Tarih-Tarih Genel Tartışma Konusu (Tarihle ilgili her şey)...

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• O kütüphaneye harcadığım para ile rahatlıkla 2-3 tane İphone 6 alabilirdim. Odamın bir köşesine kurdum ve her gün 1 saatimi ayırıp kitapları incelerim ve temizlerim. Yakında yeni kitaplar da almayı düşünüyorum, tarih sevdası batıracak beni :D.

İslam öncesi belki daha fazla savaş olabilir ama İslam sonrası zaferler daha büyüktür ve karşılaştırılamaz. İstanbul'un fethi dünya tarihinin en büyük zaferidir bence.

Kavimler göçünde yapılan savaşlarda çok önemli bugünki etnik kökeni tamamen değiştirdi.Bir İstanbul fethi ile Bir Çine olan atağı karşılaştıramazsın.Ancak İslam öncesi devletler kesinlikle daha savaşçı daha çok fethetmişti.Şehirleştikçe bu özelliğimiz azalmaya başladı.

[size=large]Hava Forum[/size]
    [size=large]Metehan[/size]

• Şaman Türkler Müslüman Türklere ne zaman katliam yaptı Semih?

• İslamiyet öncesi devletlerimizde dünyaya gücünü iyice göstermiştir örneğin Göktürkler ve Hunlar gerçi çok fazla Türk devleti var,Türküm diye demiyorum ama dünyaya bit gibi yayılmışız halen daha bağımsızlıklarını ilan etmemiş Türk devletleri var bağımsız Türk devletleri olarak 150 milyon gibi nüfus var

• İslamiyet öncesi devletlerimizde dünyaya gücünü iyice göstermiştir örneğin Göktürkler ve Hunlar gerçi çok fazla Türk devleti var,Türküm diye demiyorum ama dünyaya bit gibi yayılmışız halen daha bağımsızlıklarını ilan etmemiş Türk devletleri var bağımsız Türk devletleri olarak 150 milyon gibi nüfus var

Toplam 250-300 milyon arası bir nüfus ortaya çıkıyor.Tarihten türkü kaldır tarih kalmaz.Toplam 327 türk devleti oldu.Toplam 17 özerk türk devleti var.

• Türkiyeden nerdeyse 7000 km uzaklıktaki Banda Açede Türk'e, Türklüğe vefasını gösteren bir nesil yaşıyor. Kanuni döneminde Piri Reis'in Hint Seferlerinde Endonezya'ya varabilen Türk Denizcilerin torunları öz vatanlarını, öz benliklerini hiçbir zaman unutmuyorlar.

2004 yılında yaşanan büyük tsunami felaketi nedeniyle, bölgeye giden BBC muhabiri George Alagiah, ilk izlenimlerini şöyle anlatıyordu:

"Açe'ye indiğimde kendimi Türkiye'de sandım. Hayır, her yerde kebap dükkânları olduğu için değil... Bana kartpostal satmaya çalışan çocukları gördüğümden de değil... Yok yok, ayakkabı boyacılarının bağrışmalarından ya da araba kornalarından da değil... Belki inanamayacaksınız ama; herkesin Türk bayraklı şapka giymesinden dolayı böyle bir fikre kapıldım. Yolda gördüğüm bir genç Açeli'ye, neden şapkalarında Türk bayrağı olduğunu sorduğumda bana verdiği yanıt çok ilginçti. Adı Recep olan bu genç, 'kendi bayrağımız olan şapkayı giyersek, altı ay hapis yatıyoruz. Türk bayrağına kimse bir şey diyemiyor. Türk bayrağı da bizimkiyle aynı... Zaten, Türkler bizim atalarımız sayılır ve biz bayrağımızı 500 yıl önce onlardan almışız. Bundan dolayı, ne zaman bir maç olsa Türkiye Millî Futbol Takımının formasını giyiyor, evlerimize Türk bayrağı asıyoruz.' "Şaşırdım kaldım 'Tanrım bu Türkler nerede yok?' dedim"

• Timur da Anadolu'yu mahvetti o da mı Moğol oluyor yani Semih?

