GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Aralık 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Ben diyeceğimi dedim, Ao nötr seviyesinde dalgalı, Nao ise Pozitiften nötre iniş yapıyor, ama bu yolculuğu yapamayacak diyen senaryolar da var. Modeller de bu yüzden kararsız.

Bu sistem en iyi ihtimalle, 10 Aralık 2013 de ki gibi direk Karadeniz üzerinden inebilecek bir hal alabilir. Eğer Nao'nun nötre yolculuk yapan senaryolarından biri gerçekleşirse.

Eğer ki Nötre inmeden aynı doğrultuda devam eden senaryolar gerçekleşirse, yine en şanslı Doğu bölgeler olacaktır, hatta doğu bölgeleri teğet geçme ihtimali de mevcuttur.

Yok bu sistemi sormuyorum ileride ki sistemler için bir tahmininiz varmı diye soruyorum

• hocam peki ileriye Yönelik tahmininiz nedir ne görüyorsunuz?

Hoca değilim, o kadar becerikli olmasam da bir şeyler yapabiliyorum. Uzun vade ile aram pek yoktur.

Önümüzdeki sistem için ise söyleyeceklerimi bir önceki yorumumda söyledim. Beklentilerim bunlar. Kaza ile Ege de bir ab alanı oluşabilir oluşamaz demiyorum. Ama bu ihtimal Girit de veya Doğu Akdeniz de oluşma ihtimalinden çok daha az.

Zira bahsettiğimiz zaman diliminde Ege denizinde en iyi ihtimalle 1020 mb lik yb hakim olacak. Ab ihtimali çok zor.

• 17 Şubat jetler kuzeydoğuluydu. 15 Aralık jetlere bakmadım ama kuzeydoğulu olursa marmara kayma ihtimali var. Ama Kuzeydoğulu değil galiba

Değil. Bu soğuma sizin. Fakat sistem sayılmayacak kadar zayıf mevsim normaline göre.

• Şuda var 17 Şubat Sibiryaydı. 15 Aralık Polar

Sibirya yb si de eğer uygun alanı bulabilirse şiştikçe şişer zaten. Yani kast ettiğim çok güçlü bir Sibirya veya, Azor Kutup yüksek basıncı blokajı ile olabilir.

Yine metehanavcu rumuzlu arkadaşa Sibiryadan ziyade Polar atakların benim bölgem açısından daha sıkıntısız bir şekilde alınacağından bahsetmiştim.

• Değil. Bu soğuma sizin. Fakat sistem sayılmayacak kadar zayıf mevsim normaline göre.

Bu ihtimal net değil. Yani zayıf mı olacağı, yoksa kuuvetli mi olacağı net değil. Nao endeksinde nötre iniş yapan senaryolar gerçekleşirse olacaklar belli. Ben net konuşamıyorum, sen nasıl bu kadar netsin hayret. Burası müneccimlik yeri değil.

Einmal editiert, zuletzt von Great Khan ()

• Sibirya yb si de eğer uygun alanı bulabilirse şiştikçe şişer zaten. Yani kast ettiğim çok güçlü bir Sibirya veya, Azor Kutup yüksek basıncı blokajı ile olabilir.

Yine metehanavcu rumuzlu arkadaşa Sibiryadan ziyade Polar atakların benim bölgem açısından daha sıkıntısız bir şekilde alınacağından bahsetmiştim.

Kısacası Sibiryadan gelen sistemlerde Maramara Karadenizden daha şanslı, Polar Ataklı sistemlerde Karadeniz Marmara dan daha şanslı :)

• Kısacası Sibiryadan gelen sistemlerde Maramara Karadenizden daha şanslı, Polar Ataklı sistemlerde Karadeniz Marmara dan daha şanslı :)

Yanlış anladın, Polar sistemlerde Karadeniz daha şanslı diye bir kural yok. Polar sistemler daha nettir. Yani önceden nereye ineceğini söyler. Karadenize ise Karadenize, Balkanlara ise Balkanlara ineceğini hemen anlayabilirsin.

Ama ortada eğer sürekli güçlenmeye açık bir yb alanı var ise, o zaman her şey olabilir. Gelişi sancılı olur, son 48 saate kadar değişime açık olur.

Sibirya Yb alanı da uygun ortamı yakalayınca zaten sürekli güçlenmeye açıktır. O nedenle Sibirya Yb alanı ile gelen sistemlerde, bizim yani Karadenizin hüsranla karşı karşıya kalma ihtimali artıyor. Bu kadar kısa ve net her şey.

• Yanlış anladın, Polar sistemlerde Karadeniz daha şanslı diye bir kural yok. Polar sistemler daha nettir. Yani önceden nereye ineceğini söyler. Karadenize ise Karadenize, Balkanlara ise Balkanlara ineceğini hemen anlayabilirsin.

Ama ortada eğer sürekli güçlenmeye açık bir yb alanı var ise, o zaman her şey olabilir. Gelişi sancılı olur, son 48 saate kadar değişime açık olur.

Sibirya Yb alanı da uygun ortamı yakalayınca zaten sürekli güçlenmeye açıktır. O nedenle Sibirya Yb alanı ile gelen sistemlerde, bizim yani Karadenizin hüsranla karşı karşıya kalma ihtimali artıyor. Bu kadar kısa ve net her şey.

Şimdi daha iyi anladım. Teşekkürler bizi aydınlattığınız için :)

• Jet akımları,diagramlar,ecmwf mütabık ama gfs de bu duruma uymalı.Ayrıca net birşey söyleyemeyiz fazlasıyla erken. Sibirya kökenli soğuklar Karadeniz'de daha etkili olur.

Einmal editiert, zuletzt von KARTİPİ ()

• Sibirya kökenli soğuklar Karadeniz de daha etkili olmaz. Karadeniz üzerinden geçer Marmarayı vurur hatta.

Marmarayı vurmaz demedim :D Marmaranın doğusu ve Karadeniz de daha etkilidir.Siklonun nerede oluşacağı çok daha önemli.