki günlerde izleriz inşallah izleyecez gibide duruyor önümüzdeki günler için umudum yüksek

Winter Has Come