Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • La Nina'lı yıllarda kurak ve yer yer soğuk gitmemizin sebebi Hazar & Ural termik yüksek basıncının batılı uzanarak bizi omega blokta bırakması. Büyük ihtimalle Ocak ayında görünüm aynı şekilde olabilir.

• La Nina'lı yıllarda kurak ve yer yer soğuk gitmemizin sebebi Hazar & Ural termik yüksek basıncının batılı uzanarak bizi omega blokta bırakması. Büyük ihtimalle Ocak ayında görünüm aynı şekilde olabilir.

Bi ssw felan olursa Ocak ayında bu bizi kurtarabilir ve durumun değişmesini sağlayabilir. Bu Ural yb tebelleş oldunmu gitmiyor kolayına malesef.

• Bir bilgi daha verecek olursam sosyal medya vs. platformlarda yapılan kış tahminlerinin aksine batı bölgelerimiz yağışta doğu bölgelere nazaran iki tık daha fazla şanslı.

Evet Akdeniz üzerinden yaklaşan siklonları bir an önce kuzeydoğuya yönelmeye zorlar. Ben de aynı fikirdeyim...

• Erken dönemde o bölgeye inen soğuklar buna sebep. Kasım ayı boyunca sistemlerin geliş yönü daha çok kazak bölgesi olduğu için yb oraya yerleşti. Çekirdeği soğuk ve gitmek bilmiyor. Küresel iklim değişikliği sebebiyle sibiryanın güneye inmiş hali.

• ExcuseMe bölünme olmasa bile ara ara sistem alırız fakat kar olarak iç bölgelerin nasipleneceği türde ataklar olabilir. Bugünün verileri Aralık ayında saf kar açısından kuzey sahilleride içine alacak güçte sistem için pek umut vermiyor bana. Şubat'tan umutluyum onada Ocak ayının ortalarındaki verilerle bakacaz artık.

• Erken dönemde o bölgeye inen soğuklar buna sebep. Kasım ayı boyunca sistemlerin geliş yönü daha çok kazak bölgesi olduğu için yb oraya yerleşti. Çekirdeği soğuk ve gitmek bilmiyor. Küresel iklim değişikliği sebebiyle sibiryanın güneye inmiş hali.

İşte beni endişelendiren de sizin son cümlenizde belirttiğiniz durum. Eğer bu yüksek basınç artan bir sıklıkta her yıl aynı bölgede oluşmaya devam ederse iç kesimlerde çölleşmeye varan sonuçlara yol açabilir. Kıyılar bir şekilde orografik veya deniz etkisi ile yağış alıyor. Ancak örnek olarak Ankara'da konveksiyonel yağışları çıkardığınızda, geriye az miktarda cephesel/siklonik yağış kalıyor. Bu yb onu da yerse bu sene olduğu gibi aylarca süren kuraklık kalıcı olacak. Bir süre sonra bu hidrolojik kuraklık ve çölleşmeye dek gidecek. Ciddiyetle ve dikkatle takip edilmesi gereken bir fenomen...

• Bu sayfada gefs kontrol modeli paylaşımı yapabiliyormuyduk bilmiyorum bu veriyi paylaşmak istedim

Gefs

Aralık ayının ikinci yarısı hareketli geçecek gibi duruyorYnkLBG.png

• Hocalarım değerlendirebilir mi bunu gfs zonal rüzgarlarda yavaşlama olmaz demiş sizin beklentiniz ne yönde

Aralık 15 için normal diyorum. Kanadalılar işin abartısında.. 3 hafta daha var bence stratosfer deki heyecanı takip etmek için...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Orion konvektif yağış ilkbahar Ekim arası oluşur. O yüksek basınç Kasım'da oluşuyorsa konvektif yağışlara etkisi olmaz. Değil mi?

Evet çekirdeği soğuk bir yb olduğu için Ekim sonu Kasım gibi oluştu. O yüzden konvektif bahar yağışlarına pek etkisi olmadı. Ancak uzun süren cephesel yağışlar, özellikle de yüksek bölgeler için kar yağışları su rejimi için çok önemli. Yoksa çöller de konvektif yağış alıyor zaman zaman...

• Qbo 15 hpa da doğulu olmaya başladı.Kasım verilerinin önemi bir kez ortaya koyuyor.Aralık mevsimsel tahminler tekrar değişecektir.Bir hayalimiz var...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Stratosfer sevdalıları yine podyumda:) ben bu konuyu yorumsuz geçiyorum, şimdiden 2012 demek biraz iddialı olur, her kışın kendine has bir düzeni ve yapısı oluyor. Benim için en dikkat çekici olan ay ortasıyla değişecek olan desen ve yağışlara kavuşacak olmamız.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN