İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Daha neredeyse bir hafta var,son 72 hatta 48 e girmeden ne olacağı belli olmuyor,bir hafta önce aynı tarihlere Afrika atağı ile 850 hpa da +8 ler varken,şimdi aynı tarihte kuzeyli atak verip -8 ker -10 kar mevcut,ancak aşağı yukarı ayın 21-23 dönemi için soğuk bir salınım olacaktır,etkisi bize ne kadar yansır,son 48 saatte netleşir,yağış zaten zor bu coğrafyada karayel kovalacağız yada uygun yerde ab oluşumu oluşumu ki Poyraz da zor gibi ama imkansız değil,daha önce dediğim gibi mevsimler bir ay ötelendi,ocağı Aralık,Şubat'ı da Ocak gibi düşünün,bu nedenle gidişat,soğuma yolunda gözüküyor.

Öncelikle yağışlı kovalamalıyız,yağış olursa soğuk ile çalışır bir şeyler kaparız,yağış olmazsa kuru soğuk,o yüzden yağış olsun bizim olsun..

• Hep de şey diyenler var zaten bozmasını bekliyordum işte şu tarihte bekliyorum o tarih geliyor başka ileri bi tarihte bir sistem bekliyor aralık boyu ocakta beklediniz şimdi de şubatta mı beklemeye başladınız :D2 Az daha bekleyin mart çok soğuk olacak dersiniz sonra da mart zaten ilkbahar ayıydı demeye dönersiniz. Yapmayın etmeyin modeller zaten yeterince oynak :)

• Hep de şey diyenler var zaten bozmasını bekliyordum işte şu tarihte bekliyorum o tarih geliyor başka ileri bi tarihte bir sistem bekliyor aralık boyu ocakta beklediniz şimdi de şubatta mı beklemeye başladınız :D2 Az daha bekleyin mart çok soğuk olacak dersiniz sonra da mart zaten ilkbahar ayıydı demeye dönersiniz. Yapmayın etmeyin modeller zaten yeterince oynak :)

Ne yapabiliriz ki veriler ortada diyagramlar bile bir güncellemede çok değişebiliyor. Mecbur sistem emaresi görünce olabilir mi ki diyeceğiz kaybolunca başka sistem arayacağız. Bu yıl olmazsa başka bir sene bu sistemlerden biri örtü bırakacak düzeyde kar yağdıracak İzmir'e kıyı Ege'ye. Biz amatörler de akıl sağlığımızı korumak için kendimizi o güne kadar bahsettiğiniz şekilde telkin etmeye devam edeceğiz. Benim şahsi tahminim Ocak son hafta potansiyelin olduğu bir sistem alacağımız yönünde. Veriler aksini gösterirse Şubat'tan devam ederiz.

Modeller yeterince oynak sizde oynak olmayın öylemi anlayalım bu cümleyi

Kapatalım mı forumu hocam? Kimse takip etmesin. Hayırdır anlamadım insanların takibine veya heveslenmesine neden ve nasıl karışırsınız? Burada herkes modellerin tutarsız olduğunu biliyor. Fakat adı üstünde takip ve tahmin yapıyor. İnsanların heveslerine karışmayın rica ediyorum.

• Kar yağışının nadir olduğu birçok etmenin kusursuz olması gerektiği bir coğrafyadayız beklentiler yüksek olmadan gerçekler ile takip edilmesi lazım ayrıca şuan muhim olan yağış almamız kışın ortasındayız ve coğu barajımız hala boş yazın çok skıntılar çekeriz şuan kuru soğuk yerine ılık ve yağışlı havalar tercihimdir.

• O barajların dolması için kar lazım,sadece İzmir için konuşmuyorum,yağmur olsun tabiki ama karın%80 i barajlara giderken yağmurun anca %30 u gidiyor,öncelikle yağış,tabi ki ama bizim tercihimiz ve sinerjimiz kar her zaman..

• Ulan düşmanın olsa bir tahmin anca böyle bozardı. Yok baba problem bizde değil modellerde. Model ne derse biz ona göre hareket ediyoruz. Sonuçta saray müneccimi değiliz. İzmir'e kar yağdırabilecek tek sistem şekli son 2 gündür gözüken ECMWF öngörüsydü. O da bozuldu yani.

• Kapatalım mı forumu hocam? Kimse takip etmesin. Hayırdır anlamadım insanların takibine veya heveslenmesine neden ve nasıl karışırsınız? Burada herkes modellerin tutarsız olduğunu biliyor. Fakat adı üstünde takip ve tahmin yapıyor. İnsanların heveslerine karışmayın rica ediyorum.

İnsanların heveslerine karışmakla dediklerimi nasıl bağdaştırdınız anlayamadım açıkçası hemen böyle kapatalım forumu kimse takip etmesin falan anlaması güç sözler olmuş açıkçası :) Doğru diyorsunuz sürekli bozan sistemler için bu bir şey değil ay sonunda gelecek vs diyip umutlandıralım insanları haklısınız.

