2015 Yılı Sonbahar Mevsimi Tahmini

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hepiniz kışın bol yağışlı ve güzel geçiçeği yönünde. Benimde tahminim aşa yukarı böyle, Ancak hayal kırıklığı yaşayabilcegimiz bi kışda olabilir bunu göz önüne alarak yorumlarınızı atın bence sonradna hüsran olmasın bende dahil forumda yas oluyo resmen bu yıl dikkat edelim ona sevinelim hep.

• Hepiniz kışın bol yağışlı ve güzel geçiçeği yönünde. Benimde tahminim aşa yukarı böyle, Ancak hayal kırıklığı yaşayabilcegimiz bi kışda olabilir bunu göz önüne alarak yorumlarınızı atın bence sonradna hüsran olmasın bende dahil forumda yas oluyo resmen bu yıl dikkat edelim ona sevinelim hep.

Geçen sene 0 cm beklerken 25 ve 35 cm kar yağdı.Bu sene kimse bizi tutamaz. :)

• İstanbul gelmiş geçmiş en sıcak Eylül aylarından bir tanesini yaşıyor öyle ki Eylül ayının şu ana kadar ki ortalama sıcaklığı 25,3 ile Temmuz dan daha sıcak (İstanbul un normalde Temmuz ortalama sıcaklığı 25,3C dir.) Yani Sonbahar kesin olarak ılık geçecek diyebiliriz lakin kışla ilgili konuşmak çok sağlıklı değil zira el nino yılındayız her şey olabilir.

• İstanbul gelmiş geçmiş en sıcak Eylül aylarından bir tanesini yaşıyor öyle ki Eylül ayının şu ana kadar ki ortalama sıcaklığı 25,3 ile Temmuz dan daha sıcak (İstanbul un normalde Temmuz ortalama sıcaklığı 25,3C dir.) Yani Sonbahar kesin olarak ılık geçecek diyebiliriz lakin kışla ilgili konuşmak çok sağlıklı değil zira el nino yılındayız her şey olabilir.

Sonbahar ılık geçicek diye kesin konuşamayız belki ekim ılık geçebilir ama kasımın soğuk olma ihtimali var

• Bu kadar guclu el ninoda yapilan uzun vadeli kis tahminleri bi yere kadar tutar.

Bi bakarsin avrupaya bi yb oturur 1 ayimizi yer yada avrupada izlanda a.b istilasi olur ilik gecer.yada bi bakarsjn iskandinavyaya bi yb oturur 1954 gibi kis olur.

Tahmini en zor kis bence bu kis.ilk defa bu kadar yalpaladi beni:) ancak sunu soyliyim pozitif Ao ve Nao beklentim yok.tam tersi negatif olmasini bekliyorum.bati avrupa ve orta avrupadan yogun kar haberlerini sıkça duyabiliriz.

Turkiyede en sansli bolge olarak Trakya'yı goruyorum.ancak henuz netlesmeyen seyler var.bekledigim 1 2 veri var.muhtemelen ekim ilk hafta kis tahminimi yayinlayacagim.bu kadar ipucu yeter:)

• Düşündüklerimin tam olarak, gerçekten 100% aynısı :D Sevindim negatif beklentiye.

• Seaeffect53 @havaninotlari @KocatepeDogu
    Ortak tahmin sayılır aslında. Üçümüz de sık sık kış konularından bahsediyoruz. :D

Havanın Notları forumdaki Icould adlı üye. Tahminleriyle hiç ilgilenmediğiniz için gelmiyormuş öyle dedi bana. :)
    KocatepeDogu benim.

Soyle gelsin.ben cogu yorumu okuyorum ama cevap veremiyorum.vaktim yok eskisi gibi.

• Hocam sizinle görüşlerimiz çok farklı, ben pozitif AO NAO bekliyorum.

Bu kış için tahmin yapmak gerçekten çok zor ama.

• EL Nino'da evet zorlaşıyormuş tahmin.
    Kışı bırakalım da sonbahara bakalım ilk olarak. Bu kış için Güçlü EL Nino dememiz doğru olur sadece. Kasımın sonu gibi kış tahminlerine geçeriz öyle değil mi ?

AF-YOK

• Trakya-Karadeniz savaşı devam ediyor iki takımda son yıllarda düşüşte çıkış maçı olarak bakıyor 2015-2016 sezonuna :D