6 Ocağa Kadar Olan Görünüm

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • bünyamin sürmeli nin son demecine bakarsanız aslında bu senenin ne kadar çelişkili olduğu aşikardır diye bir saptama yapabiliriz belki de bünyamin sürmeli son roportajında bunları vurgulamış kasım ayı ,aralık gibi; eylül, ekim gibi: demiş ama malesef aralık aralık değil hocam diyesi geliyor insanın ....:)yani iş kış aylarının sapmasına geldiğinde; ne aralık ocak gibi oluyor ne de ocak şubat gibi bir de çelişkili ifadeler ve kaçamak cevaplar vermiş arkadaşlar bence bir meteoroloji uzmanı bu kadar kaçamak cevap veriyorsa vardır bunda bir hikmet yani bunu da sonuçları kötü oluyor şeklinde belirterek yırtmaya çalışmış ama geçerli bir sebep değil bence bir meteoroloji uzmanı biraz net ve anlaşılır olması lazım tamam burada biz sevdalıların acımasız olduğu aşikar birazda bundan net bir ifade vermekten kaçınıyorlar ,Nasrettin Hoca misali "Ya tutarsa " değil de Ya tutmazsa"......:) sistemlerde görünen iyi şeylerin olduğunu batı bölgeleri için 23-27 aralığı bir soğuk hava alacağını ayrıca ocak ayı için net şeylerin olmadığını belirtmiş ve bizi bu sözleri ile yine meraklar içerisinde bırakacak gibi görünüyor .el nino yıllarına vurgu yapmış 87 2003 2004 2006 kışlarına dem vurmuş ekolojik dengenin bozulmasının doğa olaylarına etkisinden bahsetmiş bence yazıyı okuyun arkadaşlar güzel bir ropörtaj olmuş umarım hayırlı bir kış olur bizim için

• Doğa birçok kendini kurtarma mekanizmasına sahiptir. Mesela buzlar eridikçe denizler soğur. Sıcaklık arttıkça yağış, yağış arttıkça kar örtüsü artar ve karalar radyatif yolla soğur. Bunlar çoğu kişinin bildiği mekanizmalardır. Bunların dışında da doğa fabrika ayarlarına dönmek için çok sayıda mekanizmaya sahiptir. O yüzden bu yıllarda tam tersine geçmişte asla karşılaşamayacağımız ekstrem fırtına, kar gibi olaylarla karşılaşabiliriz. Çünkü ayarı bozulmuş bir şey özüne dönerken bir nötralleşme tepkimesi gibi büyük bir şiddetle bu işi yapar. Biz de şuan ayarı bozulmuş bir atmosferde olduğumuzdan doğanın başaramasa da kendisini fabrika ayarlarına döndürmeye çalıştığı bu süreçte nadir hava olaylarıyla karşılaşacağız. Bu yüzden eski kışlar dediğiniz yıllara imkansız demeyin.

Bu arada uzun vade gayet güzel. Ben düzelme belirtileri görüyorum. Moral bozmayın. :)

yeri geldiğinde intikam da alır ;)

• Hersey kısmet düşmeyin bu kadar üstüne kendinizi yipratiyorsunuz Allah isterse yağar istemezse yağmaz yb ab azor bunlar bahane 3 Mart 87 gibi 1 gecede değişebilir hersey eskiden ne güzelmiş kar yağınca sürpriz olurmuş şimdi Radarmis oymus buymus heyecanı kaçtı bu işin sabredin Allah aşkına ne bu telaş yagmayacaksa da yağmaz ne yapalım yani tüm kış karalar mi bağlayalim..kara nazar değer derler o kadar güzel bir olay ki bu kar nazar değer diyorlar..ki o kadar bilir kişi çok bir şey beklemeyin ilk yarıdan demesine rağmen hala daha beklenti içinde olup kendini uzenler var..sabredin herşeyin hayırlısı olur güzel bir kış yaşarız inşallah herkese bol sans

• 20 Kasım' da İstanbul' a kar geliyordu gelmedi. Sonra neden gelmediği hakkında açıklamalar yapıldı ki neden gelmediği herkesce bilinen bişey olmasına rağmen. Kasım sonunda 13 Aralık' ta sistem girecek diye başlık açıldı İstanbul' a kar yağacaktır diye sonuna eklenildi ve bugün 14 Aralık bırakın kar yağışını yağmur bile yok. Ortada herhangi bir sistemde yok.

Semih bey benden 15 gün sonrasına dair net şeyler duyamazsınız demiş birde. Ama duyuyoruz işte. Peki daha önce ki başlıkları kaç gün kala açmıştınız. 2-3 gün kala falanmı yoksa 15-20 gün öncesinden mi. Neyse 13 Aralık' ta olmadı. Şimdi 6 Ocağa kadar olan görünüm geldi. Ve 26-27 sinden bahsediliyor. Biraz sütten ağzınız yanmış olmalı ki, bu sefer kesin ifadeler kullanmamışsınız takdir ettim sizi.

6 Ocak gibi ise zaten kesin ifadeler kullanmamışsınız kullanmayında zaten bence. Ben forumu takip eden biri olarak eleştirim bu yöndedir, saygısızlık olarak adlandırılmamalıdır, ancak çok uzun vadeye giren tarihlere sistem sıkıştırmaktan bir an önce vazgeçilmelidir yoksa sürekli verilen tarihlerde gelmeyen sistemlerin neden gelmediği açıklanmak zorunda kalınılacaktır.

Aralık ayını kafadan kapattığınızı keşke Aralık ayı girerken deseydiniz, 13 Aralık2 ta İstanbul' a kar var yerine çok büyük takdir toplardınız en azından benim fikirlerim bu yöndedir başarılar dilerim bundan sonra ki tahminlerinizde.