• Hadi moğolları sevmessin anlarım onlar Türk değil.Ama Macarlar Türk oğlu Türk tür sadece Hrıstiyanlaşmışlardır ve asimile olmuşlardır.

• Atatürk ve arkadaşlarının ne yalanı ortaya çıkıyor?Bu vatan için canlarını vermeye kalkışmadılar mı ? O zaman Türk milleti çalışkan da güçlü de değildi çünkü Türklük yoktu Türklük resmen silinmişti! Bize gene Türklüğümüzü hatırlatan Başbuğ Atatürk'e dualar ediyorum.Akdenize göz dikmiş İtalyanlar İngilizlerden istediğini alamayınca çekilirken çoğu silahlarını bıraktılar.Ruslar ise Batum karşılığı ve kendine destek olacak bir komünist rejim için yaptı bunları.Asıl bizi Kurtuluş Savaşına sokan şey Azerbaycandan daha nice TÜRK ülkesinden Pakistandan Afganistandan gelen yardımlar ve en önemlisi Atatürkün milliyetçilik ışığı altında birleşen Anadolu!Türk dünyayı bir çok kez dize getirdi.Birçok kez küçük birliklerle koca orduları yıktık!Peki Sevr'in padişahlık ve halifeliğin kalması şartıyla yapılmasına ne diyorsun?Sevr olmasa başka bir antlaşma vardı.Kendi başına alamayacağını anlayan ingiliz ermeniyi yunanı maşa olarak kullandı.Kemalist olduğumu nereden çıkardınız?İdeoloji tartışmasına girmesek iyi edersiniz.Atatürk şartlarla böyle bir lider oldu dediniz.Aynı şartlar o zaman tüm Osmanlıda geçerliydi.Başka babayiğit çıkıp neden onun yaptıklarını yapamadı.Atatürk olmasaydı anadoludaki mücadele bu kadar büyüyemezdi anlayın artık.Küçük çaplı mücadeleri Atatürkün birleştirici ışığı büyüttü.Şehidiminde Kazım Karabekir gibi paşalarında Anadolu halkınında desteği ve yararı büyüktü tabi.

Atatürk'ün yalanı Kazım Karabekir gibi silah arkadaşlarını satmasıyla ortaya çıkıyor. Önce kullandı sonra çöp gibi attı hepsini o savaşa girdiği komutanlardan neredeyse hiçbiriyle dost kalmadı meclise sokmadı bu mudur adalet? Kemalist olduğun demeçlerinden anlaşılıyor demene gerek yok zaten. Türklük konusuna ve küçük mücadeleleri büyütme konusuna katılıyorum zaten bu yüzden lider olduğunuda biliyoruz. İngiliz neden kendi başına almasın bu kadar komik olma İngiliz alamayacak ama desteklediği Ermeni ve Rum alacak hahah!

• Bazen kanın ne kadar türk olsa bile görüşlerin o kadar türk değildir.Doğru hepsine yıkamayız içinde bizi seven iyileri var ancak istisnalar kaideyi bozmaz.Neden ben orada azerbaycan ve nice kutlu türk yurdu varken arabistanı kardeş olarak göreyim onla yakın ilişkilerde bulunayım? Neden kendimi tehlikeye atayım?Moğollar doğru talan etti.Çünkü o zaman Anadoluda kan değil din önemliydi.Türk Ermeni yoktu . Hristiyan Müslüman vardı.İslam bizi değil biz islamı koruduk ve yaydık. müslümanlık allah ile kişi arasındadır devlet ile allah değil.Kutlamak istersen çok savaş yazarım islam öncesinden.

malesef dostum azerbaycan türklerinin büyük çoğunluğu şii biz ise sünni ve tarihe bakarsan din ve mezhep her zaman ırkın önüne geçmiştir en büyük örnekleride katolik-ortodoks çatışmaları yani bu yüzden fazla güvenme umut bekleme onlardan iran da şii eğer ırkı bu kadar önemseselerdi çoktan iranda bir türk devleti kurulurdu.

