Kışın kalan kısmı hakkında genel bilgi (2014)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Semih abi kışı bitirmiştin hatta jaleden üzgünüm şarkisi size gelsin demiştin bir keresinde :D:D o geldi aklıma.. dinleyin üzgunumm
    [youtube]x-2TxajRYvE[/youtube]

Bu kıştan umutsuz kim ise kim olduğu önemli değil, güler geçerim.
    -SİSTEMCİ

Sibiryasız kışa kış demem azor balsa Sibirya duble kaymaktır.
    -SİSTEMCİ

*FOREVER SİSTEMCİ*

• Snowturk nerden hatirladin onu.2 sene oncemi ne paylasmistim.kis bitmisti ozaman.iyi nostalji oldu :)

Son durum ; yakin vadede bisey yok.ocak ayi sonuna kadar bana gore istanbul da kar yok.subat ilk haftasi biseyler belirdi.ama bisey olacak diye algilamayin bi hareketlilik var gibi.daha cok erken.bisey gelirmi gelirse ne olur bende bilmiyorum.onumuzdeki hafta belli eder kendini.ins. 4 subatta gelir gelecegi varsa.

• Ay sonu Şubat başı sistem inecek modeller çoğu senaryolar bunu işaret ediyor öncesi güzel yağmurlar var bu sene kış 3 periyoda ayrıldı amerika avrupa ve biz ben semih in dediği şubatta sıcak tarafta kalma fikrine katılmıyorum Atlantik in batısı ve Pasifik doğusundaki yükselkleretkisini kaybedecek bu durum soğuklar amerikaya hapsetmis durumda amerika daki soğuklar 1 haftaya etkisini kaybeder polar vortexs zayifliyor takip edilmeli azor ayin 26 sondan sonra bizim istediğimiz konuma gelmeye baslar yukaridaki yüksek güçlenerek zamanla ve Rusya üzerinden sogugu indirecek azor un yükselmesi avrupada soğuklar alakali değil yüksekler sogugu sever diye bişey yok bu teori termik yüksekler için geçerli gronland ve Sibirya yükseği gibi azor ise stropik yüksektir sıcağı sever 10 hpa stratosfer üzerinden bakilirsa da önümüzdeki günlerde semih hocanın dediği olacak aşırı ısınma söz konusu degil gecende yazdım 24 de soğuk sistem yok ama ocağın son günleri bi sistem beklentim var Romanya Ukrayna çıkarlarına -16 lari görürseniz sasirmayin modeller cumadan sonra gösterir kanatindeyim bence cuma akşamına kadar modellerle uğraşmayin derim bakmak isteyen bakar

Einmal editiert, zuletzt von ahmet ihsan ()

• Snowturk nerden hatirladin onu.2 sene oncemi ne paylasmistim.kis bitmisti ozaman.iyi nostalji oldu :)

Son durum ; yakin vadede bisey yok.ocak ayi sonuna kadar bana gore istanbul da kar yok.subat ilk haftasi biseyler belirdi.ama bisey olacak diye algilamayin bi hareketlilik var gibi.daha cok erken.bisey gelirmi gelirse ne olur bende bilmiyorum.onumuzdeki hafta belli eder kendini.ins. 4 subatta gelir gelecegi varsa.

.
    Selam Efsane Semih , merak ettiğim bir husus var şu meşhur 87 4-14 Mart efsanesi , (benimde bazı karelerini dün gibi hatırladığım :) ) den önce o sene ocak ve şubat ayları nasıl geçmişti !!! ? Sen arşivlerden bilirsin diye düşündün.. Ne bilim öyle bir merak ettim bir anda işte !!! Eğer mümkünse bunu detaylandırabilirsen sevinirim... :)

• .
    Selam Efsane Semih , merak ettiğim bir husus var şu meşhur 87 4-14 Mart efsanesi , (benimde bazı karelerini dün gibi hatırladığım :) ) den önce o sene ocak ve şubat ayları nasıl geçmişti !!! ? Sen arşivlerden bilirsin diye düşündün.. Ne bilim öyle bir merak ettim bir anda işte !!! Eğer mümkünse bunu detaylandırabilirsen sevinirim... :)

