Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • DoquKaradeniz28 26 aralık dedin hem ECMWF hem GFS 26 aralığa sistem verdi..20 si siteminde Kar, graupel olasılığından bahsettin modellerde de aynı ihtimalin var olabileceğini söyledi.Ya modeller güncellenmeden sana haber ediyorlar ya da bu işi iyi biliyorsun.Ama bence sen modellerin aramıza sızdırdığı AJANSIN.Yok vazgeçtim sen ajan değil ADAMSIN :hfyeni (18):

Allah razı olsun kardeşim, hislerin karşılıklı.

Ben bu kadar sert beklemiyordum yanlız, açıkça söyleyeyim. Daha doğru ifadeyle, yükseğin bu kadar kuzeye hamle yapmasını beklemiyordum. Hala da beklemiyorum.

Ha, olduki uzandı, bu, arkasından gelecek salınımı biraz geciktirir. Yani yılbaşında kar görme hayali bir başka seneye kalabilir ;) hava-yagmusrs323

• Allah razı olsun kardeşim, hislerin karşılıklı.

Ben bu kadar sert beklemiyordum yanlız, açıkça söyleyeyim. Daha doğru ifadeyle, yükseğin bu kadar kuzeye hamle yapmasını beklemiyordum. Hala da beklemiyorum.

Ha, olduki uzandı, bu, arkasından gelecek salınımı biraz geciktirir. Yani yılbaşında kar görme hayali bir başka seneye kalabilir ;) hava-yagmusrs323

Bir başka sene anladım hocam ;) 8)

• Buyrun size taptaze Skew-T diyagramı. Gördüğünüz üzere üst katman yeterince soğuk değil -22'C civarında bu da gerekli konveaktivitenin oluşmasının zor olduğunu gösteriyor. Konveaktivite olmazsa konvektif oluşumlar oluşamaz, konvektif oluşumlar oluşamazsa Cumulonimbus oluşamaz, CB oluşamazsa graupel yağamaz. Bana karşı yapılan her şeyin farkındayım, dediğiniz her laf benim hoşuma gider beni gururlandırır, çünkü bu benim geliştiğimin göstergesidir. Maalesef her şeyime laf ettiririm ama konvektif bilgime laf ettirmem, bu konuda mütevazi olamayacağım. Burada her şeyi bilimsel gerçeklerle açıklıyorum. Son olarak aşağıda 41F ve 44F yazan yerler DP ve Sıcaklık değerleridir. DP değeri 5'C, sıcaklık ise 6,6'C gözüküyor. Yere düşen kar eridikten sonra tekrardan donamıyor çünkü alt seviye soğuk değil. Diyagram soğumanın en çok olması beklenen illerden birisi olan Samsun'a ait.

• Buyrun size taptaze Skew-T diyagramı. Gördüğünüz üzere üst katman yeterince soğuk değil -22'C civarında bu da gerekli konveaktivitenin oluşmasının zor olduğunu gösteriyor. Konveaktivite olmazsa konvektif oluşumlar oluşamaz, konvektif oluşumlar oluşamazsa Cumulonimbus oluşamaz, CB oluşamazsa graupel yağamaz. Bana karşı yapılan her şeyin farkındayım, dediğiniz her laf benim hoşuma gider beni gururlandırır, çünkü bu benim geliştiğimin göstergesidir. Maalesef her şeyime laf ettiririm ama konvektif bilgime laf ettirmem, bu konuda mütevazi olamayacağım. Burada her şeyi bilimsel gerçeklerle açıklıyorum. Son olarak aşağıda 41F ve 44F yazan yerler DP ve Sıcaklık değerleridir. DP değeri 5'C, sıcaklık ise 6,6'C gözüküyor. Yere düşen kar eridikten sonra tekrardan donamıyor çünkü alt seviye soğuk değil. Diyagram soğumanın en çok olması beklenen illerden birisi olan Samsun'a ait.

Kerem şu an salı günü mü? Biz gerçekleşmiş bir olayı mı tartışıyoruz, gerçekleşmesi olası bir olayı mı?

Sana ne yapılmak isteniyor?

Biraz açsana?

Mesela kıskanıyor muyuz?

Dışlamak mı istiyoruz?

Güzel kardeşim, yapma Allah aşkına yapma. Benim tahminimle uğraşma.

Yap koskoca bir analiz paylaş hepimizle. Bunu yaparken bir diğerinin tahminine laf sokmaya, bazı arkadaşlar bekliyormuş ama, imkansız, olmaz filan demeye gerek yok. Sen yap bir tahmin, ben yapayım, sonuca göre konuşalım.

Sıkıntın ne, anlatta bilelim.

• Allah razı olsun kardeşim, hislerin karşılıklı.

Ben zaten yakın zamanda ve yılbaşında bölgemiz adına öyle çok kuvvetli bir beklentim yok tayfunum çıkarsa benim adıma piyango olur tüm kışı feda ederim demiştim yine diyorum: )Ben beklentim ilk ciddi soğuma 20 sistemi idi onu da görecem inşallah.Diğer büyük sistemi görmeye ilmim yetmediğinden beklentiye girmem ezbercilik olurdu..Ama tüm kalbimle beklenen büyük yılbaşı sistemini destekliyorum :)--

Keremim seni gerçekten severim bilirsin olaya tamamen dışarıdan birinin gözüyle baktığım için bunu yazıyorum beni yanlış anlama. Olay senin tahmininin ya da başka birinin tahminin doğruluğu yanlışlığı ya da tutarlılığı değil. Bir kişi a ya b dese onun da b demek için gösterdiği bir sebep senin de a için gösterdiğin bir sebep vardır tabiki. Olay bunu dile getirme şeklin buna birkaç konuşmanda daha rast geldim. Herkes tahminini yapar sonucu tartışırsınız sen belki o an söyleminde anlamıyorsun fakat kırıcı ve kaile almaz şekilde başkasının dediğini fırlatıp atıyorsun fikirler çeşitlendikçe başarı gelir Çok şey bilen üstatlardan tut dinamik gençlerden tut benim gibi kendi haline yorumlayıp his katan adamlara kadar. Biraz sakin olmalıyız şu 3 günlük dünyada birbirimizi kırmaya değmez.

• Forum :

Başkanın tartışma konusunu çok iyi bilmesi, konuşmacı ve dinleyicileri iyi tanıması, olay ve konuşmacıları kısa sürede doğru bir şekilde algılaması, farklı düşünceler arasında ilişkiler kurabilecek kültür, anlayış ve yeteneğine sahip olması çok önemlidir.

Abilerim, kardeşlerim forumu görüşlerin farklılığı güzelleştirir, doğruluğu veya yanlışlığı değil.

Uçurumun kenarında yıkık bir ülke.