16 Şubat Polar 20 Şubat Sibirya

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Can Tönge Olası Şubat Sistemleri Değerlendirmesi

Öncelikle herkese iyi forumlar dostlar.Birazdan yazacağım veriler,tahminler tamamen Can Tönge adlı kardeşime ait olup onun yerine bu konuyu açıyorum çünkü kendisinin henüz konu açma yetkisi yok forumda :) Ben beğendim tahminlerini ve kendisinin her türlü tahminine saygım var.Bu başlık altından sorulacak soruları ben değil Can Tönge adlı üyemiz cevaplayacaktır tabi arada bende müdahil olurum artık :)

Neyse daha fazla uzatmadan başlamak istiyorum. :) Bundan sonra bu konudaki ana mesajda yazacağım her veri ve tahmin Can Tönge'ye aittir :)

Öncelikle stratosfer ısınması gördüğünüz üzere çok hızlı artıyor.Ben size bu konudan bahsedeyim.Bizim bulunduğumuz troposfer ile stratosferdeki sıcaklıklar ters orantılıdır.

Stratosfer ısındıkça troposfer soğur ve bulunduğumuz bölgede hava soğuması gerçekleşmesi olasıdır.Bu mantıkla stratosfer ne kadar ısınır ise bir o kadar troposfer soğuyacaktır.

Öncelikle bu MJO El Ninolu bütün kışlarda buna göre en tutarlığı en yüksek olan veridir.Ben uzun vade de kendimce tahminlerimi bu verilere göre hazırlıyorum.:)

Sıra bu veri yorumlamaya gelince MJO 5.Fazda ve yaklaşık 6 gündür yani gördüğünden beri 5.Fazda seyrediyor hemen açıklayayım 5.Fazda olması demek kuzeyimizde atakta olan bir Azor ve buda Sibirya'nın uzun uykusundan uyanabileceğinin sinyallerini veriyor.

Aslında arkadaşlar büyük lokma geliyor benden söylemesi.Öncelikle ilk olarak blokaj olabilir ama asıl büyük lokmaya göre bence zayıf ilk olası sistem Kırım üzerinden gelecektir yani Polar Atak olası.(16 Şubat)

Olası 2. Sistem ise yukarıdaki modelden daha dik bir şekilde Sibirya destekli bir büyük balık olabilecek potansiyele sahip.(20 Şubat)Ben olası 16'sındaki sistemi normal bir sistem olası 20'sinde gelecek diğer sistemi ise kuvvetli bir sistem yada bazılarımızın çok kullandığı "EFSANE" tarzı bir sistem olabileceğini tahmin ediyorum.Dikkatiniz çekerim tahmin ediyorum dedim %100 EFSANE geliyor diye kendinizi hazırlamayın :D Son olarak olası 20'sindeki sistem bilgilerime dayanarak kısa düşmeyecek gibi.Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.İnşallah güzel günler yakındır.

ÖNEMLİ NOT:Veriler ve tahminler Can Tönge ye ait olup konuda ki sorulacak soruları bu konudan kendisi cevaplayacaktır.

İyi forumlar :gathering:

• can töngeyi bu sitede güvendiğim tahmincilerden hatta üyeler arasında yazarlığa en çok yakıştırdığım isim hayırlı olsun Can Tönge teşekkür ederiz sana da Silverhand
    böyle veri destekli tahminlerin bulunması güzel
    normal üyeler de kendilerine tahmin yapabiliyorlar böylece :)

• Evet sevgili arkadaşlar bu forumda arkadaşlık çok güzelmiş gerçekten bunu havaturkadan ayrıldım diye söylemiyorum özgür bir platform burası tartışılmaz. Kimse kimsenin kuyusunu kazmıyor herkes tahmine odaklanmış. Bu ortam tam da aradığım ortam seviyeli yorumlar ve arkadaşlıklar. Sistemci olsun Efsane Semih olsun hepsiyle az ya da çok irtibatım olmuştur. Özellikle de Sistemci ile havaturkada yöneticiyken de faceden mesajlaşırdık bağımı koparmadım buradaki dostlarla. Her neyse fitne fücur tipler turkaya girince havaturka oldu havaturta. Çoluk çocuk yönetici oldu bizler istenmeyen adam olduk vs vs. Ben amatör meteorologkar aleminde bir şekilde kendime yer bulurum sorun değil. Burası da eski dostlarımın kurduğu bir forum burada olmak da benim için son derece güzel bir deneyim. Arada sırada kendi bilgi ve tecrübelerimi buradaki arkadaşlara da aktarırım eğer yönetici arkadaşlarımın izni olursa. Bu yorumlarım bir şekilde oradaki sözde yöneticilere de ulaşacaktır bundan eminim ama önemli değil. Orada hala bir sürü dostum olduğu gibi ben gittikten sonra bile arkamdan konuşan laf sokan çamur atanlar da var bunları da biliyorum. Mevlana demiş ya her lafa verilecek bir cevabım vardır ama lafa bakarım laf mı diye adama bakarım adam mı diye? Sonuç; onlara verilecek cevabım yok.

