16 Subat Sistemi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • DEK leri sevmemin sebebi çok ince sık fırtınalı tipili şekilde yağması ve kısa sürelide olsa yoğun yağması.Ayrıca her zaman bir umut var DEK lerde her an ne olacağı belli olmuyor bi bakmışssın ki kütleler akın akın geliyo kütleleri radardan takip etmek, an ve an sürprizlere açık olması müthiş bence.

• 17 sinde oluşan sistem batı bölgeler için şu sistemin biraz daha yumuşak ve sıcaklık açısından biraz daha yüksek değerlerde oluşacağından batı da kar yapma olasığı biraz düşük arakadaşlar ama şunu bilelim ki ayın 22 sinden sonda bir sistem geliyor ki mart ortalarına kadar bizi salalyacak gibi görünüyor arkadailar bundan emin olalım eğer sistem hareketinde bir değişim olmaz ise uzun soluku ve bol yağışlı bir sisteme benziyor bünyamin sürmeli de vurguladı henüz

• Rize soğukla yağışı tuttursun 1 metreyi emin olun bulur. 5-6 ocakta 1 gün kuvvetli karla karışık aldı sistemin %60 ını bitirdi. sonra 15 saatte 60 cm kar yapan DEK aldık. Dek en çok Rizeyi etkiler bu ülkede. 100 km yandaki Trabzonu bile etkilemez o kadar. Dağların denize paralelliğinin en güzel yönü :)

Turkiyede rize 1. Giresun 2. Dir dek yagislarinda

• 17 şubat sistemi doğu Karadeniz için yeterli görünmüyor ...doğu karadenizde 40-50 cm lik yağışların genelinde sistem 3 günlük oluyor bu sistemde ise kar değerleri 1.5 gün yarı sulu geri kalanı kuvvetli ve zamanla zayıf öngörülür... Sonraki günlerde yağış kky ve yağmur .. Haaa şuda var sistemin zayıflama yada dahada kuvvetlenme ihtimali yüksek herkezde kuzeydeki yb görüşü hakim oysaki gürcistanın doğusundaki yb ve ab alanı daha önemli hafif oynamaları bir sonraki güncellemeyi etkiliyor onun için net bir durum yok

• Beyler öyle veya böyle bu sistem iyisiyle kötüsüyle bitecek önemli olan bundan sonraki gelecek olan sistemler sistemler diyorum çünkü
    1. Sistem orta ve doğu kardeniz sistemi ayın 17 gibi giriş yapacak sinop samsun ordu giresun trabzon artvin yoğun kar görecek ve tabii ki iç anadolu ve doğu anadolu
    2. Sistem en önemlisi vade uzun ama değişim olmazsa inanın bir efsane geliyor 25 şubat ve sonrası türkiye nin büyük bölümü kar dan yıkılacak tahmin ediyorum semih üstad da 1 kaç güne kadar bu konu hakkında başlık açacaktır tabii ki bu benim yorumum en iyisini allahu teala bilir

• inanın istanbul için 17 şubat sistemi bu geride bıraktığımız 9 şubat sisteminden daha iyi olacak yerde kar görecez dekler etkili olcak poyraz fırtınasıyla öğrenciler sevinecek okullar tatil olcak gece buzlanma olur sistem kısa zaten istanbul için 1-2 günlük asıl bomba şubat sonu ve yüzde 90 istanbul efsane olur bu tabloya göre

• Beyler öyle veya böyle bu sistem iyisiyle kötüsüyle bitecek önemli olan bundan sonraki gelecek olan sistemler sistemler diyorum çünkü
    1. Sistem orta ve doğu kardeniz sistemi ayın 17 gibi giriş yapacak sinop samsun ordu giresun trabzon artvin yoğun kar görecek ve tabii ki iç anadolu ve doğu anadolu
    2. Sistem en önemlisi vade uzun ama değişim olmazsa inanın bir efsane geliyor 25 şubat ve sonrası türkiye nin büyük bölümü kar dan yıkılacak tahmin ediyorum semih üstad da 1 kaç güne kadar bu konu hakkında başlık açacaktır tabii ki bu benim yorumum en iyisini allahu teala bilir

Üstad 9 12 şubat sistemine 2 gún őnce yazdığım yazıyı yayınlayayım dedim ama başaramadım bu sistemde orta ve doğu karadeniz sistemi olduğunu sinop samsun giresun trabzon rize artvin karadeniz in iç kesimleri doğu anadolu ve iç anadolu yu kapsayacak demiştim ama görünen o ki sistem yayılıyor ve batı karadeniz ve marmara ya uğrayacak tabii aslan payı orta ve doğu karadeniz in olduğunu ve sizin bu konuda başlık açacağınızı söylemiştim 2 sisteminse daha etkili ama vade nin uzun olduğu için beklemek gerekir demiştim eģer ki 2 .sistem gelirse bende 2004 tarzı bir kış yaşayacağımızı umut ediyorum. ilerleyen günlerde 2.sistem hakkında górüşlerini ve yorumlarını merakla bekliyoruz.