GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Ocak 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Gece modelleri çöp sistemi yemiş bitirmiş hepsi. Günü net 1 güne düşmüş.
    Ecmwf ve Gfs yarın sabah aynı sonucu verdimi hadi bu kadar hayale geçmiş olsun :)

yani sistem gücünü 2 gün önce anlatılanlara göre bayağı yitirmiş demek istiyorsunuz değilmi? yanlış anlamadıysam? peki sizce kaçla gelir yani -10mu -20mi bize?

• yani sistem gücünü 2 gün önce anlatılanlara göre bayağı yitirmiş demek istiyorsunuz değilmi? yanlış anlamadıysam? peki sizce kaçla gelir yani -10mu -20mi bize?

Bunun ne önemi varki -10 -15 -20 üst seviyedeki jet akımlarına ve rüzgarın hızına bakıldığında blokaj o kadar hızlıki sistemin 24 saatten fazla batıda kalmasına izin vermiyor. Bunu 3 gün önce GEM' de öngördüğümde kendi kendime ne kadar saçma dedim fakat gfs ecmwf ve paralel yarın sabahta şuanki çıktıyı verirse Salı ve Çarşamba'ki görsellikten sonra açıkcası 30 cm 50 cm hayalleriniz yerlerde olur merkez yerler için...
    Bu şekilde ilerleyen sistemlerde Dekler bile sıkıntıda kanımca...
    Üst seviyede o kadar hızlı ilerleyen bir soğuk hava varki nedenini hala net çozebilmiş değilim aslında...
    Geçmiş senelere bakıp öyle yorum yapmak lazım.

• [w]Ayrıca eğer bir şikayet varsa bunu da bize mesaj yoluyla bildirin kimseyi bu sitede zorla tutan yok kapı açık.Konu dışına çıkmayalım artık.Modeller gelmeye devam edecek.[/w]

• [w]Ayrıca eğer bir şikayet varsa bunu da bize mesaj yoluyla bildirin kimseyi bu sitede zorla tutan yok kapı açık.Konu dışına çıkmayalım artık.Modeller gelmeye devam edecek.[/w]

Samet arkadaşım ben bazı mesajlar üzerime düşmesede yanlış bulduklarımı nedenleriyle rapor ediyorum,umarım yanlış anlaşılmıyorumdur. Eline sağlık modelleri bekliyoruz senden

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Arkadaşlar mesajlarınızı konu açıldiğından beri takip ediyorum.Bu konuda pek bilgili degilim.Size bisey sormak istiyorum.Bu dek dediğiniz şey nedir acaba bilen birisi cevaplayabilir mi ?

• Bunun ne önemi varki -10 -15 -20 üst seviyedeki jet akımlarına ve rüzgarın hızına bakıldığında blokaj o kadar hızlıki sistemin 24 saatten fazla batıda kalmasına izin vermiyor. Bunu 3 gün önce GEM' de öngördüğümde kendi kendime ne kadar saçma dedim fakat gfs ecmwf ve paralel yarın sabahta şuanki çıktıyı verirse Salı ve Çarşamba'ki görsellikten sonra açıkcası 30 cm 50 cm hayalleriniz yerlerde olur merkez yerler için...
    Üst seviyede o kadar hızlı ilerleyen bir soğuk hava varki nedenini hala net çozebilmiş değilim aslında...

6-9 arası soğuk ve yağış var abi, ney 1 gün ?

• Bunun ne önemi varki -10 -15 -20 üst seviyedeki jet akımlarına ve rüzgarın hızına bakıldığında blokaj o kadar hızlıki sistemin 24 saatten fazla batıda kalmasına izin vermiyor. Bunu 3 gün önce GEM' de öngördüğümde kendi kendime ne kadar saçma dedim fakat gfs ecmwf ve paralel yarın sabahta şuanki çıktıyı verirse Salı ve Çarşamba'ki görsellikten sonra açıkcası 30 cm 50 cm hayalleriniz yerlerde olur merkez yerler için...

neden hızlı ilerlediğiyle ilgili bi bilgili arkadaş belki fikir verebilir, arkadaşlar bu soğuk hava neden bukadar hızlı ilerliyor? yorumlarmısınız?