Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 2018 yağış açısından iyidi ama şuan çok kötü gidiyoruz yağış rejimini çıkarırsak gidişat tipik 2018 yılı , sözüm meclisten dışarı ama 2018 yılında ocak ortası ocak sonu derken gözler şubat ayına çevrilmişti şubat ayında büyük bir salınım bekleniyordu beklendiği gibide oldu ama salınımı batı Avrupa almıştı süreç ona çok benziyor şubat ayında beklenen büyük sistemde yine bizi teğet geçecek gibi duruyor ALLAH bilir tabi .

• Sonra diyorsunuzki bu nasıl bakış açısı bodozlama atlayan yunus balığı görüyorum şimdilik avrupaya atlamış gibi gözüksede unutmayın yunus balıkları yerlerinde fazla durmaz vade yaklaştıkça burnu direk kırımdan bize atlar😲

• Sonra diyorsunuzki bu nasıl bakış açısı bodozlama atlayan yunus balığı görüyorum şimdilik avrupaya atlamış gibi gözüksede unutmayın yunus balıkları yerlerinde fazla durmaz vade yaklaştıkça burnu direk kırımdan bize atlar😲

Abi onu sen kaydet diye değil, her lafıma yorum yapan dostlar kaydetsin diye attım model konusuna. İnceyi onlar görsün dedim, yine sen görmüşsün 1/kahkahas23s1

• Abi onu sen kaydet diye değil, her lafıma yorum yapan dostlar kaydetsin diye attım model konusuna. İnceyi onlar görsün dedim, yine sen görmüşsün 1/kahkahas23s1

Tayfunum bunu model sayfasında böyle yazsam beni kovarlar ben anladığım kadarıyla modeli gözümde canlandırıp çıkarım yapmaya çalışıyorum doğru olur yanlış olur orası tartışılır eksiğim şurda anlatmayı beceremiyorum🤪

• Tayfunum bunu model sayfasında böyle yazsam beni kovarlar ben anladığım kadarıyla modeli gözümde canlandırıp çıkarım yapmaya çalışıyorum doğru olur yanlış olur orası tartışılır eksiğim şurda anlatmayı beceremiyorum🤪

Hocam sizi kim nereye kovabilir Allah aşkına 8)

forumun değerli dominolarından biri olarak görüyorum sizi öyle bir harekette bulunacak kişi aklını peynir ekmekle yemiş olur :)

• Tayfunum bunu model sayfasında böyle yazsam beni kovarlar ben anladığım kadarıyla modeli gözümde canlandırıp çıkarım yapmaya çalışıyorum doğru olur yanlış olur orası tartışılır eksiğim şurda anlatmayı beceremiyorum🤪

Tek sorun var Abdullah abi, güçlü atlantik yükseği ve güçlü Gronland arasında bir tepki alçağı oluşuyor. Bu alçak sinoptiği bozuyor. Bu detayda lehimize bir gelişim olursa fena olmayan bir sistem alır ülkemiz.

Sen diyorsun ki beni kovarlar, neredeyse beni de kovuyorlar zaten.

Model yorumlamayı, 342. saatte görüneni yorumlamak sanıyor bazıları.

Beklenilen yorum şu,

"360. saatte ülkemizde hala kar yağışı yok. Ocak bitti. Hadi dağılın."

Arkadaş, adamın ben senin dediğin gibi birşey görmüyorum, aynı modele mi bakıyoruz dediği saatin tutarlılık oranı %1.

Yani kısaca Abdullah abi, biz bu işi bilmiyoruz. Modelde varsa sistem var, yoksa yok. Model yorumlamak artık bu :)

• Sonuna kadar katılıyorum sana tayfun. Bunu şuna benzetiyorum foruma ilk geldiğim zamanlarda bize yaklaşan renklere göre yorum yapıyordum su anki durumda aynı benim o zaman ki yaptığım gibi renge bak kışı bitir hatta öyle hâl aldıki yağmuru bile beğenmeyenler var ha ekleyeyim ben senin gibi yada gerçekten iyi anlayan arkadaşlar gibi çokta iddaalı değilim ama bazen söylediğim bir şey var haritayı ters çevirin sağa sola çevirin öyle bakın diyorum burada. işte bunu söylememin amacıda bu çok küçük oynamalar çok büyük sistemler bile getirir modelin 15gün sonraya verdiği sinoptik kesin olsaydı kendileri hergün başka bir sinoptik sunmazdı ben takmamayı öğrendim tayfunum sende öyle yap

• Evet sayın osman hocam bu sene sizide biraz pasif görüyorum şöyle bir tahminde sizden alalım ufkumuz genişlesin 🤣

Abdullah abim tahmini ocak ayının 18-20 sine koyduk değişim olursa revize edeceğim ancak şuan ihtimal fifty fifty görünüyor. Veriler şuan için iyi bir kaç güne daha net önümüzü görürüz bakalım abi.Gelmezse üzerine çay içeriz geçer gider 😂

• Abdullah abim tahmini ocak ayının 18-20 sine koyduk değişim olursa revize edeceğim ancak şuan ihtimal fifty fifty görünüyor. Veriler şuan için iyi bir kaç güne daha net önümüzü görürüz bakalım abi.Gelmezse üzerine çay içeriz geçer gider 😂

Valla hocam seni bilmem ben gelsede gelmesede çayı içerim🤣🤣