5 Şubat'ta Istanbul'da Kar Var

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• İstanbul havadada olsa kar tanesi görücek ancak Tutma olasılıgı yüksegindede alçagındada görmüyorum Yükseklerde en fazla çok ince bi beyazlatma yapabilir okadar çünkü yağışın içinde su oranı çok yüksek Yani sulu kar yağacak.

Sulukar olsa tutar.kky olacak.

• Cogu siteyi yiyim. Istanbulda kar var.Ic bolgelerde kara gomulecek yerlerde olacak.

Bu sistemde istanbulun sahili bile kar gorecek. Eger gormezse bende bisey bilmiyorum.bekleyip gorel

Semih hocam ,
    5 Şubat sistemini halen bu şekilde bekliyormuyuz ?
    Yoksa bazı değişiklikler var mı ?

Herkese iyi forumlar ...

• merhaba arkadaslar forumu bi suredir takip ediyorum.basta semih hoca olmak uzere tum hocalarimi tebrik ederim.ama efsane baska bi adam.onumuzdeki sistem icin eskisehir icin beklentisi 20 ve uzeri.merakla bekliyorum tutacakmi diyee.butun hocalarimiza basarilar dilerim.herkese iyi aksamlar.hersey gonlunuzce olsun

• Son verilerle yaptığım incelemeye göre Romanya radarı yarın akşam ve gece saatlerinde ciddi kütleler göstermeye başlayacak. Fakat o kütleleri boşuna seyretmeyin. Cuma günü ise soğuk modellerin beklediğinden çok daha erken bir saatte, belki de öğleden önce, hamleleri 90 kilometreye çıkan bir rüzgarla girecek. Hava aniden gece gibi karanlık olacak. Şiddetli bir yağmur, yer yer dolu yağışıyla birlikte il genelini etkileyecek. Muğla'dan İstanbul'a kadar dev bir fırtına hattı, başta Balıkesir'in güneybatısı olmak üzere geçtiği her yerde sel ve su baskınlarına neden olacak orajlar yaratacak. Bu arada rüzgar yönü olarak poyrazdan bahsettiğimi düşünüyorsunuz de mi? Karayelden bahsediyorum. Yok poyraz moyraz. Nasıl yani? Öyle yani, fikrimi degistirdim, tüm ilçeler için gecerli olmayabilir bu, ama karayel esecek. Daha sonra yıldıza, ardından da poyraza dönecek. Fakat önce karayel var. Bu arada soğuma Cuma öğleden önce girecek dedim, ama sabah bile gelebilir. Hoşt, noluyo la? Hihi, enteresan şeyler oluyor. Ee peki kar? Yükseklerde lapa lapa. Ama fazla sulu. Gece yarısından sonra iyice sulanır. Gece geç saatlerde yağmura çevirir. Cumartesi pek bir şey yok. Çok hafif dek olur. Islatıp geçen minicik sağanaklar. Belki de hiç olmaz. 5 derece güneşli.

• Son verilerle yaptığım incelemeye göre Romanya radarı yarın akşam ve gece saatlerinde ciddi kütleler göstermeye başlayacak. Fakat o kütleleri boşuna seyretmeyin. Cuma günü ise soğuk modellerin beklediğinden çok daha erken bir saatte, belki de öğleden önce, hamleleri 90 kilometreye çıkan bir rüzgarla girecek. Hava aniden gece gibi karanlık olacak. Şiddetli bir yağmur, yer yer dolu yağışıyla birlikte il genelini etkileyecek. Muğla'dan İstanbul'a kadar dev bir fırtına hattı, başta Balıkesir'in güneybatısı olmak üzere geçtiği her yerde sel ve su baskınlarına neden olacak orajlar yaratacak. Bu arada rüzgar yönü olarak poyrazdan bahsettiğimi düşünüyorsunuz de mi? Karayelden bahsediyorum. Yok poyraz moyraz. Nasıl yani? Öyle yani, fikrimi degistirdim, tüm ilçeler için gecerli olmayabilir bu, ama karayel esecek. Daha sonra yıldıza, ardından da poyraza dönecek. Fakat önce karayel var. Bu arada soğuma Cuma öğleden önce girecek dedim, ama sabah bile gelebilir. Hoşt, noluyo la? Hihi, enteresan şeyler oluyor. Ee peki kar? Yükseklerde lapa lapa. Ama fazla sulu. Gece yarısından sonra iyice sulanır. Gece geç saatlerde yağmura çevirir. Cumartesi pek bir şey yok. Çok hafif dek olur. Islatıp geçen minicik sağanaklar. Belki de hiç olmaz. 5 derece güneşli.

