Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi Genel Tahmin ve Uyarılar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• kardelen55 diyayağramlardan pek anlamıyorum samsun için bi acıklama yaparmısın ayrıca cizgiler ve renkler neyi ifade ediyor.teşekkürler

850hPa da yani yaklaşık 1500m sıcaklıkları bunlar .Pembe kalın çizgi 30 yılın ortalama değerleri.Bizim için önemli olan ana çıktılar (kalın sarı ) .İnce olan çizgiler ise diğer senaryolar. Alttaki çizgiler yağışı gösterir .Aynısı burası içinde geçerli. Kırmızı kalın çizgi tüm senaryoların avarajıdır .

Şuan ki diyagrama göre 22 sinden itibaren soğumanın olacağı yönünde ve yağışda oldukça iyi .Artık bozmaması için dua edicez .İlk sistem prova. 2 .sistem ise iyi kar bırakıcak cinsten. Güncellemeler ve diyagramlar bu şekilde bozmadan 2-3 güncelleme daha giderse artık kesin diyebiliriz. yağışı konuşmaya başlarız :)

• MGM Güncellemesi tam beklediğim gibi. 19-20-21 i falan kar beklemeyin yağan da 2-3cm den öteye geçmez.. Benim bahsettiğim 20-21 idi ama bazı arkadaşlar yazdıklarımızı dahi okumadan direk savunmaya geçip kendini met etme yoluna girdiği için anlaşamadık. 2. sistem zaten gelecek...

• 22 gecesinden itibaren asıl kar başlayacak hayırlı olsun .Bugünü bitirin kaldı 3 gün .Şiddetini sonra konuşuruz .Bu arada GFS öğlen güncellemesinde sanki basınç dizilimlerine göre soğukları daha batılı vermesi biraz garip olmuş, ben sabahkine benzer bir çıktı bekliyordum. :hfyeni (29):
    Buda en son GFS Kar haritası :

Einmal editiert, zuletzt von -Jupiter- ()

• MGM Güncellemesi tam beklediğim gibi. 19-20-21 i falan kar beklemeyin yağan da 2-3cm den öteye geçmez.. Benim bahsettiğim 20-21 idi ama bazı arkadaşlar yazdıklarımızı dahi okumadan direk savunmaya geçip kendini met etme yoluna girdiği için anlaşamadık. 2. sistem zaten gelecek...

bahsettiğin tarihlerde kimsenin beklentisi yoktu sanırım. genel kanı 23 ocak ve sonrası sistemin inebileceği yönündeydi. bunu da ocağın ilk haftalarında iki kişi söylemişti ancak tam hatırlamıyorum kim olduklarını. geçmiş sayfalara dönüp bakmak lazım.

Dostum dogu karadeniz icindir umarim bu dediklerin

kar mar yok bizeHfyeni (46)

• tamam gfs ye güvenip moral bozmayalım diyoruz çok oynak diyoruz da bu gfs batılı vermek konusunda çok istikrarlı bu sefer...hatta bu akşam güncellemesinde de değişmezse benim tahminim ecmwf uyar gfs ye...inşallah az sonra gfs nin inadı biter de biraz daha karadeniz sistemi verir...gfs marmara sistemine taktı...