Soğuklara Devam,Yağışlar İse Kasım Başında..

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Uzun bir aranın ardından tekrar merhabalar,evet sonbahara en sonunda giriş yaptık,fakat beklediğimiz yağmurlar maalesef bir türlü yağamadı hala..peki ama bunun nedenleri neler işte bunla ilgili sizlere iki üç ufak detay paylaşmak istiyorum.evet başlayalım;

Ekim Ayı Değerlendirmesi;

Yağışların pek fazla görülmediği bir Ekim ayı yaşamaktayız,özellikle batıda hakim olan yüksek basınç nedeniyle kuzeyden sokulamayan soğuk havada şu anda Karadeniz'e hapsolmuş durumda.. bu arada İzlanda örümceğinin etkisini kaybetmesi en çok İç kesimlere yararken kıyılarda ise yoğun nemle beraber ılık havalar sürmeye devam ediyor,bunun sebebi ise hemen yanıbaşımızda duran basra yüksek basıncının batıyı terk etmemesinden kaynaklanmasıdır.ancak bu durum ay sonundan sonra değişecek gibi görünüyor ve Kasım başına doğruda kuzeydeki polar koridorun açılmasıyla birlikte böylecede ılık havalara veda etmiş olacağız..

Ekim Ayı Yağış Analizimiz;

Batıda ve güneyde ortalamanın altında yağışlar görülsede kuzey ile doğu kesimlerde mevsimine uygun yağışlar meydana gelmiştir.bu vesileylede son yılların belki kurak ama bir o kadar garip bir Ekim ayı geçirmiş olduk..üzerinde yorum yapılması ihtiyaç olan bir sonbahar mevsimi yaşadığımızdan bundan sonraki periyotlardada yine buna benzer yağış tablolarına tanık olabiliriz..

Son öngörümüz şimdilik bu şekildeydi,merak edenler için Mgmnin Kasım başı mevsimsel tahminini ve haritasını yayınlıyorum isteyen bakıp okuyabilir,düşüncelerinizi bekliyorum.tekrar görüşmek üzere..

Resim 1:Mgm'nin 3 Kasım-9 Kasım Arası Verdiği Sıcaklık Tablosu(Mevsim Normalleri Bazında);

Resim 2: Mgm'nin 3 Kasım-9 Kasım Arası Verdiği Yağış Tablosu(Mevsim Normalleri Bazında):

Link: http://www.mgm.gov.tr/tahmin/aylik-tahmin.aspx?h=3#sfB

Kaynak:Mgm

karsever ugur

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

Einmal editiert, zuletzt von karsever ugur ()

• Teşekkürler, fakat aylık tahminlerinde aleyhimize göstermişler. Bunun hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

Bana kalırsa olağan bir tablo paylaştığınız tablo.

AF-YOK

• Teşekkürler, fakat aylık tahminlerinde aleyhimize göstermişler. Bunun hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

Bana kalırsa olağan bir tablo paylaştığınız tablo.

Bizim öngörümüzle Mgm'nin tahminleri birbiriyle baya örtüşüyor,özellikle Kasım ayı için yağış açısından mevsim normalleri diye yazı yazmaları beni çok şaşırttı doğrusu.çünkü geçen seneki yapmış oldukları hatayı hatırlıyorum daha kış gelmeden hemen sonbahara ılık arkasındanda kış mevsimi kurak geçecek diye öngörüler paylaşmışlardı.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

• Bence yağış değerleri az, sonbaharda bir sistemde 30-40 alırdık önceden şimdi totalde... :(

Buluruz işallah adamlar pek risk almak istemiyorlar.7 eylülden beridir mevsim normalleri üzerinde yağış gördük.Kasım genelde yağışlı ve soğuk NOAA verilerine göre.Ekimde şu an Çay ortalama 40 mm. yağış gördü bu ay bence çay 80-100 mm. yağış görebilir.Kasım da yağışlı ve soğuk olacağa benziyor.;)

• Çay'ın ortalaması kaç peki, bilmiyorum ?

Şu soğuklardan öte yağış gelsin de zaten sogugumuz var :) .

Sonbahar ortalaması 100-110 mm. çay eylülde 150 mm. yağış aldı.

Ekimde 57 mm.'ye ulaştık biz.NOAA Kasımın soğuk ve yağışlı geçeceğini ön görmüş.;)

• Bence yağış değerleri az, sonbaharda bir sistemde 30-40 alırdık önceden şimdi totalde... :(

Mgm'ye göre Kasım ayında yağışlar mevsim normalleri olacak demiştik,bakalım bu tahmin tutacak mı göreceğiz,bu arada tahmincinin daha önceden açmış olduğu konuya yazanların olması sebebiyle yaptığım tahmin yine arada kaldı.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

• arkadaşlar batı karadeniz aralık ve ocak ayı için öngörüsü olan var mı ?

Bölgesel tahmin konuları yönetimce modlara verilmiştir.Karadeniz tahminlerinede şu anda Carl2 moderatörümüz bakmaktadır.kendisiyle iletişime geçip bilgi alabilirsiniz buyrun bu da profili;

http://www.havaforum.com/uye-carl2.html

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur