Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu gece güncelinde gösterdi onu abi fakat ne kadar istikrar sağlar Allah bilir inşallah herşey gönlünüzce olur

inş kardeşim öyle olur öyle karman corman şeyler varki ama basit sistemlere takılmayalım derdimiz büyük balık sınırdaki sistemleri çok takmayın olurmu olmazmı diye kafamızı yormayalım net olacak olan sistemler geliyor o yüzden rahat olalım güzel kar yağışlarına 3+5 gün var ondan sonrası oturmuş soğuklar üzerine yağış takibi yapacağız

• inş kardeşim öyle olur öyle karman corman şeyler varki ama basit sistemlere takılmayalım derdimiz büyük balık sınırdaki sistemleri çok takmayın olurmu olmazmı diye kafamızı yormayalım net olacak olan sistemler geliyor o yüzden rahat olalım güzel kar yağışlarına 3+5 gün var ondan sonrası oturmuş soğuklar üzerine yağış takibi yapacağız

Gaziantep için bir kar beklentisi var mı?

• Önümüzdeki süreç için basitçe şunu söyleyim aşırı güzel bir şubat ayı var aksiyonu bol bir ay en az 3 tane sağlam sistem var bölgenin her metrekaresine kar düşecek ve tatmin edici örtü oluşturacak bu 200 rakımlı yer olsa bile güzel kar yağışları olacak

• bide şu var modellerde görünen soğuk ve yağış olayı gerçekten bölgemizi son 48 saate kadar çözemiyorlar yıllardır deneyimledim ben bunu tecrübe ettim en basiti mgm bile son güne kadar kar ikonu bile koymaz son gündede yarına yoğun kar ikonları koyar sitesinden uyarı mesajları yayınlar 2-3 güne onu yapmaya başlarlar artık sarı kod uyalarınıı turuncu kod uyarıılarını

• bide şu var modellerde görünen soğuk ve yağış olayı gerçekten bölgemizi son 48 saate kadar çözemiyorlar yıllardır deneyimledim ben bunu tecrübe ettim en basiti mgm bile son güne kadar kar ikonu bile koymaz son gündede yarına yoğun kar ikonları koyar sitesinden uyarı mesajları yayınlar 2-3 güne onu yapmaya başlarlar artık sarı kod uyalarınıı turuncu kod uyarıılarını

Kesinlikle öyle bölgemiz biraz sıkıntılı evet

• Gece yarısından sonra Gaziantep adıyaman malatya çevresinde kar ihtimali yüksek buna elazığda dahil olabilir k.maraş kky alabilir

Hocam dediğiniz gibi Kahramanmaraş için KKY tahmininiz vardı. Şuan bulunduğum rakım 600-700 arası. Önce biraz yağmur yağdı durdu şuan toz gibi kar var. ❄️❄️

Sıcaklık telefonuma göre 3, MGM’ye göre 4.8. Sıcaklık çok sıkıntı, genelde yüksek.

• zaten şu bölgenin iki tane umutsuz vakası var

bir batman iki elazığ

batman soğuk havayı çekemiyor

elazığ yağışı çekemiyor

ortak yönleri de var tabiki

olur olmadık sistemlerde fön yemeleri, heyecanla kar beklerken bi anda fırtına çıkması, çıkan fırtınayla havanın bi anda beklenmedik sıcaklıklara yükselmesi gibi gibi

ya da elazığa özel olarak merkezden 10-20 km ötelerde sıfır rüzgarla yarım metreye varan kar ve şiddetli yağmurlar görülürken şehir merkezinde 50-60 km saat hıza varan rüzgarlar yüzünden havanın 7-8 dereceye yükselmesi, bırak karı yağmur bile yağmaması

(2017-2018 hayatımda gördüğüm en kötü kış sezonundan bir anıdır, ecmwf o zaman yoğun bir kar yağışı gösteriyordu ve mgm de elazığ için yoğun kar uyarısı yapmıştı)

malatya bu sistemin sonlarına doğru çok efsane bir kar almıştı hatta, 1 gün aralıksız süren kuvvetli yağmurun üstüne aniden bastıran kar her yeri beyaza bürümüştü, elazığ o kadar şanslı olamadı :)

• Bu sistemi çok iyi hatırlıyorum Elazığ Perşembe gecesi efsane bir yağmur almıştı cuma günüde yağmur kky arasında gidip geliyordu. Cuma günü sabah Kayseri'ye doğru yola çıkmıştık Hankendi'den sonra çok yoğun bir kar yağışı vardı. Malatya'da yağıyordu ama öyle çok ahım şahım bir şey yoktu. Ama Malayadan sonra yarım metre civarında kar vardı Kayseri'ye kadar, devrilen, yolda kalan, tarlaya uçan araçlar vardı oldukça heyecan verici bir yolculuk olmuştu.

• Hocam bence malatyada çok şanslı değil beydağları sayesinde yağış gir türlü giremiyor merkeze:(

• Önümüzdeki süreç için basitçe şunu söyleyim aşırı güzel bir şubat ayı var aksiyonu bol bir ay en az 3 tane sağlam sistem var bölgenin her metrekaresine kar düşecek ve tatmin edici örtü oluşturacak bu 200 rakımlı yer olsa bile güzel kar yağışları olacak

Hocam malatya ve elazığ için düşünceleriniz nedir acaba?

• Ecmwf toplam yağış ve kar 7 Subattaki sistemde biraz daha doğulu inerse kar haritası yağış haritasındaki gibi olur metrelere hazırlan Doğu ve Güneydoğu. Doğu Akdeniz de ise Hatay Mersin gibi Adana'da kar ile hasreti biter.