2014-2015 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kasımın ılık geçeceği ne malum el nino var ancak el nino demek ılık demek değildir.ılık örnekleri var tabi bizi soğukla etkileyen la nina bazı seneler ılık geçtiği olur en yakın örnek 2011 ılık sayılan bir kış..el nino avrupanın tamamını etkileyen bir olay ama en yakın tarih 2010 doğu Avrupa dışında avrupanın büyük bölümünü etkileyen şiddetli soğuk ve kar fırtınaları el ninonun böyle bir etkisi var..bizde ise 92 2015 kışı için erken ama doğu afrikadaki ilginç basınç yerleşimi azorun Libya topraklarından fazla doğuya kayamayacağı ordan bahsettiğimiz basınçla çarpışarak kuzeye çıkacağı avrupanın batı ve ortasını etkileyeceği azordan bahsediyoruz tabi bizim lehimize gelişen olaylar bunlar kuvvetli jet akımlarıyla gereken olacaktır kilit isim Azor.burdan net bir şekilde soyleyebilirimki Azor bu sene yatay seyretmeyecek.,??

• Şevket bey la nina'nın ölmesi demek ülkemiz için biraz yağış sıkıntısı birazda kalıcı uzun soluklu soğukların yıpranması demek...ama la Nina ve el nino ülkemizi direk etkileyen olaylardan değildir.................

• Zitat von Şevket Gökdemir9 pid='97149' dateline='1405532170'

Havaturka'da gördüm NCAR Türkiye için çok soğuk bir kış öngörmüş umarım gerçekleşir.

İnanma.Eylülden önce tahmin olmaz;)

• Siteye ilk yorumum sadece bakıyorum bu işlerden pek anlamıyorum sizlere bir soru sormak istiyorum nerdeyse tüm kaynaklar batı karadenize düzce bolu zonguldak hattına yoğun yağmur vermişti 2 gün bu şekilde söylenmişti ne hikmetse boluyu atlayıp zonguldak tarafına yağış kaydı yağmur bile yağmadı bulunun sebebi ne olabilir halen 2gün yağmurlu gösteriyor

Einmal editiert, zuletzt von Zeki Kaya ()

• Büyük bir sürpriz olmazsa 2014-2015 kışında El-Nino olacağını söylemiştik.El-Nino kışlarınında genelde Türkiye için ılık ve yağışlı olur demiştik.

Büyük bir sürpriz oldu ve Okyanuslardaki güçlü ısınma ortadan kalktı gibi şimdilik.Yani El-Nino zora girdi.

Bu sebeple kış ile ilgili düşüncelerde değişecek..

• Ben umut dolu bir insanım ama son 2 kış benim umutlarımı söndürdü.Bu kış hakkında Eylül hatta Ekimden önce tahmin yapmak zor.Bu kış şuan için kapalı kutu

• CFS de Ekim İçin 2 sistem vermiş -5 ler girmiş :D
    Kasımın başı ve Sonu olmak üzere 2 sistem var sondaki daha güzel -7 ler var :)
    Aralıkta 2 sistem var biri kısa diğeri çok uzun süreli ve yer yer -6 lar girmiş :) Yılbaşı Karlı Görnüyor :)
    Ocakta 2 sistem var biri çok küçük -5 ler girmiş ve çok kısa Ocak sonu sistemi güzel 4 günlük ve -9 lar girmiş :)
    Şubatta 5 sistem var :D ama 3 ü fos :D -1 , -1 , -3 diğer sistemler güzel Şubat Efsanesi olabilir -8 , -10 :D
    Martta 6 sistem var 6 sıda Ortalama :D
    Nisanda bile 3 sistem var 24 Nisan harika :D :D

Şuan Çok İyi Bir Kış olduğu söylenemez Efsane Olduğuda söylenemez ama 2014 ve 2013 ten çok daha iyi bir erken başlayıp geç aralıklarla gitmesi ve bazı patlamaları 2008 kışına benzetmiş :) :)