Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• ecmwf control verisi böyle geldi

bu vadeden böyle ise vade çok uzun neler olur neler hadi inşAllah diyelim :)  Osman Akkaya  kuzeyin_oglu  Chronic53  DoquKaradeniz28

Burada sıcak ege denizi riski var.

Ya 500-600 hatta fazla doğuya atacak ya da güzelim soğuklar çöp olacak.

Çünkü, hafif doğulaması sıcak suların etkisiyle soğuğu vakumlayıp eritir. Evet siklonik kar şansıdır ama soğuğu çok kırar. Direk kırım üzerinden inerse şansımız daha yüksek olur.

• ens_image.php?geoid=117930&var=201&run=12&date=2022-11-29&model=gfs&member=ENS&bw=1

ens_image.php?geoid=117930&var=201&run=12&date=2022-11-29&model=ecm&member=ENS&bw=1

ens_image.php?geoid=117930&var=201&run=12&date=2022-11-29&model=gem&member=ENS&bw=1

Herkese iyi akşamlar dostlar bende kendi çapımda ufak bir değerlendirme yapmak istiyorum daha yeni başlayan arkadaşlar için ufak bir tahmin rehberi niteleğinde olmasını istediğim için kavramları daha basit kullanmaya çalışacağım gerçi burda çok daha kıymetli ve kendini geliştiren genç dostlarımız var baş harfi Palanci :D onlar varken bizim söylediğimizin çok bir kıymeti yok fakat birşeyler sallarız gelirse tutturduk deriz :D

Öncelikle yukarıda ECMWF GFS ve GEM in 850 hpa (1500 metre sıcaklıkları) ve Yağış diyagramı var bu diyagramlar bizlere önümüzdeki süreçde nelerin olabileceğini ve nelerin olmasının daha yüksek ihtimal olmasını söyleyen en basit veri grubudur. Öncelikle diyagrama baktığımız zaman 850 Hpa sıcaklıklarının ortalamasının 0 derecelerde olduğunu görüyoruz buda bize en azından sezona ufaktan bir giriş yapacağımızı gösteriyor tabi bu uzun vadede tutarlı olmaz ben şuan orta vadeli bir sistemden söz ettiğim için bu diyagramlar üzerinden yorum yapabiliyorum. Uzun vadede özellikle HasanBugra dostumun attığı veriler daha belirgin şeyler söyleyebiliyor. Yağış kısmını diyagramlardan değerlendirmeyi saçma buluyorum nedenini bu işle az da olsa uğraşan birisi bilir çünkü yağış sistem anında dahi değişiklik gösterebiliyor hele söz konusu karadeniz ise

Evet bu ufak çaplı tahminimde ben kendin şöyle bir sonuç çıkarıyorum.Bir sistem gelecek ama kaymağını Avrupa yiyecek çünkü azor denilen terbiyesiz arkadaş üzerimize pide gibi yatıyor ama ben yinede bölgemizde ani soğumayla beraber kar sınırının 700-900 metreye kadar düşeceğini öngörmekteyim. Burda herşeyi çok kabataslak şekilde özetledim yeni gelen hemşerilerimiz en azından mjo falan filan daha girişmeden bi diyagram okumaya kabataslak öğrensinler diye hatam varsa affola Herkese hayırlı geceler.

Diyagram linki : https://www.wetterzentrale.de/…r=201&run=12&lid=ENS&bw=1

• Arkadaşlar soçi absi kısaca nasıl akdeniz sıcak deniz soğuk deyince ab patlatıyorsa karadenizede soğuk değdiğinde normalden sıcak olduğu için soçi absi patlıyor ve kuzeyindeki karalara yarıyor doğu akdeniz absinin karadeniz halini düşünün

• Diyagram da toparlanma var dün akşam güncellemesinde ortalama +1,5 di şu an -2,5 olmuş benim bulunduğum bölgede -5 gerekiyor birkaç güncelleme daha iyi giderse ihtimaller 60 ı geçer şu an 45 görünüyor . Hatam varsa kusura bakmayın.Yağış sıkıntı çıkartabilir soğumanın en fazla olduğu gün yağış kesiyor

• ve evet HasanBugra attığın endeks grafiği için çok teşekkür ederim. ayın 5 6 sında negatiften nötre doğru ufak bir yükseliş olduğu için o sistemi gfsdeki gibi alabilme ihtimalimiz hala var ve gelirse çok iyi olur. Sonrasında da endekslerin artık tamamen nötre yönelmesi güzel haber gronland blokajı uzun sürmeyecek gibi aralık 15 sonrasına bir şeyler beklenebilir.

• EfeGnc00 rakımına göre -5 yeterli olmaz -7 lazım

Ani soğuma olunca -5 yetiyor cıvık da olsa kar alıyoruz ayrıca rakım 200 150 eskisi sonucu pek etkilemiyor ama olsun yağış sıkıntı çıkartmazsa 500 rakım üstü garanti alıcak gibi duruyor

• Ani soğuma olunca -5 yetiyor cıvık da olsa kar alıyoruz ayrıca rakım 200 150 eskisi sonucu pek etkilemiyor ama olsun yağış sıkıntı çıkartmazsa 500 rakım üstü garanti alıcak gibi duruyor

Ekstra durumlards olur -7 de örtü görürsün -6 da cıvık görürsün de -5 de siklonik sistemlerde bol yağışta kar alabilirsin tabi ama rakımın için zor. Ama garanti bir şey de diyemeyiz zaten sistemin gelme ihtimali yüksek değil böyle bile gelse yağış pek iyi durmuyor da bunlar ince detaylar. Sistemin gelip gelmeyeceği netleşsin bi hele bakalım