Şubat ve Mart Nasıl Geçecek?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• hocam şubat ayında düşüş eyliminde ,bu bizim için iyi bir şey mi ROOT hocam =?=

-50 - (-80) = +30 Artış olmasın o?
    6. Sınıf, Tam sayılar. :)

Düşüş olsaydı pek iyi olmazdı, ama artış olduğundan bu bizim için iyi bir şey. :D

• Ben şunu kast ediyorum, yukarıda Kasım ve Aralık ayının basınç dizilimleri paylaşılmış. Kasım ve Aralık ayının basınç dizilimleri şubat ayınının sonunda bize inecek olan bir sistemin nasıl habercisi olabilir? Örneğin Aralık ayında İstanbul'da en az 50 cm bırakan bir sistem alsak, bu kışın çok iyi geçeceğini söyler dimi herkes, verilere bakmaya gerek bile bırakmazlar ama asıl yanlış budur, verilere bakmaktır. Bakın bu herkes dediğim kısım bu Aralık ayında kışı bitirmişlerdi. Yılbaşı geldi, ardından geçen sistemler geldi ve gayet tatmin edici şeyler oldu İstanbul'da. Verilere bakmak derken önümüzdeki verilere bakmayı diyorum. Geçmişte şu tarihte şu olmuş, devamında şu sistem inmiş, yıkmış ortalığı gibi şeylere bakmak farklı bir inanca kayıyor sanırım. Her sene birbirinden farklı, atıyorum bir sene gelir bırakın 1987'yi, yıkar geçer Türkiye'yi olağanüstü hal ilan edilir, bir ayda 4 sistem gelir, kar yerden kalkmaz. Bir bakarsın hiç sistem gelmez, ılık bir Akdeniz olup gideriz. Bence önemli olan ileriye dönük olan verilere bakmaktır. Root çok iyi bir tahmincisin, her bakış açısından bakıyorsun olaya, sitede nadir insanlardansın.

• Ben şunu kast ediyorum, yukarıda Kasım ve Aralık ayının basınç dizilimleri paylaşılmış. Kasım ve Aralık ayının basınç dizilimleri şubat ayınının sonunda bize inecek olan bir sistemin nasıl habercisi olabilir? Örneğin Aralık ayında İstanbul'da en az 50 cm bırakan bir sistem alsak, bu kışın çok iyi geçeceğini söyler dimi herkes, verilere bakmaya gerek bile bırakmazlar ama asıl yanlış budur, verilere bakmaktır. Bakın bu herkes dediğim kısım bu Aralık ayında kışı bitirmişlerdi. Yılbaşı geldi, ardından geçen sistemler geldi ve gayet tatmin edici şeyler oldu İstanbul'da. Verilere bakmak derken önümüzdeki verilere bakmayı diyorum. Geçmişte şu tarihte şu olmuş, devamında şu sistem inmiş, yıkmış ortalığı gibi şeylere bakmak farklı bir inanca kayıyor sanırım. Her sene birbirinden farklı, atıyorum bir sene gelir bırakın 1987'yi, yıkar geçer Türkiye'yi olağanüstü hal ilan edilir, bir ayda 4 sistem gelir, kar yerden kalkmaz. Bir bakarsın hiç sistem gelmez, ılık bir Akdeniz olup gideriz. Bence önemli olan ileriye dönük olan verilere bakmaktır. Root çok iyi bir tahmincisin, her bakış açısından bakıyorsun olaya, sitede nadir insanlardansın.

Root gerçekten iyi ve dediğiniz gibi olaya çok farklı açılardan bakıyor ... bu sene takip ettim başından sonuna tahminlerinde hep haklı çıktı tahminleri doğru çıktı ... ki elbet arada yanılmalar olur sonuçta tahmin ama Root bu yaşta bu tahminlerde gelecekte neler yapar az çok tahmin ediyorum helal olsun

• Root hocam Doğu Anadolu bölgesinde 850 hpa da -3 falan varken perşembe günü Van,Çaldıran'da nasıl olur da -41 olur hiç bir zaman bunu anlamadım cevap verirseniz sevinirim.

Dediler ki “Gözden ırak olan gönülden de ırak olur”
    Dedim ki “Gönüle giren gözden ırak olsa ne olur.”

MEVLANA

• Root hocam Doğu Anadolu bölgesinde 850 hpa da -3 falan varken perşembe günü Van,Çaldıran'da nasıl olur da -41 olur hiç bir zaman bunu anlamadım cevap verirseniz sevinirim.

ayaza çekmek diye bir deyim var aslında karalar modellerin tahmin edemeyeceği şekilde soğur buna enverziyonda diyebiliriz herkesin bildiği ama en azından benim çok mantıklı bir açıklama getiremediğim bir olay :)

• e yani biz 15inden sonrası için umutluyuz ama sistem en azından 168lere girmeden yorum yapamayız hele hele net yorum için 120 lere girmesi gerekiyor

Aynen öyle,yalnız ben bu kış ne kadar zor bir coğrafyada yaşadığımı anladım.Önce sistem gelmesi için uzun vadede model,diyagram vs.takibe başlıyoruz.Ardından sistem kesinleştiğinde kendi bölgemiz ne kadar kar alır diye sınırlı alan modelleri vs. takip ediyoruz.Birde kuru soğuk çekme korkusu da var özellikle nem sıkıntısı çeken bir yerde yaşıyorsanız.Bu 22 ocak kazığını da uzun yıllar unutamam herhalde.

• Hocam beklentilere çok uygun İzlanda güçsüz ve azor diğer taraftan çıkmaya hazırlanıyor bu görüntü art arda sistemler indirir keşke gelse :D

Yine 2 tane ust uste sistem alma ihtimalimiz yuksek sanirim ama daha erken
    Izlanda son gucunu gosteriyor su an yavastan zayıflama vakti geldi

• #root iç anadolumun güneyi iç ege göller yöresi falan yine kar bakımından şanssız mi gerçekten cevap ver lütfen diğer konuda çok moralim bozuldu daha toplam 5 cm kar yağdı bu kış...:((