GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Ocak 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 23-24 sistemi dahada ötelenebilir yakın tarihe yaklaşması biraz ihtimal dışı görünüyor bu denli sert olmasada kuvvetli olması muhtemel dahilinde... beslendiği merkez izlanda bu ise sibirya kaynaklıydı

• arkadaşlar dikkat ederseniz hep 2 hafta sonraki sistemler etkili oluyo 2001 yılının aralık ortası istanbul iyi bi kar almıştı ama 2 hafta sonra 2002 ocak başı yağan kar müthişti aynı şekilde 2012 de 16 ocakta yine iyi bi kar yağışı vardı istanbulda ama 2 hafta sonra 30 ocak-1 şubat sisteminde kar mükemmel yağmıştı yani bünyamin sürmelinin dediğine göre bundan 2 hafta sonrası 23-24 ocak sistemi yine çok bol yağış alır istanbul çünkü geçmişe baktığımızda bunun örnekleri var

Tamamıyla tesadüf bu arada 23 Ocak'te ben hatrı sayılır birşey olucağını sanmıyorum -5'ler bi nevi sanki üzerimize çökecek gibi GEM takip edilmeli son iki sistemi ilk gösteren model GEM'di 192'de sistem içeri girmesse benim için hikayeden öteye gidemez:)

• 23-24 sistemi istanbul için süper olucak tabiki tam tarihini bilemeyiz şimdiden daha erken ama şöyle diyelim bundan sonra gelecek olan sistem bol kar yağışı bırakır istanbula istatistikler bunu söylüyo atmosferin tesadüfü falan olmaz kesindir 20 ocak ile 1 şubat arası gelecek olan sistem harika olacak istanbul açısından

• ayın 20 si ALLAH ın izniyle garanti gibi ama şiddeti net değil azorun yukaru genişlemesi iin dua edicez....yeni konu semih hoca açacak muhtemelen 20-25 ocak beklentileri olacak

• Modellere göre 20 Ocaktan sonra Sibirya yavaş yavaş uyanıyor gibi, hayırlısı bakalım

Uyandığını an Karadenizde bize bile fazla gelecek afet boyutunda kar olabilir şu an bence rize ve trabzondaki kar afetin bi tık altında sadece her an çığ olabilir oralarda

• Ayın 20 sine kadar cok kayda değer bir soğuk batı bölgeler için görünmüyor ancak 20-21 Ocak gibi özellikle yine Marmara merkezli ömrü kısa ve ancak gücü İstanbul'a kar bırakmaya yetecek kadar güçlü bir sistem hemen ardından 25 Ocak gibi 20-21 Ocak sistemiyle başlangıçta aynı kuvvette başlayıp ardından 27-28 Ocak şiddetlenmesi beklenen arctic keökenli bir sistem daha -16'ları bu kez biraz daha batıdan tepemize indirebilir, takip etmeye değer güzide bir oluşum diyebiliriz. Sibirya mı? Bence ona Şubat'ta rezervasyon yaptırdık uzun süreli oturmaya gelecek :)
    Hepinize sevgi ve selamlar.
    Bu arada unutmadan Efsane Semih'i bir kez daha buradan kutluyorum, başarılı tahminlerinin devamını diliyorum.

• Ayın 20 sine kadar cok kayda değer bir soğuk batı bölgeler için görünmüyor ancak 20-21 Ocak gibi özellikle yine Marmara merkezli ömrü kısa ve ancak gücü İstanbul'a kar bırakmaya yetecek kadar güçlü bir sistem hemen ardından 25 Ocak gibi 20-21 Ocak sistemiyle başlangıçta aynı kuvvette başlayıp ardından 27-28 Ocak şiddetlenmesi beklenen arctic keökenli bir sistem daha -16'ları bu kez biraz daha batıdan tepemize indirebilir, takip etmeye değer güzide bir oluşum diyebiliriz. Sibirya mı? Bence ona Şubat'ta rezervasyon yaptırdık uzun süreli oturmaya gelecek :)
    Bu arada unutmadan Efsane Semih'i bir kez daha buradan kutluyorum, başarılı tahminlerinin devamını diliyorum.

Tesekkürler üstad. 15 tatili halatla çekiyorum :)

Alemde şer, Oğuz'da er tükenmez !

Son olarak 13 Ocak Salı günü özellikle öğle saatlerinden sonra Antalya körfezinde oluşabilecek (hortum, dolu, çok aşırı yağış, yıldırım ve fırtına) risklere karşın bölgedeki arkadaşlarımızın, eş dost tanıdık herkesin dikkatini çekmek istiyorum, lütfen tedbirli olsunlar!!!