İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bundan 4-5 sene evvelki medicane İzmir'e gelemediyse bu hiç gelemez.

İlerleyen yıllarda iklim değişikliği etkisiyle gelmeye başlayacak. 2018'de o kadar yaklaşmamız bile bir işaretti. Daha sık ve daha etkili göreceğiz bunları ve eninde sonunda biri bize de vurmayı başaracak, kaçınılmaz.

• Bugun yine öğleden sonra özellikle ilimizin kuzey ilçelerinde konvektif yağışlar görülecek yıldırım düşmesi, asiri yağış ve yerel dolu yağışi riski var :!:

• Offizieller Beitrag

Yarın (Perşembe) Ülkemizin İç Batı Kesimlerinde Beklenen Yerel Kuvvetli Gök Gürültülü Sağanak Yağışlara Dikkat!

Beklenen Hadise

Gökgürültülü Sağanak Yağış

Beklendiği Yer

07.09.2023 Perşembe günü öğle saatlerinden itibaren Kütahya, Uşak ve Balıkesir çevreleri ile Manisa'nın kuzeydoğusu, Bursa'nın güneyi ve Çanakkale'nin doğusunda, akşam saatlerinden itibaren Afyonkarahisar'ın kuzeyi ile Eskişehir çevrelerinde yerel kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Başlama-Bitiş Zamanı

07.09.2023 13.00-07.09.2023 23.59

• son durum nedir medicane de yonu belli oldu mu Mert_35 Hocam İzmire gelme şansı varmi hala

Dostum önemli bir şey olduğunda bölge sorumluları ve bilgi sahibi üyeler elinden geldiğince gerekli açıklamaları yapıp verileri atıyorlar. İzmir'e gelme ihtimali doğsaydı zaten şu an hepimiz konuşuyor olurduk. Bu kadar sabırsız, heyecanlı olmanın ve insanları darlamanın ne faydası var?

• Rica ediyorum bu tarz konularda heyecan aramayın. Kasırga ve Medicane türü doğa olaylarının etkisi depremle aynı skaladadır. Afettir. Hani çok merak ediyorsan ileriki yıllarda turistik olarak Florida veya Doğu Asya'ya kasırga ve tufan mevsimlerinde gezi yapabilirsin. Bunun gibi hava olaylarının bizim ülkemize uğramaması için artık evrene mesaj mı gönderirsin, 777 mi yaparsın, açar Kuran mı okursun sana kalmış. Yüksek binada oturduğumdan standart bir lodoslu günde yaşadığım stresi ben biliyorum ki bu tarz bir doğa olayında yaşayabileceğim ruhani stresi tarif bile edemem.

• 24 Ocak 2022 Ege denizi vortexi.

O gün şunu yakalasaydık belki de şehrimizde gökgürültülü çok yoğun yağışla kar rekoru kaçınılmaz olurdu. Ancak ilerleyen yıllarda iklim değişikliğinin etkisiyle bu tür oluşumları daha sık görmeye başlayacağız, belki bu sene bile görebiliriz. Akdeniz sıcaklık anomalileri yıldan yıla artıyor denizler ısındıkça tehlike büyüyecek, anormal durumlar ve extrem olaylar artacak. İlerleyen yıllarda bölgemizde medicane ve vortex fırtınalarını konuşmaya başlayacağımızı düşünüyorum.

• 24 Ocak 2022 Ege denizi vortexi.

O gün şunu yakalasaydık belki de şehrimizde gökgürültülü çok yoğun yağışla kar rekoru kaçınılmaz olurdu. Ancak ilerleyen yıllarda iklim değişikliğinin etkisiyle bu tür oluşumları daha sık görmeye başlayacağız, belki bu sene bile görebiliriz. Akdeniz sıcaklık anomalileri yıldan yıla artıyor denizler ısındıkça tehlike büyüyecek, anormal durumlar ve extrem olaylar artacak. İlerleyen yıllarda bölgemizde medicane ve vortex fırtınalarını konuşmaya başlayacağımızı düşünüyorum.

Hocam yapma aklıma getirdin o sistemi parmağımızin ucundaydi umarım bu yıl vorteks dek, cephe Allah ne verdiyse yağar kar olarak 😁Benim favorim dek bu arada kütle yakalayınca çok sağlam yağıyor hem de heyecanlı 😎

• Hocam yapma aklıma getirdin o sistemi parmağımızin ucundaydi umarım bu yıl vorteks dek, cephe Allah ne verdiyse yağar kar olarak 😁Benim favorim dek bu arada kütle yakalayınca çok sağlam yağıyor hem de heyecanlı 😎

Evet bizim için büyük hüsran olmuştu ama böyle oluşumları görmeye başlamak bana umut veriyor. Bir gün benzerini biz niye yakalamayalım :) . Benim de şahsen Doğu Ege'de oluşup güneye kayarak bütün Kıyı Ege'yi gökgürültülü kütlelerle gömecek vortex sistemi hayalim var inşallah bir gün gerçeğe dönüşür.