20 Kasım'da Kar Geliyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Şartlar uygun olursa beton falan takmaz, böyle üst üste kurak ve ılık geçen kışlar geçmiştede yaşanmıştır, böyle güçlü ve etrafına fazlaca taşan bir azor görmek istemiyorsanız la nina'yı beklemelisiniz, el nino'nun ömrü kısaldı, uzun vade de en az iki yıl la nina var, belki saçma olacak ama, 2018 kışı altın harflerle yazılabilir.:)

• Şartlar uygun olursa beton falan takmaz, böyle üst üste kurak ve ılık geçen kışlar geçmiştede yaşanmıştır, böyle güçlü ve etrafına fazlaca taşan bir azor görmek istemiyorsanız la nina'yı beklemelisiniz, el nino'nun ömrü kısaldı, uzun vade de en az iki yıl la nina var, belki saçma olacak ama, 2018 kışı altın harflerle yazılabilir.:)

Kadir abi ben 2017yi efsane adayı olarak görüyorum önümüzdeki ilkbahar ve yazın normalden soğuk geçmesi ilk sinyal :D

• Her sene aynı muhabbet ama her sene new york ornegi 1987 de sanki betonlasma sifirdi veya 1985 te olay kuresel sadece istanbuldaki betonlasma tek basina etkili olamaza dunyadaki denizlerin sicakligi artan arac fazlaligi ve nufus...

En azından 1987 de en fazla 2-3 katlı evler vardı ve ahşaptı hepsi, Şimdiki gibi 20-30 katlı gökdelenler vs yoktu. İstanbulun 1987 deki yeşil alanı 2015 e göre ortalama %20,30 arası Fazla. Buda artık soğuğumu çok yapar, Yağışımı çok yapar bilemem.

• Kadir abi ben 2017yi efsane adayı olarak görüyorum önümüzdeki ilkbahar ve yazın normalden soğuk geçmesi ilk sinyal :D

2017'de de la nina var, ama ikinci senelerinin çoğu efsane şeklinde tabi her kesimde değil, eklemek istiyorum, la nina ve elnino' nun ülkemize doğrudan etkisi yok deniliyor, en ufak etkide doğrudan etkidir, şu an yaşanan gibi.:)

• Hayırlı geceler herkese, ilk önce mobil uygulamadan yazdığım için yazimda hata olursa özür dilerim.
    Ülkemizin halen yüksek basınç etkisinde olup vede bütün modellerde halen 1020, 1010 ,1030 luk yüksek basınç alanilaridir ,ayın 20 si 22 gibi okyanus üzerinde ıspanya ıngiltere ye doğru uzanan 1035.1030.1025.1020 lik bir yüksek basınç alanı oluşmaktadir. Bu oluşum da bir polar sistemin ülkemize gelmesini bekliyorum ,bu yüzden modellerin budenli karmaşık olması değişken atmosferden ,dolayısı kararli bir model göremedik .
    Yaklaşık bir aydır yüksek basınç etkisindeyiz ,bu durgun havalar bir anda tam tersine donusecektir ..
    Not : kasım 20 tarihlerindeki bir kaç günlük yanılma payı olan sistem aynı şekilde devam etmektedir 1 polar sistemi bekliyorum bu tahmin tutar tutmaz tutmazsa bunca senelik bilgi tecrübe boşuna gitmiş sayıp bir daha yorum tahmin yapmiycagim .Burda sizlere le kalicagim

HTC One cihazımdan Hava Forum kullanılarak gönderildi

• Modellere bir turlu yansiyamadi beklentiler

• Sinan polar atak için sadece azorun konumu yeterli değil.doğudaki basinçlarinda konumunun iyi olmasi çok yayilgan olmamasi lazim ve butun modeller azoru diklestirsede tam dogulu vermiyor sbiryayi ise guclendirip yayiyor. Inşallah dediğin olur ama zor

• Bir kisinin tahminini alintilayip benim tahminimle karsilastirmak dogru degil..benimkide bi tahmin olmayabilirde..

Siz simdiden tepki a.b olayina girmissiniz.olusma ihtimali kadar olusmama ihtimalide var.suan diyebilecwgim sadece soguk havanin gelebilecegi ve bu soguk havanin italya balkanlar ve marmarayi etkileyebilecegi(hatta soguk hava marmaranin batisindada kalabilir.) Simdilik bu kadar.h.sonu biraz daha detay verebilirim.korkum endeksin fazla negatife inmesiyle sistemi komple italya tarafina kaptirmamiz.gorelim mevlam ne eyler ne eylerse guzel eyler..

Efsane semih de sistemi italya tarafına kaptırabileceğimizi öngörmüş

• Semih hoca gelip bi değerlendirme yapmayacak mı ? Son modeller falan beklentisi neler acaba ? Yazarlarımız suskun gibi bi ekstrem beklenti yok galiba Kasım sonuyla ilgili ?

En son bir kaç hafta gelmeyeceği ile ilgili bilgi edinmiştik , geldiğinde elbette yapar bir değerlendirme.

• Semih hoca gelip bi değerlendirme yapmayacak mı ? Son modeller falan beklentisi neler acaba ? Yazarlarımız suskun gibi bi ekstrem beklenti yok galiba Kasım sonuyla ilgili ?

Şuan için herkes beklemede.Atmosfer kararsız bazı şeyler üzerinde tahminler kuvvetlensin açıklama yapılacak.

GT-I9300 cihazımdan Hava Forum kullanılarak gönderildi

• 20 Kasım da İstanbul 19C olucak yani bırakın karı soğuk bile yok.