• İnsanların heveslerine karışmakla dediklerimi nasıl bağdaştırdınız anlayamadım açıkçası hemen böyle kapatalım forumu kimse takip etmesin falan anlaması güç sözler olmuş açıkçası :) Doğru diyorsunuz sürekli bozan sistemler için bu bir şey değil ay sonunda gelecek vs diyip umutlandıralım insanları haklısınız.

Kim demiş ki o ay sonunda gelecek lafını?

• Kim demiş ki o ay sonunda gelecek lafını?

Geriye dönük sayfaları okuyabilirsiniz hocam benzer kişiler aralık ta aralık ortası sistem bekliyor sonraa ocak başında bekliyor ocakta baktı bir şey olmuyor şubatta bekliyor bunu da buraya yazıyor sürekli ama biz deyince insanların heveslerini kırmak oluyor :)

• Geriye dönük sayfaları okuyabilirsiniz hocam benzer kişiler aralık ta aralık ortası sistem bekliyor sonraa ocak başında bekliyor ocakta baktı bir şey olmuyor şubatta bekliyor bunu da buraya yazıyor sürekli ama biz deyince insanların heveslerini kırmak oluyor :)

Ben böyle birsey demedim diyen kim bilmiyorum ama kar takibi yapmanin neresi yanlış onu da anlamıyorum zaten 3 ay sürüyor bu süreç Ocak Şubat ve Mart ilk yarısı yağması zor coğrafyada en azından yağma umudunu yasayalim biz bundan da mutlu oluyoruz zaten..

• Beni kastediyor ise ki ben dün sistem verirken modeller bozulacak diyen bendim ki istikrarlı bir şekilde 21 ine bakmayın 25 26 Sina odaklanın ne olacaksa o tarihten sonra olacak dedim daha 12 13 sistemi değişir gelirmi derken ben bunu söyledim aysonuna doğru diye kimseye kesin yağacak demedim takip edelim en uygun şartlar dedim kimseye umut vaadetmedim kendisi yanlış anladı ise bilemem ama mutlu olacaksa insanlar ben sessizde takip edebilirim kendim sorun değil mecbur da değiliz hobi bu

• İnsanların heveslerine karışmakla dediklerimi nasıl bağdaştırdınız anlayamadım açıkçası hemen böyle kapatalım forumu kimse takip etmesin falan anlaması güç sözler olmuş açıkçası :) Doğru diyorsunuz sürekli bozan sistemler için bu bir şey değil ay sonunda gelecek vs diyip umutlandıralım insanları haklısınız.

İsmimi aratarak kar konusunda umut vermeyen sayılı kişilerden olduğumu görebilirdiniz. Sallarken de düzgün sallayalım en azından. Nasıl bağdaştırdım derseniz de son 10 konudur kimse net kar yağacak dememişken siz "Ocakta beklediniz şimdi şubatta mı beklemeye başladınız" gibi bir cümle kurarsanız bu insanların heveslerine karışmak olur ki Şubatta kış aylarımızdan bir tanesi insanlar kar bekleyebilir bunda da anormal bir durum yok. Burada insanlar umut aşılamadan kendi yorumlarını paylaşıp modelleri yorumluyorlar. Sürekli bozacak diye m0del yorumlamayı mı bırakalım? Bundan da bu anlaşılıyor o zaman.

• Ek olarak bilgilendirme de yapayım. Yorumların sağ altında üçgenin içinde ünlem(!) olan düğmeye basarak reason yani sebebini yazarak raporlayabilirsiniz. Çok değerli moderator arkadaşlarımızda değerli raporlarınızı inceleyip gerek görürse işlem uygulayabilir.

• İsmimi aratarak kar konusunda umut vermeyen sayılı kişilerden olduğumu görebilirdiniz. Sallarken de düzgün sallayalım en azından. Nasıl bağdaştırdım derseniz de son 10 konudur kimse net kar yağacak dememişken siz "Ocakta beklediniz şimdi şubatta mı beklemeye başladınız" gibi bir cümle kurarsanız bu insanların heveslerine karışmak olur ki Şubatta kış aylarımızdan bir tanesi insanlar kar bekleyebilir bunda da anormal bir durum yok. Burada insanlar umut aşılamadan kendi yorumlarını paylaşıp modelleri yorumluyorlar. Sürekli bozacak diye m0del yorumlamayı mı bırakalım? Bundan da bu anlaşılıyor o zaman.

Bahsettiğim şeyle sizin bahsettiğiniz şey aslında farklı ama anlamıyorsunuz nedense ben boş şekilde sürekli tarih erteleyip duranlardan bahsediyorum modelde bir kere görünce kesin olacakmış gibi insanlara gaz verenlerden yoksa biz de umutlanıyoruz tabii ki de biz de bekliyoruz şubat ve mart aylarını. Ayrıca bir şey salladığım falan yok isminizin altında sorumlu yazıyor olması böyle şeyler söylemeye hakkınız olduğu anlamına gelmiyor.