Yılbaşı Efsanesi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Istanbul'un Avrupa Yakası efsane kar yağışını şuanda alıyor. Yavaş yavaş kütleler doğuya da kaymaya başladı. Fakat özellikle boğaz çevresinde ve Anadolu Yakasındakiler sistemi bitirdi. Ama bu yerler için sistem yeni başlıyor. Anlatayım. :)

Öncelikle bir bilgi vermem gerekiyor. Skew-T diyagramında gri çizginin kırmızı çizginin solunda kaldığı alana "cape alanı" denir. Konveksiyonu belirleyen de bu alandır. Bu alanın tepe noktası 600 hPa seviyesinde olduğundan daha üst bir seviye olan 500 hPa seviyesinin konvektivote ve yağışta en ufak bir belirleyiciliği yok. Belirleyici olan 600 hPa sıcaklığı. Yukarıdaki diyagrama göre gece geç saatlere kadar bu seviyede bir ısınma olmayacağından kütlelerin kuvvetinde zayıflama olmayacak. Bu yüzden de şuan Avrupa Yakasını etkileyen bantlar neredeyse hiç güc kaybetmeden belli bir saatten spnra bogaz ve anadoluyu etkileyecek. Metrelik kar ve efsane beklentim devam ediyor. Ne ben ne Efsane-Semih yanılmış değil. Yagis yarin oglene kadar yer yer yogun bir sekilde devam edecek.

• Istanbul'un Avrupa Yakası efsane kar yağışını şuanda alıyor. Yavaş yavaş kütleler doğuya da kaymaya başladı. Fakat özellikle boğaz çevresinde ve Anadolu Yakasındakiler sistemi bitirdi. Ama bu yerler için sistem yeni başlıyor. Anlatayım. :)

Öncelikle bir bilgi vermem gerekiyor. Skew-T diyagramında gri çizginin kırmızı çizginin solunda kaldığı alana "cape alanı" denir. Konveksiyonu belirleyen de bu alandır. Bu alanın tepe noktası 600 hPa seviyesinde olduğundan daha üst bir seviye olan 500 hPa seviyesinin konvektivote ve yağışta en ufak bir belirleyiciliği yok. Belirleyici olan 600 hPa sıcaklığı. Yukarıdaki diyagrama göre gece geç saatlere kadar bu seviyede bir ısınma olmayacağından kütlelerin kuvvetinde zayıflama olmayacak. Bu yüzden de şuan Avrupa Yakasını etkileyen bantlar neredeyse hiç güc kaybetmeden belli bir saatten spnra bogaz ve anadoluyu etkileyecek. Metrelik kar ve efsane beklentim devam ediyor. Ne ben ne Efsane-Semih yanılmış değil. Yagis yarin oglene kadar yer yer yogun bir sekilde devam edecek.

Hocam sahillerde çok yaģacak demistiniz kocaeli sahillerinde 1cm kar. Yok.

Bağırganlı

• Yağışlar On Numara Beş Yıldız Ama 17 Şubattaki Yağışı Hiç Bir Şekilde Aldığımızı Düşünmüyorum Nerdeyse Görüş Mesafesi Yoktu Bu Sistemde Öyle Bir Şey Olmadı Ya Da O Tür Yağışlar Bizim Buraları Vurmamıştır Belkide Ama Şuan ÇOK İyi Diyebiliriz

• Abi Balıkesir diyagramı var mı böyle Skew T li merak ediyorum ilerleyen saatlerde Balıkesir 2016 to görebilecek mi :)

Balıkesir için Weatheronline Skew-T'si yok. NOAA'nın rucsoundings Skew-T'si var. Ama tasarımı kotu oldugu icin okumak zor oluyor. Çok ciddi durumlar hariç tercih etmiyorum. Bu yüzden Balıkesir'e en yakın Weatheronline diyagramı olan Çanakkale Skew-T'sini kullanıyorum. Buraya koymayacağım çünkü hiçbir güzelliği yok. Kar oraji ihtimali yok yani. Bosuna kurcalamaya gerek yok.

• Balıkesir için Weatheronline Skew-T'si yok. NOAA'nın rucsoundings Skew-T'si var. Ama tasarımı kotu oldugu icin okumak zor oluyor. Çok ciddi durumlar hariç tercih etmiyorum. Bu yüzden Balıkesir'e en yakın Weatheronline diyagramı olan Çanakkale Skew-T'sini kullanıyorum. Buraya koymayacağım çünkü hiçbir güzelliği yok. Kar oraji ihtimali yok yani. Bosuna kurcalamaya gerek yok.

sistem anadoluda kaç gibi başlar.??