• Evet sevgili arkadaşlar bu forumda arkadaşlık çok güzelmiş gerçekten bunu havaturkadan ayrıldım diye söylemiyorum özgür bir platform burası tartışılmaz. Kimse kimsenin kuyusunu kazmıyor herkes tahmine odaklanmış. Bu ortam tam da aradığım ortam seviyeli yorumlar ve arkadaşlıklar. Sistemci olsun Efsane Semih olsun hepsiyle az ya da çok irtibatım olmuştur. Özellikle de Sistemci ile havaturkada yöneticiyken de faceden mesajlaşırdık bağımı koparmadım buradaki dostlarla. Her neyse fitne fücur tipler turkaya girince havaturka oldu havaturta. Çoluk çocuk yönetici oldu bizler istenmeyen adam olduk vs vs. Ben amatör meteorologkar aleminde bir şekilde kendime yer bulurum sorun değil. Burası da eski dostlarımın kurduğu bir forum burada olmak da benim için son derece güzel bir deneyim. Arada sırada kendi bilgi ve tecrübelerimi buradaki arkadaşlara da aktarırım eğer yönetici arkadaşlarımın izni olursa. Bu yorumlarım bir şekilde oradaki sözde yöneticilere de ulaşacaktır bundan eminim ama önemli değil. Orada hala bir sürü dostum olduğu gibi ben gittikten sonra bile arkamdan konuşan laf sokan çamur atanlar da var bunları da biliyorum. Mevlana demiş ya her lafa verilecek bir cevabım vardır ama lafa bakarım laf mı diye adama bakarım adam mı diye? Sonuç; onlara verilecek cevabım yok.

Değerli yorumlarını takip ediyoruz hocam :4722.

AF-YOK

Ne olursa olsun dostluk cidden çok önemlidir iyiki aramizdasiniz ve değerli tahminleriniz bize yardımcı oluyor tüm bunların yanında karakteriniz bu forumda birçok kişiye yardımcı olacaktır tüm bunlar için ayrı ayrı tesekkur ederim :)

Forumu kurarken bir numaralı gaye buydu, halen de bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu tek kişiyle olacak iş değil, üyesiyle üye olmayınıyla bir bütün halde tüm ziyaretçilerle olacak iş :) Maşallah iyi gidiyoruz, aramıza hoşgeldiniz.

• Gelelim Şubat ayı için arkadaşların tahminlerine: Öncelikle Can Tönge arkadaş güzel bir tahmin yapmış sağolsun. Stratosfer ısınması ao nao mjo vs vs bir sürü uzun vade verileri şubat ayının hareketli geçeceğini öngörmekte. 4 5 gündür diyorum bu modellerde bir terslik var ama bir türlü düzelmiyor diye düşünürken bu akşam modelini görünce hah dedim işte nihayet olması gerekeni çok az da olsa yansıttılar. Diyagramlardaki müthiş düzelişi fark ettiniz sanırım. ortalama birden 0 lardan -5 lere inivermiş kar olasılığı % 10 -15 lerden % 45 lere çıkmış. Düzelmenin ilk işareti geldi bundan sonra şubat ikinci yarısını dikkatlice takip edin çok ama çok farklı model çıktıları göreceksiniz şaşıracaksınız bu da nerden çıktı diyeceksiniz? Amerikalı Judah Cohen'in paylaştığı verileri okudukça içim açıldı. Zİra stratosfer ısınması çok fazlaymış kutup girdabının parçalanacağını bunun bir parçasını amerikayı etkileyeceğini fade ediyor diğer parça da büyük ihtimalle doğu avrupa ve balkanlar yoluyla bize gelecektir. Ao nao indeksleri de işaret fişeklerini çaktılar. Zaman bekleme zamanıdır. Bu kışın en ciddi sistemlerinin hazırlanmaya başladığı bir süreçteyiz yakında herşey daha iyi anlaşılacaktır arkadaşlar.