• Atatürk'ün yalanı Kazım Karabekir gibi silah arkadaşlarını satmasıyla ortaya çıkıyor. Önce kullandı sonra çöp gibi attı hepsini o savaşa girdiği komutanlardan neredeyse hiçbiriyle dost kalmadı meclise sokmadı bu mudur adalet? Kemalist olduğun demeçlerinden anlaşılıyor demene gerek yok zaten. Türklük konusuna ve küçük mücadeleleri büyütme konusuna katılıyorum zaten bu yüzden lider olduğunuda biliyoruz. İngiliz neden kendi başına almasın bu kadar komik olma İngiliz alamayacak ama desteklediği Ermeni ve Rum alacak hahah!

Atatürk Kazım Karabekir ve diğer silah arkadaşlarını sattı mı?Kazım Karabekir milletvekili olmadı mı?İstiklal madalyası almadı mı? Orgeneral olmadı mı?Salladıkça sallayın.Belki tutar.Sizinde yobaz olduğunuz çok belli.Hatta master bile yapmış olabilirsiniz.Ayrıca ben solcu bir kemalist değilim anlatabiliyor muyum?İngilizler Çannakkalede kendi ingiliz askerini değilde anzakları kullanması gibi birşey bu . Eğit donat sistemi.Padişaha rağmen İngilizler bile alamadı bu toprakları sen rahat ol.Bizim gibi Atatürk gibi türk milliyetçileri oldukça kimse alamaz bu toprakları.

• malesef dostum azerbaycan türklerinin büyük çoğunluğu şii biz ise sünni ve tarihe bakarsan din ve mezhep her zaman ırkın önüne geçmiştir en büyük örnekleride katolik-ortodoks çatışmaları yani bu yüzden fazla güvenme umut bekleme onlardan iran da şii eğer ırkı bu kadar önemseselerdi çoktan iranda bir türk devleti kurulurdu.

Yok artık.Bu kafa en son 1500lerde kaldı.Türklüğü bile böldün ya helal olsun.Müslüman azerbaycan türkünü kardeş görmüyorsan hristiyan macarı hiç kardeş görmezsin.Çünkü gözlerin herşeye kapalı.Memnun değiller onlarda İrandan.2006 olanlara biraz bak iran faşistliğine tepkilerine bak.Hain arapları kardeşin gör sen git en has kardeşini şii diye kardeş olarak görme.Sadece diyeceğim yok artık.Sizin deyişinizle elin macarı bile bizden daha çok türk milliyetçisi ya helal olsun.Biz hala arapların arkasından koşalım.Ne yararlarını gördüysek artık.

• Atatürk Kazım Karabekir ve diğer silah arkadaşlarını sattı mı?Kazım Karabekir milletvekili olmadı mı?İstiklal madalyası almadı mı? Orgeneral olmadı mı?Salladıkça sallayın.Belki tutar.Sizinde yobaz olduğunuz çok belli.Hatta master bile yapmış olabilirsiniz.Ayrıca ben solcu bir kemalist değilim anlatabiliyor muyum?İngilizler Çannakkalede kendi ingiliz askerini değilde anzakları kullanması gibi birşey bu . Eğit donat sistemi.Padişaha rağmen İngilizler bile alamadı bu toprakları sen rahat ol.Bizim gibi Atatürk gibi türk milliyetçileri oldukça kimse alamaz bu toprakları.

Kazım Karabeki neden İstiklal Mahkemeleri'nde yargılandı neden İsmet İnönü ile küstü Atatürk. Doğruları olduğu kadar yanlışları olan birisi askeri bir deha ama kesinlikle berbat bir siyasetçi. Halkevleri ve köt ensititülerinde neler yapıldığını biliyor musun? Ankara'ya köylünün girmesinin yasak olduğunu? Asıl yobazlık budur. Mustafa kemal köyden kente göçü engellemek için köylüyü eğitmeye çalıştı ve köylüyü köyde kalmaya mecbur bıraktı ama ne şartlarda? O enstitülerde verilen eğitimi biliyor musun?