nerde yaşıyorsunuz ne sistemi hava oldu 30 derece ne sistemi gelecek dahaa

• Merhaba Arkadaşlar,
    20 Ocağı bekleyelim birçok şey netleşmeye başlayacak, iklimler uzun yıllar ortalamalarına göre değerlendirilir. Rusya'nın batısını hiç bu kadar mevsimine göre sıcak hatırlayan var mı son yıllarda? Sibirya mutlaka harekete geçecektir ve Azor da kendini kuzeye doğru yükseltecektir. Zaten bu dediklerimiz gerçekleşmediği taktirde olağandışı bir kış bölgemiz adına kayıtlara geçmiş bulunacaktır ki ona yapacak bir şey yok rekor deriz otururuz aşağıya :) Aşağıdaki verileri incelerseniz 1955 1970 1977 2001 ve 2007 kışları gibi bir kış da geçiriyor olabiliriz bunu kış sona erdiğinde değerlendireceğiz. Ama aynı tabloda göreceksiniz Aralık 2002 kısmen mevsim normallerinin altında gerçekleşmişken aynı bu sene gibi Ocak 2003 7,8 C ortalama ile mevsim normallerinin üzerinde Şubat ise 2,7 C ile mevsim normallerinin altında gerçekleşmiş. İstatistikler hem hiç bir şeyi hem de bir çok şeyi anlatırlar.
    Bu süreçte bizler takibimizi sürdüreceğiz ve en ufak bir ışık dahi görsek elbette paylaşacağız.
    Sevgiler,

• nerde yaşıyorsunuz ne sistemi hava oldu 30 derece ne sistemi gelecek dahaa

Karliy sen ne içtin adam 87 kışının ocak ve şubat aylarını soruyo sen diyon bu sene sistem yok diyosun :D

• Zitat von cografyaci34 pid='83950' dateline='1389813251'

Bana kimse demesin bu ileri tarih diye ben böle modelleri görerek kendimi teselli ediyorum :) evet ark.lar cfs nin 774.saatindeki modelini gördünüz mü :D o nedir ole ya :D

el işaretiyle inanmayın yapmış morluğa iyi bakın [font=Verdana, Arial, sans-serif]:hfyeni (2):[/font]

• Zitat von Gray Cities pid='83956' dateline='1389813512'

el işaretiyle inanmayın yapmış morluğa iyi bakın [font=Verdana, Arial, sans-serif]:hfyeni (2):[/font]

Geliyorum like layın :D facedeki like işareti olmyş :D

• Diyagramlardan acin newyorka bakin.ocagi neden kapattigimi anlayin.adamlar aysonuna kadar soguklari parsellemis.ben o soguklarin subat basindada devam edecegini dusunuyorum.illaki sistem gelecek soguma olacak ne derece olur onu bilmiyorum.belki yukaridaki gibi -20 falan girer belkide -5 girer.modelleri takip ederek gorucez.patternin degismesini beklemekten baska yapacagimiz bisey yok.bu isler boylu dongu meselesi.bi yere yapistimi kolay kolay birakmiyor.suan amerikaya yapisti.dongu ne kadar erken degisirse okadar iyi.subatin basinda degismesi icin dua edicez ki devaminda subat bitmeden bir sistem daha sigdiralim diye.henuz bu dongunun degistigi yonunde bir isik yok.o yuzden ben subat 10 civari dedim.belki 5 subat olur belkide 15 subat.bende cok uzuluyorum.aylarca bekle kar kis icin yine bahar ciksin karsina.disarida resmen bahar havasi var.

• Zitat von Murat pid='83906' dateline='1389791064'

.

Baktim ama unuttum.boyle degildi ama emin ol.2 -3 sistem gelmisti.ama cokta iyi sistemler degildi..yarin bakarim.

• bu halıyle gelırse ne olur?
    1.ıstanbulda okullar 1 hafta tatıl olur
    2.e5 dahıl butun yollar kapanır
    3.hava forum mesaj rekoru kırar xd
    pekı ya hıc sıstem gelmezse ne olur.
    1.ıstanbul son 3o yılın en kurak kısını yasamıs olur
    2.yaz mevsımınde susuzluk ve hastalık cıddı derecede boy gosterır.
    3.hava forumda 5o dreceyı gorurmuyuz dıye yorum yapılır..xdd

• Zitat von Efsane-Semih pid='83895' dateline='1389781019'

Snowturk nerden hatirladin onu.2 sene oncemi ne paylasmistim.kis bitmisti ozaman.iyi nostalji oldu :)

2 kere yazmıştın :) aklımda kalmıştı zaten şarkının ismi ve o yazı.. mart ayındaydık şimdi buldum yazıyı hala duruyor vay be :D

Bu kıştan umutsuz kim ise kim olduğu önemli değil, güler geçerim.
    -SİSTEMCİ

Sibiryasız kışa kış demem azor balsa Sibirya duble kaymaktır.
    -SİSTEMCİ

*FOREVER SİSTEMCİ*

Einmal editiert, zuletzt von snowturk ()