Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • bu yılki sinoptik akış hep aynı dizilimle devam ediyor kış başından bu yana aynı copy paste. Bu gorunen sistem de geçen sefer kaçan balığın amca oğlu. 2.atak da ufak dan bir koklatma yapacak gibi duruyor

• aynen hocam , kısmetten ötesi yok
    Ne kadar konuşsak bile yaşanacak olan her neyse onu göreceğiz
    Günlerdir Sanki modellerden hareket edip 20 Mart dönemini işaret etmişiz gibi bir algı oluşabilir ama daha dün bile diyagram ortalaması 5 derece üstüydü , gfs de sistemin s si bile yoktu.Ecm yine yenilecek deniyordu
    Hatta şu anki modellerin çoğu kar yağacak bile diyemiyor tam olarak
    Dolayısıyla tecrübe ve verilerden hareketle OLASILIK konuşmak ( kesinlik değil , kesin kar var diyen olmadı zaten) ve KISMET ne ise ona teslim olmakta ne sakınca olabilir ki
    Zararlı şeyler olacaksa yağmasın ve
    Allah hayırlısını versin

• Şiir gibi bir görüntü
    Hem de nerdeyse martın sonlarına doğru
    Sistemi ne ölçüde alacağımız NASİP işi bundan sonra
    Ama HAMDOLSUN döngüyü, soğuk patlamanın dibimize kadar gelebileceğini , MJO’daki TARİHİ bir kırılma OLASILIĞI olan geri dönüşü ve devamı ile ilgili ipuçlarını tüm bilimdışı ve forum.havaforum.com/attachment/20963/dış müdahalelere rağmen işin erbabı arkadaşlarla başarılı bir şekilde ANALİZ ettik
    Bundan sonrası nasip işi
    Bilimsel ve objektif gözle takip işi
    Mevsim değişken , 168 sonrası her türlü kırılmaya açıktır , temkin ve dikkat ŞARTTIR

• Cold.EFso Ecm gayet istikrarlı ve kararlı ilerliyor.

Keza Gfs'yide yanına çekmeye başladı.

Fakat hep söylediğimiz gibi vade uzun temkinli yaklaşmak
    heleki Mart ayı gibi kararsız hava koşullarına müsait bir süreçte
    dahada önemli.Dikkatle takibe devam.

• 30 mart 2014 te ecm 8 gün kala kazanmıştı
    Gerçi bir önceki sistemde gfs kazandı vade kısalınca ama bu sefer kazanma sırası ecm de olabilir
    Gfs ninde güçlenen azorun ingiltere üzerindeki yb ile birleşmesi fikrine sıcak bakması ihtimali artırıyor kanımca

• Kar yağışı , hele de örtü OLASILIĞI bizi ancak heyecanlandırır
    Ancak, gelsin yada gelmesin , hatta sistemi görmezden gelmek şeklindeki yaklaşımlar objektif DEĞİLDİR
    Biz görebildiğimizi okumaya çalışır , Allah’ın takdirine teslim olur , en az zararla , belki de kârlı çıkmak için dua ederiz
    Çünkü enerji sağlayan doğu ve iç kesimlerdeki barajlar daha dolmadı
    Ancak tarım da oldukça önemli
    Bu gün konumumda orta şiddette dolu gördüm ve şeftali çiçeklerine zarar verdi
    Demekki zarar sadece KAR değil
    Kar istemem ORAJ isterim demek de maliyetsiz değilmiş
    Buna şiddetli rüzgar yada başka sıkıntılar da eklenebilir
    Onun için biz Allah’tan hayırlısını isteyelim
    Kahraman olmaya çalışmaya gerek de yok
    Kesin yağar ya da yağmaz , havada yada örtü konuşmak için çok erken, hiç kimse bilemez
    soğuğun dibimize kadar sokulacağını ve belki de bize geleceği tahminimiz doğru çıkacak gibi , Asıl can alıcı konu ise son 24 e kadar değişir şu ortamda
    Çok daha farklı süprizler de olası
    Bilimsel yaklaşımla takip önemli
    Tek kahraman ATMOSFER
    Heyecan bulabilenlere ne mutlu

• Bir model fena halde çuvallayacak ileri ki dönemde bakalım hangisi olacak.Birine bakıp bahar derken öteki kış diyor resmen ve bu belirsizlik yine son ana kadar sürüp gidecek.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Henüz mehterlik gibi bir durum yok.Gaza getirmeyin kendi kendinizi..Olasılık dahilinde bir durumu şimdiden abartmayın...

Benim ki latife 4 Şubat Üstad
    merak etme abartılacak durum olmadığının farkındayım içimden geldi bir an :D

• 25 derecelerden bir anda dibi görmek olağanüstü meteorolojik olaylar görebiliriz.
    Şimdiden heyecanlandım ama vade uzun illaki kar demiyorum ama yer yerinden oynar.
    Allah'ım afetlerden felaketlerden korusun vatanımızı milletimizi

• 25 derecelerden bir anda dibi görmek olağanüstü meteorolojik olaylar görebiliriz.
    Şimdiden heyecanlandım ama vade uzun illaki kar demiyorum ama yer yerinden oynar.
    Allah'ım afetlerden felaketlerden korusun vatanımızı milletimizi

Biz Karadeniz'de her sistem öncesinde 25 derecelerden kar seviyelerine iniyoruz olağanüstü olaylar olmuyor :) Mart ayında olmamız sebebiyle karasızlık fazla, ani hava değişimleri fazla Azor'un kuzey enlemlere doğru genişlemeye başlamasıyla(etki alanı) soğuk-sıcak çatışması fazlaca bu tür şeyler normal.