• Forumu kurarken bir numaralı gaye buydu, halen de bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu tek kişiyle olacak iş değil, üyesiyle üye olmayınıyla bir bütün halde tüm ziyaretçilerle olacak iş :) Maşallah iyi gidiyoruz, aramıza hoşgeldiniz.

Bunda siz adminlerin ve yöneticilerin payı büyüktür. Sabır ve uğraş gerektiren bir iş ama çok iyi yerine getiriyorsunuz.

• Gelelim Şubat ayı için arkadaşların tahminlerine: Öncelikle Can Tönge arkadaş güzel bir tahmin yapmış kendi çapında. Stratosfer ısınması ao nao mjo vs vs bir sürü uzun vade verileri şubat ayının hareketli geçeceğini öngörmekte. 4 5 gündür diyorum bu modellerde bir terslik var ama bir türlü düzelmiyor diye düşünürken bu akşam modelini görünce hah dedim işte nihayet olması gerekeni çok az da olsa yansıttılar. Diyagramlardaki müthiş düzelişi fark ettiniz sanırım. ortalama birden 0 lardan -5 lere inivermiş kar olasılığı % 10 -15 lerden % 45 lere çıkmış. Düzelmenin ilk işareti geldi bundan sonra şubat ikinci yarısını dikkatlice takip edin çok ama çok farklı model çıktıları göreceksiniz şaşıracaksınız bu da nerden çıktı diyeceksiniz? Amerikalı Judah Cohen'in paylaştığı verileri okudukça içim açıldı. Zİra stratosfer ısınması çok fazlaymış kutup girdabının parçalanacağını bunun bir parçasını amerikayı etkileyeceğini fade ediyor diğer parça da büyük ihtimalle doğu avrupa ve balkanlar yoluyla bize gelecektir. Ao nao indeksleri de işaret fişeklerini çaktılar. Zaman bekleme zamanıdır. Bu kışın en ciddi sistemlerinin hazırlanmaya başladığı bir süreçteyiz yakında herşey daha iyi anlaşılacaktır arkadaşlar.

hocam herşey iyide kendi çapında kelimesini kaldırırsanız yorumdan daha iyi olcak .. yanlış anlamasın kimse tartışmıyorum sadece söylüyorum benim gördüğümü söylüyorum .. Can Tönge yi tanımam ama yorumlarına değer veririm . ''kendi çapında'' kelimesi biraz küçümseme gibi olmuş öyle anlam çıkıyor siz belki bunu kastedmediniz ama anlamı bu şekilde çıkıyor
    sizden ricam kendi çapında kısmını yorumunuzda bulundurmamanız
    karar sizindir niyetim kimseyle tartışmak değil bunu da belirteyim benle tartışmaya gireceklerede duyarı hiç cevap veremem raporlar geçerim

• Güzel yorumlarınız için en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum arkadaşlar iyi ki varsınız. Bir anımı aktaracağım 10 15 gün önce beni sözüm ona parselcilikten süresiz banladılar. Sonra ben bir şekilde turkaya girdim yazılan yorumları takip ettim yüzlerce mesaj atmış dostlarım rest çekmişler yönetimdekilere onlar da mecbur 2 gün dayanabildiler sonra tekrar banımı kaldırdılar. Ancak hakkımda bazılarının yazdığı yorumlar. Canımı sıktı ve bir arkadaşın duvarına bilerek zehir zemberek yönetimde bana cephe alanlara ayzı yazdım ve ondan sonra da süresiz turkadan banlandım. Düşünün işte parselcilik ban sebebi oluyor kaldı ki yaptığım tahminde parsel felan olmadığı halde kurt ile kuzu hikayesindeki gibi amaçları belli ya sudan sebepler üretecekler velhasıl durum bu oradaki başımdan geçenleri açıkça anlattım ki içinizde şüphe kalmasın neden buraya geldi bu adam demeyin istedim.