13 Mart'ta Polar Atak

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Antalya Konya arası Rakım 1000-1200 Toroslar ne olur? Torosların güney yamacındayım.

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

• diyagramlardaki şu görüntü zaten bozulmamıştı sistemin geleceğini ısrarla söylüyordu sonunda modellerede yansıdı çok şükür:) istanbul için 30 40 cm. kar kesindir artık allah ın izniyle :)

Umut iyi birşeydir belkide en iyisi.Ve iyi şeyler asla Ölmez!.

• 30-40 biraz abarti oldu sanki belki yûksekler için olabilir ama o da zor sonuçta mart ayindayiz -2 derecede bile kar erinmeye devam ediyor bu ayda..

• 30-40 biraz abarti oldu sanki belki yûksekler için olabilir ama o da zor sonuçta mart ayindayiz -2 derecede bile kar erinmeye devam ediyor bu ayda..

yerde kalacagı konusunda benımde suphelerım var kalmazda tahmınımce yagsında kalmasın :D

• 980mb'lik siklon tepemizden geçseydi 20-40cm değil metreleri konuşuyorduk şimdi. Modern 1987 gelir, o siklon'un çekeceği soğuklar -15'i bulurdu. Ama nerde bizde o şans...

• 980mb'lik siklon tepemizden geçseydi 20-40cm değil metreleri konuşuyorduk şimdi. Modern 1987 gelir, o siklon'un çekeceği soğuklar -15'i bulurdu. Ama nerde bizde o şans...

bunada şükür ben bıraz daha şanslıyım yaklasık 250 m.rakımda oturdugum ıcın sistem in şu haliyle 35 40 ı zorlar çamlıca :D

• Modellere ancak şuan bakabildim. Allah'ın izniyle bu şekilde gelirse 7 Ocaktan çok daha etkili olduğu ortadadır. 2004 olma ihtimali bile var bu atak güçlenirse... Allah Teâlâ bizleri umduğumuz gibi karşılasın. Amin.

• Öyle birşey yok. Öğle modeli 18z'deki teorileri baz alarak, 120 saat'ten sonraki çözünürlüğe dünkü 18z verilerini ekleyerek çalıştırılacaktır. Modelin perturbationları(tedirginlikleri)192 saat'ten sonra dahada artacak ve olası sıcak teorileri kuvvetlendirecek.

Özetle berbat bir öğle modeli bizi bekliyor. Ama akşam modeli, 17 Mart için soğuk bir tedirginlik üretecektir. Çünkü saf bir 0z'nin üstüne olası soğuk teorileri 12z'de aktarmayı deneyecek Gfs.

Gece modelleri kötü diyenlere tekrar hatırlatıyorum, 18z ilk 120 saat'ten sonra kademe kademe 06'z nin teorilerini ufakça revize ederek çalıştırılır. Yani öğle modelindeki tedirginlikler neyse hemen hemen aynı tedirginlik teorilerini 18z'de de görürüz. Geçen 4 gün önce konya-sinop hattı'nin doğusu diyordum, şimdi uşak kastamonu hattı'nin doğusu bu sistemde ciddi mart Kar'ı alacaktir diyorum. Yani 1, 1.5 günlük kar olabilir. Ama istanbul için ancak ve ancak 3-5 saat havada kar dışında merkezde örtü beklemiyorum. Yükseklerde 5-8 cm örtü oluşabilir.

Gelecek 17-19 mart sistemi tekrar edecek olursak en çok uşak kastamonu hattı'nin doğusunu etkileyecek ve mart kar'ını son kez görecek alan bu hattın doğusu olacaktır.

İstanbul için 87 yada benzeri bir durum söz konusu bile değildir. Sadece 3-6 saatlik kar görülebilir.

• Modellere ancak şuan bakabildim. Allah'ın izniyle bu şekilde gelirse 7 Ocaktan çok daha etkili olduğu ortadadır. 2004 olma ihtimali bile var bu atak güçlenirse... Allah Teâlâ bizleri umduğumuz gibi karşılasın. Amin.

Amin inşallah gelir

• Dün gösterilen soğuk şimdi fazla yok GFS'de.

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein