Kış Sinoptiği

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu kış geç başlayıp erken bitecek demiş.

Bünyamin sürmeli enso şrtlarını mı kontrol ediyor yoksa.

Evet El Nino modoki şartlarında kış geç başlar mevzusu vardır. vardır da %100 kanıtlanmış olduğunu düşünmek imkansız.

Mevcut görüntü tam bir modoki görüntüsü vermiyor.

Tropik pasifikte doğu ve batı normalden soğuk, merkez sıcaksa modoki şartları oturmuş diyebiliriz.

Mevcut mekanizmada ayrı işleyen 2 çark şu anda o görüntüyü sunuyormu?

Bünyamin sürmeli biraz erken davranmış.

oVLkl7.png

• Bünyamin sürmeli mevzusunu kapatsak iyi olur. Netice itibariyle bir öngörüde bulunmuş. Tutar veya tutmaz onu zaman gösterecek. Yılların meteorologuna neye göre demiş tarzında konuşmanın alemi yok. Hayırlısı deyip geçin

• bazı arkadaşlar neden şaşırıyor anlamış değilim birde hangi veri diye soruyorlar. Koskoca meteoroloji uzmanı verisiz sallıycak hali yokya vardır biseyler

• Durum gayet parlak ve güzel bir kış bizi bekliyor.Modellere bakıp bakıp modunuzu değiştirmeyin.20 den fazla veri var ki bunların içinde uzun süreli dönemi kapsayan ve değişimi uzun zaman alan veriler.Biraz daha araştırmacı olmaya çalışın.Model konusu kapansa ne yapacaksınız?

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Yayınlanmayan tahmın ve paylaşılmış resım üzerinden Bünyamın Sürmelının kış tahmınını nasıl anladınız. Burda ki tüm hocalarımızda öyle yapsın o zaman bir resim atsın çözmeye çalışalım. 4 sene önceki desin bitsin . uzun uzun uğraşmasın adamlar. Böylemı yanı şimdi :)

• modelden modele fikir değiştiren arkadaşlar var çok üzücü durum varsa sizsiniz. daha kış aylarına bile girmedik. Marmara bölgesinin geneline Aralık ayında bile zar zor kar yağarken siz Kasım ayında bekliyorsunuz ? daha Kasım başındayız kışı kapatıyorsunuz ? burada bence kimsenin moralini bozmaya gerek yok.

• uzun vadede olumlu sinyaller var bizim icin. Modellerde son saatlerde heleki gfs ye dikkatli bakin azorun tirmanisini goreceksiniz. Dun gece o sinyali verdi. Aslinda oglende verdi

Arkadaslar kasim ayinda sistem beklentisini bazi kisiler cok yanlis anliyor. Bu duruma üzulüyorum gercekten. Kasimda sahil kesimlere kar yagmasini bekliyoruz gibi bir algi olusuyor. Bu zamanlarda genellikle yagissiz donemden geciyoruz. Yagisli sistem kovaliyoruz. Bu ayda ic kesimlere kar yapacak cinsten . İstanbula bu ayda kar beklemek biraz erken olur. Ama olursa da bu kışın nasil gececegine dair ongörüler ortaya cikar zaten.

• Arkadaşlar az daha sabır bakın farkındaysınız Gfs hep sonlara doğru azoru yükseltiyor yani sadece bir güncelemede değil ya öğlende veriyo yada akşamda buda 1 gün değil 4-5 gündür bunu diyor yani buda ay sonunda aksiyonlu günler bizi bekliyor demek polar atak hamleleri.Sabrın sonu seleametir ay sonu bu yb li günlerden sonra inşallah güzel olucak:)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Bilmem farkındamısınız yağmur yağmıyor yağmur biz halen kasımda kar bekliyoruz cidden sıkıldım yapraklar bile yeni dökülüyor birbucuk aydir nerdeyse denizli adina yağmur yok bir cok yer icinde aynı rabbim sen sonumuzu hayirede

• bünyamin bey'de taninmis bir tahmincidir herkes gibi tahminlerini yayinlamasi gayet normaldir. Yaptigi analizler sonucunda bir karara varmistir. Bizlerinde destekledigi cok degerli hocalarimiz var ve herkesin tahmini de kendini bağlar. Bu yüzden konunun uzamasinin hic kimseye bir faydasi yoktur.

• Herkesin tahminine saygımız var ancak yanılacak bana göre.Nedeni ise büyük ihtimalle eski ECMWF-IRI gibi kurumların tahminlerine bakarak uzun vade tahmini yaptı.Bakalım hayırlısı.

• Bünyamin hocam İnstagram hesabındaki son fotoğrafın altına gelen bir soruya "Sabah geç gelip erken gidecek demedim,sadece erken bitebilir dedim,başlangıcından bahsetmedim." cevabını vermiş.Bakabilirsiniz hesabından...