Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi Genel Tahmin ve Uyarılar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gfs daha iyi ise onu takip edelim.Uzun yillar bu iki sistemi takip eden dostlar.Sizce ecm mi yoksa gfs mi.Yoksa kendi sistemimizi mi kursak.Türkün gücü herşeye yeter.

Bu sene neyin iyi olduğu belli değil.Ancak bu iki modelinde sistem vermesi gerekiyor sistem istiyorsak.Biri verip biri vermeyince bizim hakkımızda genelde hayırlı bitmiyor sonu.

• Gfs her şeyiyle sistemi bitirmiş -10 a inen senaryomuz yok.

Ama Ecmwf daha doğulu inebilir demiş. Z500 ü de İtalyaya kadar sokmuş ama en uç değer. Sapma haritasında 7 si için bize yoğun bir sapma vermiş bu diyagramda da belli oluyor en sıcak senaryo ve diyagram düne göre daha iyi. O sapma doğulu girme ihtimalini artırıyor. Z500 diyagramı da dün akşama göre gayet iyi. En önemlisi de bizim üzerimize çıkan tepki siklonunu en derin hali ile vermiş.

Fazla beklentiye girmiyorum şuan yok gibi düşünüyorum. Olursa çok mutlu olacağım. Ecmwf verilerine göre olacak ama bakalım. Akşam Ukmo sürpriz yapabilir. ^^

• @Great Khan ukmo nun 144. saatte ki azor hareketi ecm ye göre çok farklı farklı demiyorum çok farklı bizim için daha iyi akşam ukmonun bir sonraki adımı bakalım ne olucak....

Ukmo dün sabaha göre daha iyi bu sabah karşılaştırdım. Akşama az daha düzelse kuzeydoğuya vurmayı bırakıp az daha dikine çıkmaya çalışırsa 25 Ocak 2010 sistemi gibi olur gelişi benzemiyor ama hareketi itibari ile batıdan doğuya kayan bir sistem. Sibirya sistemiydi o 25 Ocak 2010 hey gidi günler. ^^

Umutlanmadan takip etmeye çalışıyorum ama Ecmwf-EPS ve diyagramları umut pompalıyor. Ukmo güzel hareketi yapar İnşAllah. Bu kış 4 kere kafkasa kaptırdık üzüldük 1 kere batıya kaptırdık üzüldük umarım bu sefer üzülmeyiz.

• herkese komık gelecek ama eskıden sibirya batıya kaymazdı bu kadar sibirya indi nerdeyse cezayre kdr 2009 2010 2011 avrupada izlanda basıncı baş kaldırdı hıç doğu karadenze inmeyı boşver o yıllar fön yedik şimdi sibiryA avrupya yariyor sibiryadan doğru karadenze sınen sıstem kendını batıda buluyr hep şüpheliyım iklim silahı var yazın Allaha dua ediyorum hava açsın dye kışın dua ediyrm yağsın dye bu ne tuaf şart olşdu artvınde yazın 3 ay içinde güneşli gün sayısı 25 gun kışın yağışlı gün sayısı 15 gun ne garıb dımı

• o ab oraya sabitlendi resmen,bana zor değişir gibi geliyo ecm ninki gibi olması da olası gelmiyo...doğu karadeniz cidden ömür törpüsü böyle zamanlarda...şu soğukların kıyısından bişey almak da pek tatmin etmiyor...