Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Çorumda 2 3 cmlik kar takibi yapıyorum valla gerçi çorum için normal bir rakam 😂😂 sezonu açmak adınada güzel bir adım en azından ama asıl gözler ay sonunda tabi gelecek inşallah

Zaten iç kesimler açılışı yapacak, ondan yana şüphemiz yok. Ben sadece kıyılar adına bir yorumda bulundum. Bölgemizde sadece kıyılar olmadığını unutmamalıyız burada Amasya'dan tut Gümüşhane'ye kadar her kent Karadeniz bölgesindedir. İç kesimlerdeki arkadaşlardan video ve fotoğraflar bekliyoruz :hfyeni (29):

• Şu an radara baktığımızda Karadeniz'in batısında etkili olan yağışların soğuk cephe girişiyle etkili olduğunu görüyoruz. Zamanla cephe bize doğru gelecek ve yağışlarımız başlayacak. Mevcut hava kararlı olduğunu için lifting hareketi çok yavaş olacak, cephe girişinde Kümüliform bulut oluşumu zor yani oraj veya herhangi bir aksiyon düşük ihtimal. Sıcak havanın kararlı olması Stratiform bulut oluşumlarını sık sık göreceğimiz anlamına geliyor, yağış anında alçak seviyelerde Kümülüs, Stratus ve Stratokümülüs oluşumları görebiliriz. Cephe önünde nispeten sıcak hava hakimken içine girdiğimiz vakit sıcaklıklar düşmeye başlayacak. Rüzgar cephe önünde batılı, girişte ve içinde kuzeybatılı, geçerken ise veering hareketi yaparak yönünde sapmaya uğrayabilir. Sıcak denizden esen rüzgar çok soğuk olmayan çekirdeğin gücünü kırıp sıcaklıkların düşmesini engelleyebilir. Tandans yani basınç hareketlerini incelersek cephe önünde ani düşüş, cephe içinde ani yükseliş olabileceğini görüyoruz. Kar ihtimalini sekteye uğratan önemli etkenlerden birisi sıcak denizden esen rüzgar. Bu esinti sıcaklıkların düşmesine engel olabilir, kıyılarda kar olasılığını düşüren bir etkendir bu. Zaten soğuk çekirdeği güçlü değil(~z560)(530dam), üstüne üstlük soğuklar gelirken yüzlerce kilometre sıcak denizi geçip geliyor. Yağışın kuvvetli olması da pek beklenmiyor, uzun süreye dağılmış gözüküyor, yağışın kuvvetli olmaması dikey karışımın zor olacağını anlatıyor. Şu anki verilere göre böyle bir çıkarımda bulunmak yanlış olmaz. Modeller hala iç kesimlerimize güzel kar veriyor, başlangıcı yapıyoruz. İç kesimlerdeki ve rakımı yüksek olan arkadaşlardan video fotoğraf bekliyoruz. Kalın sağlıcakla...

• Ülkemiz Karadeniz Üzerinden Gelen Soğuk Havanın Etkisine Girecek. Hafta Başında Hava Sıcaklıkları Azalacak!

Başlama-Bitiş Zamanı

19.12.2022 06:00 - 21.12.2022 09:00

Genel Durum

Yapılan son değerlendirmelere göre; 19.12.2022 Pazartesi günü ülkemizin kuzeybatı kesimlerinden başlayarak Karadeniz üzerinden gelen soğuk havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarının kuzey, iç ve batı kesimlerde 6-12 derece azalarak mevsim normallerinin altına inmesi, Çarşamba günü kuzeybatı kesimlerden başlayarak tekrar artması bekleniyor.

Rüzgarın; Pazartesi ve Salı günü Marmara ve Ege’nin batısında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

Soğuk havayla birlikte Marmara’nın doğusunun yüksek kesimleri, Karadeniz’in iç ve yüksek kesimleri, İç Anadolu’nun güney ve doğusu ile Akdeniz’in yüksek kesimlerinde yer yer karla karışık yağmur ve kar yağışlarının görülmesi bekleniyor. Kar yağışlarının Salı günü Konya ve Karaman çevreleri ile Antalya’nın doğusunun yükseklerinde kuvvetli olması beklendiğinden başta Konya-Antalya karayolu olmak üzere ulaşımda aksamalara karşı tedbirli olunmalıdır.

Pazartesi , Salı ve Çarşamba günü 3 büyük ilimizde beklenen hava sıcaklıklarının;

Pazartesi ,

Ankara: 5 / 7 İstanbul: 7 / 8 İzmir: 12 / 14

Salı,

Ankara : 0 / 4 İstanbul : 5 / 9 İzmir : 6 / 11

Çarşamba,

Ankara: -2 / 8 İstanbul: 7 / 11 İzmir : 6 / 13

derece civarında olması bekleniyor.

Hafta başında ülkemizi etkilemesi beklenen soğuk hava, yer yer kar yağışları ve batı kesimlerde beklenen kuvvetli rüzgara karşı dikkatli ve tedbirli olunması, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hazırlayacağı rapor ve uyarıların takip edilmesi önem arz etmektedir.

MGM'den kaliteli bir analiz geldi :hfyeni (25):

• Bu sene şaka maka rize sahil kesimi olarak içleri bilmem de sonbahar olmadan ağaçlar sararmadan yazdan kışa geçiş yapacaz kaynadı arada

Uçurumun kenarında yıkık bir ülke.

• Deniz suyu sıcaklık anomalisi yer yer 3'C gibi değerlere ulaşmış. Bu da normalden 3'C daha sıcak deniz anlamına geliyor. Önümüzdeki sistem bir nebze de olsa soğumasını sağlayacak. Böyle küçük -6'lı soğuklar gelince soğuğu azıcık kırpıyor ama daha sert soğuklarda bizim işimize yarayacak şekilde çalışıyor. Bakalım sistemden sonra durum ne olacak?

• Günün en yüksek sıcaklığı o. Örnek sabah 10 gibi 9 derece olur öğlen 1 dereceye düşer. Ama yinede o günün en yüksek sıcaklığı açıklanır.

Ha yok reis yanlış anladın onu biliyorum saol da 6 da en düşük değil mi ? Yoksa algoritma mı farklı

Uçurumun kenarında yıkık bir ülke.

• Özellikle Pzt den saliya geçerken gece ilk kar tanelerini görmek bana %90 ihtimalimiş gibi geliyo ama merkezde sahilde değil bilen bilir atakumun nası bir çöl olduğunu bazen sahra çölüne bile yağıyor atakum çölüne yağmıyor o derece 😆

• Kimse inanmasada ben inanıyorum biraz ütopik olsa bile Samsun merkezde ilk kar tanelerini görebiliriz.

Valla buna benzer bi olay geçen sene de oldu işin içinde sende vardın diye hatırlıyorum dediklerin bir şekil tutuyor reis ben de inanıyorum sana :hfyeni (29): rk23_kgigf-123

• Özellikle Pzt den saliya geçerken gece ilk kar tanelerini görmek bana %90 ihtimalimiş gibi geliyo ama merkezde sahilde değil bilen bilir atakumun nası bir çöl olduğunu bazen sahra çölüne bile yağıyor atakum çölüne yağmıyor o derece 😆

Hocam dediğiniz saatlerde 850 de -7 giriyor yağışla çakışırsa bir şeyler olabilir.