• Sevgili Bay Hava,bende sizin gibi gerçekçiyimdir. 1929, 1954'ü geçin son 30 senenize bakın daha mantıklı olabilir demişsiniz. Şöyle bir durumda var niye o dönemlerde yaşananlar ilerde de yaşanmasın. Sonuçta bu dünya ısınma ve soğuma dönemlerinden geçti, geçiyor. Yani kesinlikle olmazda diyemeyiz önümüzdeki yıllar için.

• Hava Tahmincisi yaşanır yaşanmasına da bu kış için ihtimal ne kadardır? Hiç küresel ısınma olmadığını düşünürsek bile bahsettiğiniz senelerde güneş lekesi sayılarının sıfıra yakın olduğunu görüyoruz. Pürüzsüz sinekkaydı bir güneş varmış o efsane kışlarda. Bu kış öyle birşey yok hatta döngünün zirvesine yakın bir noktadayız. Doğulu QBO varmış o kışlarda ama bu kış kuvvetli batılı QBO var. Okyanus suları çok daha sıcak. Sera gazları konusuna hiç girmiyorum. O efsane kışlarda olan hiçbir şey 2016 kışında yok. Kısacası böyle bir beklentiyi bugün için destekleyecek bilimsel bir veri yok elimizde. Blogumda güneş lekeleriyle ilgili bir yazı yazmıştım geçenlerde ve 2020 yılı gibi bu şartların oluşabileceğinden bahsetmiştim. 2020'lerde görülmesi muhtemel böyle bir kış için de 1929 yada 1954 yerine 2006, 1987, 1985 gibi yakın geçmişten kışlarla benzerlik kurmanın daha isabetli olacağını düşünüyorum. Geçmişte nasıl Haliç donmuşsa, Boğaz'dan buzlar geçmişse önümüzdeki yıllarda da benzer bir durum tekrar yaşanabilir ancak böyle nadir görülen olayların hayallerini kurup, peşinden koşmaktansa gerçekleşmesi daha yüksek olasılıların peşinden gitmek kanaatimce daha doğru bir tercih olacaktır.

• Ben kimseyi aşağılamıyorum. Bu adam acaba ne demek istiyor diye sinirlenmeden bir sonuca ulaşmaya çalışırsanız eminim siz de bana hak verirsiniz. O yazıda vermek istediğim mesaj eski kışlarla şimdiki kışlar arasında ciddi farklar olduğudur. Gerçekler acıdır. Yazdıklarımdan rahatsız olan çok çünkü ben gerçekçiyim hayalci değilim ama diyorum ya gerçekler acıdır. Bafralı55 gibi siz de bu mesajı birilerini aşağılama niyetiyle yazdığımı düşündünüz oysa benim derdim hayaller değil gerçekler idi. Bunu anlayan anladı ve hakikaten eski kışlar başkaymış şimdiki kışlar çok başka dedi bunun ardında yatan nedenleri kendince sıraladı. Bu konu benim açımdan kapanmıştır. İsteyen istediği yere çeksin yada rahatsız olsun ben doğru bildiğimi söylemeye devam edeceğim.

Doğru bildiğini söylemeye devam et, çünkü doğrusuda budur:). Gerçeklerin insanlara fazla acı gelmemesi lazım, başka bir mesajınızda 2020'den bahsetmişsiniz, güneş lekeleri hakkında, yine nerdeyse sinekkaydı olacak, la nina'lı yıllarda kuzey yarım küre baya soğur.

• ölü toprağı çktu üstümüze konular kapatılıor millet suskun kışı bi maça benzetsek ilk 45 dakıka bitti bakarsın 2.yarı geri çeviririz

• modellerin hemen hemen hepsi aynı yumurta ikizi gibi belirsizlik neredeyse yok ....kış başında doğu karadeniz şanslı denilmişti aslında tutturuldu bir kaç km ötesi yıkılıyor çünki....

• Sevgili Bay Hava,bende sizin gibi gerçekçiyimdir. 1929, 1954'ü geçin son 30 senenize bakın daha mantıklı olabilir demişsiniz. Şöyle bir durumda var niye o dönemlerde yaşananlar ilerde de yaşanmasın. Sonuçta bu dünya ısınma ve soğuma dönemlerinden geçti, geçiyor. Yani kesinlikle olmazda diyemeyiz önümüzdeki yıllar için.

[w] Konum Bilgilerinizi Giriniz. [/w]

http://www.havaforum.com/konu-…ilgisi-nasil-girilir.html

AF-YOK

• Ben kimseyi aşağılamıyorum. Bu adam acaba ne demek istiyor diye sinirlenmeden bir sonuca ulaşmaya çalışırsanız eminim siz de bana hak verirsiniz. O yazıda vermek istediğim mesaj eski kışlarla şimdiki kışlar arasında ciddi farklar olduğudur. Gerçekler acıdır. Yazdıklarımdan rahatsız olan çok çünkü ben gerçekçiyim hayalci değilim ama diyorum ya gerçekler acıdır. Bafralı55 gibi siz de bu mesajı birilerini aşağılama niyetiyle yazdığımı düşündünüz oysa benim derdim hayaller değil gerçekler idi. Bunu anlayan anladı ve hakikaten eski kışlar başkaymış şimdiki kışlar çok başka dedi bunun ardında yatan nedenleri kendince sıraladı. Bu konu benim açımdan kapanmıştır. İsteyen istediği yere çeksin yada rahatsız olsun ben doğru bildiğimi söylemeye devam edeceğim.

Ben de hayalci değilim. Sen çok bildiğini umarak çok bilmişce yazıyorsun. :hfyeni (23):