• Sen de Atatürk düşmanısın sanırsam.Size bir şey anlatılmıyor.

Sevr Antlaşmasından haberi yok bunların galiba Snowiest o yüzden Atatürk e karşılar.Ve tabi daha bir çok şeyden haberleri yok.Atatürk ün Hülagü Han ı övmüş olması da onları rahatsız edebilir.

Einmal editiert, zuletzt von Karsever18 ()

• Kazım Karabeki neden İstiklal Mahkemeleri'nde yargılandı neden İsmet İnönü ile küstü Atatürk. Doğruları olduğu kadar yanlışları olan birisi askeri bir deha ama kesinlikle berbat bir siyasetçi. Halkevleri ve köt ensititülerinde neler yapıldığını biliyor musun? Ankara'ya köylünün girmesinin yasak olduğunu? Asıl yobazlık budur. Mustafa kemal köyden kente göçü engellemek için köylüyü eğitmeye çalıştı ve köylüyü köyde kalmaya mecbur bıraktı ama ne şartlarda? O enstitülerde verilen eğitimi biliyor musun?

Şuan görüyoruz köyden gelenlerle büyük şehirlerin halini.Neden mi yargılandı çünkü Atatürke tuzak kurmuşların partisindeydi o.Bunun için yargılandı.Berbat bir siyasetçimi?Halifelik karşılığı sevri imzalayanları konuşmuyoruz.Hatayı almak için hasta halinde bile askeri geçit töreni yapan günde 3-4 saat uyuyan 49 fabrika inşaa ettiren Atatürk hakkında konuşuyoruz.Siyasetten anlamadığınız belli oldu bu sözünüzle.Ankaraya ne zaman köylü giremedi neden ilk sizden duydum?Utanmasanız şapka takmayan idam edildi diyeceksiniz(Şapka sadece devlet memurlarına zorunluydu.) Köy enstitülerini nasıl kötülersiniz?Halkı eğitmenin nesi suçtur?Bugünki gibi cahil mi olsun daha mı iyiydi?

• Sevr Antlaşmasından haberi yok bunların galiba Snowiest o yüzden Atatürk e karşılar.Ve tabi daha bir çok şeyden haberlero yok.Atatürk ün Hülagü Han ı ömür olması da onları rahatsız edebilir.

Atatürk Timuru çok severdi.En sevdiği komutandı.

• Atatürk Timuru çok severdi.En sevdiği komutandı.

Evet Timur ü çok severmiş ama Hülagü Han ı da övmüş:
    Atatürk bir gün sınıfta bir öğrenciye soruyor

- Selçuk hükümdarı Tuğrul Bey halifeye ne yaptı, Moğol Hükümdarı Hülagü halifeye ne yaptı, biz ne yaptık.

Öğrenci

- Tuğrul Bey halifeyi baskıdan kurtardı, Hülagü halifeyi atlara çiğnetti, biz kovduk.

Atatürk

- Güzel, Kimin hareketi daha doğru?

Öğrenci

- Biz daha doğru yaptık.

Atatürk gürledi:

- Hayır HÜLAGÜ daha doğru yaptı. Çünkü memleketten çıkardığımız halife aleyhimizde söylüyor.

Biraz sükunet oldu. Enver (öğrenci) hilafetin Türk sosyal bünyesinde, Türk'ün siyasi hayatında yaptığı zararları anlattı. Atatürk dikkatle dinliyor, mütemadiyen sigara içiyor kahveyi ara sıra yudumluyordu.

Kaynak: Atatürk Kimdir? / Atatürk'ün Milliyetçiliği - 4, Ahmet Bekir Palazoğlu