İç Ege ve Batı Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar Burdur ve Afyon için bir şey diyemiyorum ama ısparta yağışı çekecektir.

Kar ise rakıma bağlı değişir 0 derece izotermi girmiyor bile doğru düzgün.

3 Şubat 2022de de şartlar aynıydı hocam. Ben karın örtü oluşturması için 40kg sınır belirledim buradaki tecrübelerime göre, yağış 40kg altı kalınca cıvık olarak en fazla 10cm örtü yapıyor ama 40kg yi aşınca 3 Şubat 2022 gibi bir sistem yaşıyor.(Bu tarz Antalyadan kalkan kuvvetli yağış sinoptiklerinde kendi tecrübelerime göre bu yorumu yapıyorum)

• Gece güncellemesi Fethiye ile Antalya (merkez) hattını mahvetti valla.

Diğer güncellemelerde Antalya - Alanya arası kötüydü.

Umarım bu kadar kuvvetli gelmez.

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

• Ayarsız GFS , konumuma 100 kg. üzeri yağış vermiş, kuvvetli yağış esnasında hızlı bir düşey soğuma ile çok deli şeyler olabilir!

Ama olacak şey , eğer gerçekleşirse afet boyutunda olur .

Olursa da olsun be , yıkılsın ortalık , özledik, kuruduk , hasretiz her türlüsüne ...

• Ayarsız GFS , konumuma 100 kg. üzeri yağış vermiş, kuvvetli yağış esnasında hızlı bir düşey soğuma ile çok deli şeyler olabilir!

Olursa da olsun be , yıkılsın ortalık , özledik, kuruduk , hasretiz her türlüsüne ...

Akdeniz den gelen sistemle Çameli için mümkün olabilir. kısmen Gölhisar ı da etkileyebilir sıcaklık yüksek kalmassa ama bu gibi sistemlerde Altınyayla da sıcaklık çok yüksek kalıyor Çameli ile aynı rakımlarda olmasına rağmen önündeki dağlar fön mü oluşturuyor. bilmiyorum.geçen yıl örneğini çok gördüm .ancak her sistemin kendi içinde bi farkı oluyor.

Einmal editiert, zuletzt von Bariyer () aus folgendem Grund: Dediğim gibi Çamelinde örtü oluştu ancak aynı yükseltideki Altınyayla da çok az yağmasına rağmen örtü oluşmadı Çameli 77 mm Altınyayla 42 mm Tabi ki yağış siddeti de etkilemiş olabilir Yüksek kesimler ve dağlarda 20 cm üzeri kar olduğu söylendi Önümüzdeki bir kaç gün hafifte olsa bi hareklilik olacak gibi takipteyiz

Hocam umalım da Isparta'nın yaşadığı gibi ıslak kar faciası olmasın yağışın takibi bile heyecanlı olacak

• Sayın ilgililer Karaman için tahmin yaparmışsınız? Kuvvetli yağış alır mıyız? Yoğun kar beklentisi var mı? Karaman merkez rakım 1020 ile 1100 m arasında değişmekte

• Sayın ilgililer Karaman için tahmin yaparmışsınız? Kuvvetli yağış alır mıyız? Yoğun kar beklentisi var mı? Karaman merkez rakım 1020 ile 1100 m arasında değişmekte

Hocam İç Anadolu konumuza sorarsanız daha sağlıklı olur. Orada Bölge sorumlusu tecrübeli bir abimiz var. Oradan sorarsanız yanıt alırsınız.

• Bu arada sistem batıladığı için Afyon’un kuvvetli yağış ve kar alma ihtimali yok denecek kadar azaldı maalesef. Uşak- Kütahya süpriz yapıp iyi yağış alabilir. Denizli’nin yüksek ilçeleri ile Isparta çevreleri en avantajlı yerler olarak gözüküyor.

• 1290 rakım için bile ümitsizim kar açısından, amma yağış güzel, dağlar iyi kar alır.

Bir sürpriz olursa fotoğraflarım 😍

Umarım ülkece nasipleneceğimiz, bol bol ateş edeceğimiz sistem silsileleri görürüz. rk23_kgigf-123 rk23_kgigf-123 rk23_kgigf-123 rk223_kgigf-12351 rk223_kgigf-12351 /scatisma2::341 /scatisma2::341

• Sanırım Bağbaşı Yaylası yılın ilk kar yağışını alacak. Kameralardan izlemek için kar ihtimalinin en yüksek olduğu zaman ne zaman sizce?

Salı-Çarşamba arası gece saatleri ve sabah saatleri yağışın en kuvvetli olduğu aralık haliyle bu saatler kar için de uygun olabilir.