Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ortalamalar ve altı civarında geçirdiğimiz yazı bitirmeye doğru gidiyoruz..Son günler yüksek nem ve rüzgarsız havayla birlikte baya bi zorladı..Mesela bugün Urfa 40 derece sıcaklık ve yüzde 35-40'lara varan nem ile bu yazın en sıcak ve boğucu günlerinden birini yaşadı...

• İstanbul'dan Erzurum'a transfer oluyorum.

Artık bu kış beraberiz, bol karlı ve bol -li günler beni beklesin o zaman. Yerel halktan öneriler bekliyorum İstanbul'dan gelen biri olarak.

Ne kadar donacağım, işler nasıl ilerliyor?

• Okluzyon hocam ben bir ara Erzurum'da birkaç ay kalmıştım..Şöyle söyliyim; Tam anlamıyla bir soğuk ve karseverseniz çok güzel günler sizi bekliyor..Mesela ben kar çok severim ama aşırı soğuk sevmem, o yüzden Erzurum bana göre yer değil..Kış yağışları biraz daha fazla olsaydı, daha güzel olurdu Erzurum o ayrı..Normal bir senede Kasım ayından itibaren uzun sürecek olan karakış başlar, taa Mart sonu-Nisan başlarına kadar...Bu dönemde havadan düşen her yağış tanesinin kar şeklinde düşme ihtimali yüzde 90'dır..Ama son yıllarda birçok yerde olduğu gibi Erzurum'da da havalar çok değişkenlik arz edebiliyor..Normal bir sezonda Bitlis-Hakkari civarlarındaki kadar olmasa bile mutlaka uzun sürecek bir kar örtüsü ve gece -30'ları bulan aşırı soğuk hava...

• ne kadarda keskin sıcaklık düşüşleri var. özellikle iç kesimlerde örneğin ankara 1-2 günde 12 derece düşüşle 23 dereceye düşüyor bbatman 2 günde 10 derece düşüşle 32 31 derecelere geriliyor bilmiyorum bana katılırmısınız iklimin anormalleşmesi gittikçe daha belirgin oluyor sanki

• ne kadarda keskin sıcaklık düşüşleri var. özellikle iç kesimlerde örneğin ankara 1-2 günde 12 derece düşüşle 23 dereceye düşüyor bbatman 2 günde 10 derece düşüşle 32 31 derecelere geriliyor bilmiyorum bana katılırmısınız iklimin anormalleşmesi gittikçe daha belirgin oluyor sanki

Bu düşüşler çok normal hocam.Düşmemesi yaz sıcaklarına devam etmemiz daha anormal olurdu.

Güneydoğu yavaştan yaza veda ediyor.38-40'lı değerlerden 29-33'lere geriliyor.:)

• Geçtiğimiz dönem Erzurum çok kurak geçti.

Bu sene ben geliyorum, umarım metrelerce kar olur. İstanbul'dan gelip kar görmeyen mâsum köylü gibi olacağım..

Hocam ben sizin kadar şanslı değilim. :) Diyarbakır'dan Bingöl'e geçiş yapacağım ama inşallah ülkemizin tamamında geçen senenin kurak ve ılık geçen zamanlarının bu sene soğuk ve yağışlı geçmesini temenni ediyorum inşallah Allah sesimizi duyar. :)

• Hocam ben sizin kadar şanslı değilim. :) Diyarbakır'dan Bingöl'e geçiş yapacağım ama inşallah ülkemizin tamamında geçen senenin kurak ve ılık geçen zamanlarının bu sene soğuk ve yağışlı geçmesini temenni ediyorum inşallah Allah sesimizi duyar. :)

Bingöl kış yağışları konusunda Erzurumdan daha şanslı tabi sıcaklık sorunu oluşabiliyor. Normal kışlarda Bingöl iyi kar alır. Şanslısın yani.;)