Karayel eserse rahat kar alırız.

Bu gece 1'den sonra rüzgar batı ilçelerden başlayarak karayele dönecek.

• Merhaba arkadaşlar ilk başta çoğu kişi umutlandı modeller çok göstermedi gerçi yorumcu arkadaşlar kendi bilgi birikimiyle dataları ile yorum yaptı hatta dün sky-tw bile bakıldı herşey yolunda gidiyordu ama bu sabah bir karamsarlık sarmış çoğu kişiyi Semih Bey bile kky demeye çoğu kişi ise sadece yağmur demeye başlamış son veriler ışığında .

• Merhaba arkadaşlar ilk başta çoğu kişi umutlandı modeller çok göstermedi gerçi yorumcu arkadaşlar kendi bilgi birikimiyle dataları ile yorum yaptı hatta dün sky-tw bile bakıldı herşey yolunda gidiyordu ama bu sabah bir karamsarlık sarmış çoğu kişiyi Semih Bey bile kky demeye çoğu kişi ise sadece yağmur demeye başlamış son veriler ışığında .

Benim en basindan beklentim zaten kky ve sulu kardi.sanirim baslik sizi yaniltti.kar var derken saf kar beklentim olmadi hic.zaten modellerde buna dair bir isaret hic olmadi.herkesin yagmur beklentisinden farkli olarak ben havada kar gorururuz dedim.halada oyle.

Einmal editiert, zuletzt von Hava_Forum ()

• Ayrica ortu olurmu diyenelere sanmam dedim.saf kar beklesem 50 kg civarinda yagacak bir yagisa ortu olmaz dememde imkansiz heleki yukseklere.aydos camlica gibi tepeleri ayri tutuyorum tabi.aydosun tepeye yakin yerleri kesin camlica gibi tepeler dusukte olsa ince bi ortu olabilir.olsada cabuk erir.

• Ayrica ortu olurmu diyenelere sanmam dedim.saf kar beklesem 50 kg civarinda yagacak bir yagisa ortu olmaz dememde imkansiz heleki yukseklere.aydos camlica gibi tepeleri ayri tutuyorum tabi.aydosun tepeye yakin yerleri kesin camlica gibi tepeler dusukte olsa ince bi ortu olabilir.olsada cabuk erir.

hocam örtü ümidi olanlar var hala.sonuc olarak bu sistem serinleten bir sistem olarak düşünebiliriz.hedef 15 şubattan sonra büyük balık yakalamak bence

• Cuma akşam saatlerinden itibaren İstanbul il genelinde yağışlar şiddetini artıracak, yer yer dolu ve şiddetli sağanaklar olacak. Bu saatlere kadar yer seviyesinde rüzgar yıldız-poyraz şeklinde esecek ancak 850hpA üzerinde rüzgar kıble ve lodos belli yükseklikte de gündoğusuna dönerek soğuk havanın aşağıya inişini engelleyecek ve "yaw neden düşmüyor bu sıcaklık tribini" yaşayacağız.

• Cumartesi sabaha karşı yer yer 2,5C lere düşen yerler olabilir ama AHL ve kadıköy'ü baz alırsak en düşük sıcaklığın 3,8C altına inmesini beklemiyorum. yağış sabaha karşı Avrupa yakasında zayıflayacak Anadolu yakasında devam edecek...

• C.tesi öğle saatlerinden hemen sonra anadolu yakasının yükseklerinde ve doğusunda kky ve kar gçrülebilir. Aydos, kayışdağı çevresi, Ümraniye civarı, Sancaktepe, Kurtköy gibi yerlerden kar yağıyor haberleri gelebilir.

• C.tesi Anadolu yakasında en yüksek sıcaklık 5C üzerini göremez, Avrupa yakasında da 6C üzerini göremez. Kar görmek istiyorsanız biraz emek edip arabanız varsa yükseklere çıkmanız gerekecek...
    Herkese sevgiler