Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • GEM ve UKMO iki büyük modele kafa tutuyorlar.Yeni bir kıvılcım mı acaba bu ? :)

Evet olabilir , o ikisi değil başka görümce-kayınço modellerde de muhtelif yaklaşımlar var aslında
    1 Martta sancılı geçecek , bu sefer 120-96 falanda değil 72 ye kadar netleşmez belki
    2-3-4 mart ise çorba gibi
    En iyisi sakince izlemek ve gözlemek
    Kısa sürede hızlı düzelecekA318D113-7701-475F-BF44-00493896D6E4.png yada her zamanki gibi bozulacak süreç olacak
    @karbulutu gem başka senaryolar da var ama fazla değil

• az once bir yerde ...

Ecmwf Eps MEAN yağış türü haritası, Kuzeybatı kesimlerde cephe geçişi esnasında Karayel’in yerden çektiği soğuk ile yağışın kara döndürdüğünü görüyoruz ;

boyle bir yazi okudum ama degerlendirmeye degecek bir veriyse yazayim dedim. gerci gecen birisi burada dar alanla ilgilenmiyoruz gibi birseyler diyip puan almisti sanirim basima gelmese bari :d

• Bu tür yorumlar son dakika golü ümidi ile yapılan yorumlardır ,modellerde net durum yoksa işte böyle suyunun suyu ile ilgileniliyor
    Karayel deyince yüzde yüz karayel olmuyor ki , yine de herkesin görüşü kendini bağlar
    Ayrıca bu sistem hızlı bir ATAR sistemi , ya tutacak yada GİDER’e dönüşecek ve muhtemelen son 48 lere kadar yine meraklandıracak bizi , bozulmasa bari

• Fakat üzülerek ifade edeyimki Mjo ve Aam verileri uzun vadede kuzeyde yine soğuma belirtileri gösteriyor
    8/9 una kadar westerly akımı ile mevcuttaki soğuklar Balkanlar civarına kadar sistemler gelebilir ve uykucu azor uyanırsa belki bize ekmek çıkabilir ( OLASILIK)
    9/10 u civarında yeni bir easterly süreci belirtisi var ( şu sürece benzer) Mjo-VP verilerin de ki Ssw de olası gelişmeleri @4 Şubat beyin verileri de desteklemişti
    Bu durumda sistemleri izleyip kaybetme , sistem alma yada kılpayı kaçırma , efsane alma yada benzeri yorucu süreçler yine OLASI
    Yani artık yeter boş umut istemiyorum diyenler için pek iyi haber değil bu , umarım onların istediği hale döner gelişmeler

• @Cold.EFso hocam konu başlığını GEÇ GELECEK BAHAR olarak değiştirmeni öneririm :)

mevzu geciktikçe geç kış yaklaşımı demlenmiş oluyor hocam :D
    Şaka bir yana , herşey alt üst oldu bu kış , dilerim 21 Mart’tan öteye geçmez OLASI kış sahile yakın kesimler için , iç kesimler için 15 Nisana kadar problem olmaz

• @Cold.EFso

ECMWF Trakya ve İstanbul dedi hocam bize bile 5-10 cm verdi. Trakya'yı uçurdu.Kar haritası güzel.

Sinerji sahipleri için küçük ama kışı bitirenler için büyükçe bir adım bu :)
    Haritanın değişeceğini bilsek de güzel
    Peki lehte değişir mi ? mümkün ama Karadeniz meyli var sistem hareketinin , bir de bildiğin hızlı gonzales sistemi
    Hem nazlı hem hızlı
    Üstüne bir de gfs rezalet diyagram , yine ikisinin birbirine uymasını bekle
    Fakat yine de heyecan olacak , dilerim bozulmaz
    Ayrıca 4-6 dönemi Fransa-İtalya arasından bir azor hamlesi kokusu var, minik bir çatlaktan sızma başlasa kuzeybatıdan iyi şeyler çıkabilir
    9-10 dönemi ana akım yönü yeniden Kuzeydoğuya meyil var gibi , öyle olsa bile bizi etkiler mi o ayrı konu
    Aslında haftalardır böyle ileri dönük analizler jimnastiklerle Zihnimiz gelişsin istiyorum
    İki yazarımız ve birkaç arkadaş dışında bu işi yapan yok , varsa yoksa 2 çeşit model takibi
    Tamam o da gerek ama 120 den sonra güvenilecek bir model ve mevsim ortamı da yok ki

• Öncelikle @4 Şubat @Cold.EFso ve @SiberianTiger hocalarıma teşekkür ediyorum işi gücü bırakıp gece gündüz hem kendilerini tatmin için hem forumu bilgilendirmek için çalıştılar, çabaladılar kimi zaman beni bile çileden çıkaracak kadar iyimser olsalar da yaptıkları iş küçümsenecek şeyler değil :) Birçok makale, veri çevirisi ve paylaşımı oldu umutları daima diri tuttular ve verdikleri tarihlerde pek yanılmadılar ancak belki de şanssız bir dönem geçirdiler sistemler her seferinde teğet geçti ama geç kış yaklaşımı kesinlikle doğru çıkmıştır bu fitili ilk ateşleyen de Accuweather'dı. Hatırlarsanız 25 Ocak'a kadar havalar ılık gidiyordu o tarihten sonra sistemler gelmeye başladı. Birçok kişi geç kışı bekliyordu genel bir mantık vardır kış geç gelirse geç gider ancak bu arkadaşlar ve forumumuzun üstadları tarihleri de çok güzel tutturdular.

Ancak eleştirmek istediğim bir nokta var her gördüğünüz veriyi paylaşmayın ya da sık sık paylaşmayın küçümsemek için söylemiyorum en kıytırık, duyulmamış veriyi de paylaşıp olabilir demeniz büyüklere hakaret bence ki zaten o duyulmamış verilerin duyulmama sebebi de bence başarısız olmalarıdır. Bu konu da özellikle bilgi kirliliğinden uzak durmanızı istiyorum daha sağlıklı bir ortam olur yazılnların %80'ini okuma fırsatım olmasa da teşekkürler forum adına :)

• Bu sene gercekten bizi bu 3 ay yordu bezdirdi gelmeyen sistemler dansöz çıktılar..ve halla bir umut gelsin diye bekliyoruz hakkımızda hayırlısı demekten başka laf söz bulamıyorum..ama 4 şubatın dediği gibi bahar gec gelicek belkide bahar olmicak