Genel Tartışma & Yorum Sayfası - 1 (Kilitli)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bugün İzmir'e çok fena yağmur yağdı barajlar için iyi ama bazı yeller de sel olmuş hatta sabah deniz suyu 75 cm yükselmiş !
    http://video.cnnturk.com/2013/…e-yagmur-hayati-felc-etti
    Buda fotoğraflar:
    http://wowturkey.com/tr601/gzl…edbab9a87a93186e50e_k.jpg

http://wowturkey.com/tr601/gzl…3c888b0d3b88e352859_k.jpg

http://wowturkey.com/tr601/gzl35_rad1BAEE.jpg
    http://wowturkey.com/tr601/gzl…7abb7bba8f8e84d6042_k.jpg

http://wowturkey.com/tr601/gzl…8b13979244957b79a7d_k.jpg

http://wowturkey.com/tr601/gzl…b6be2d9bd905ab5c10a_k.jpg

En ufak yağmurda bile sel oluyor bir ilin AKS sini su basıyor o arabaları uygun bir yere çekemediler mi acaba ? İzmir bu gidişle hayatta expoyu kazanamaz idareciler Paris'e kadar gidip boşuna masraf yapmasalar bari

Einmal editiert, zuletzt von Onur_35 ()

• Kıymetli dostlar bu Sinoptik görünüm Gfs 90. saate ait 12 utc çıktısıdır. Kuzey Yarım küreye hakim olan Basınç ve yağış örüntüsü bu şekildedir. Modele baktığımız vakit açık bir şekilde görünüyorki kutup rüzgârlarının okyanusun batı kıyısına soğuk taşımasının önü kesilmiş. Azor Yüksek basıncı dinamik bir şekilde havayı ağırlaştırmış ve gidip termistatik kutup yükseğiyle kovalent bir hava bağdaştırması yapmış. Bu durumdada kutup girdabı doğuya sapmış. Ta kutup noktasından kopan ve kuzey buz denizinde oluşan gezici bir polarik siklon Ukraynaya kadar sünmüş. Bunun biraz daha güneye inebilmesinin tek yolu mısır ve kızıldenizden hızla yukarı çıkacak kuvvetli toz konsantrasyonuyla oluşacak sıcak karakterli bir alçak basınç. Bunu Sahra Çölü italya-sicilya-adriyatik-korsika arasında her sene yapıyor.

Sevgili dostlarım bu alçak basınçların bu kadar zor oluşmasının tek sebebi arapların son yıllarda hız kazanan gökdelen dikme trafiğidir. Geçenlerde Dubaideki gök delenleri gördüm 600 metrenin üstünde 20 küsür gökdelen var. İnanın alçak bulutların tabanları binalara çöküyor. 891 lik burj dubaiyi hiç saymıyorum. Bunlar neye sebep oluyor? yer seviyesinde yer değiştirmek isteyen havanın (Türkçesi Rüzgarın) yön ve doğrultu değiştirmesine neden oluyor. Bu sefer Doğu Akdenizle Hint okyanusu arasında oluşacak kovalent oluşumların önü kesiliyor. Bakınız İtalya- sahra arasına bakınız Türkiye Arabistan arasına. Tozun alçak basınç oluşumundaki yeri ve daha doğrusu eğer okyanusta güçlü bir aerosol yoğunluğu yoksa iç denizlerdeki tozun alçak basınç oluşturmadaki yerini ve Cemal Saydam hocanın ne kadar güçlü bir hipotez ürettiğini varın siz düşünün. Sadece Cemal Saydam hoca değil Rusya bilimler akademisi, Çin meteorolojisi bu konunun üstüne gidiyor. Çatır çatır Dünya tarımında iyice söz sahibi olmaya başladılar. Güçlü bir Cbs= Coğrafi Bilgi Sistemi altyapıları var çünkü. Lafla peynir gemisi yürümez arkadaşlarım ya bunların sebeplerini araştıracak hemen bir adım atacağız yada kaçan sistemleri izleyip ah vah edeceğiz. Burdaki çoğu arkadaşımız genç. Onlardan şu an bunları istemek çok aşırı bir talep oluyor. Burdaki genç arkadaşlardan isteğim bu bilinçle yetişmeleri ve fazla vakit kaybetmeden ileride bu işlere kafa yormalarıdır.

2 . el bilgi son derece tehlikelidir. Önce gözlemleyeceksiniz sevgili arkadaşlarım. Orijinal kaynaklardan araştırmakta şart, çünkü bazı siyasal sebeplerden ötürü bazı kaynaklar çevirileri saptırabiliyor. Çevremizi hergün her yıl gözlemliyoruz. Her geçen sene 1 önceki yılı aratmakta. Bunun sebepleri ne? önce buna kafa yoracağız. Yoksa model yorumlamak çok kolay. Ben yukarıdaki gibi yada ekim sonlarında söylediğim gibi yuvarlak cümleler kurarım tarihleri tehir ederim güya bilmiş olurum ama bu değil. Ben biliyorumki aslında başarımın sebebi yuvarlak cümle kurmaktır. ben kendimi bu yönüyle başarılı saymıyorum sadece kaçak dövüş yaptığımın ve aslında benim bilip bilmememin doğaya zerre faydası olmadığının bilincindeyim. Tek umudum Güneyimizde İsrail gibi bir devletin olması, son derece güçlü Cbs verilerinin olması ve Oraya inecek yağışlı havaların Türkiyeden geçecek olması. Bu seferde şundan korkuyorum yüksek basınç alanlarının Türkiyenin üstünü kaplaması ve çok lokal bir alanda doğu akdeniz ve güneyinin yağış alması ihtimali var. Necef çölünde yapılan tarımın haddi hesabı yok. Adamlar düşünüyor gözlemliyor dostlarım. Bizimde en az onlar kadar bilinçle gözlemlememiz şart. Güçlü Cbs, güçlü doğa bilimleri ve Türkiyede Bilimin gelişmesi Biz Havadelileri için olmazsa olmaz zorunluluk. Yoksa Gfsin karmaşa teorilerinde varsaydığı oluşumları izler son anda kaçışlarını son derece esef bir biçimde ah vah çekerek izleriz.

• Kıymetli dostlar bu Sinoptik görünüm Gfs 90. saate ait 12 utc çıktısıdır. Kuzey Yarım küreye hakim olan Basınç ve yağış örüntüsü bu şekildedir. Modele baktığımız vakit açık bir şekilde görünüyorki kutup rüzgârlarının okyanusun batı kıyısına soğuk taşımasının önü kesilmiş. Azor Yüksek basıncı dinamik bir şekilde havayı ağırlaştırmış ve gidip termistatik kutup yükseğiyle kovalent bir hava bağdaştırması yapmış. Bu durumdada kutup girdabı doğuya sapmış. Ta kutup noktasından kopan ve kuzey buz denizinde oluşan gezici bir polarik siklon Ukraynaya kadar sünmüş. Bunun biraz daha güneye inebilmesinin tek yolu mısır ve kızıldenizden hızla yukarı çıkacak kuvvetli toz konsantrasyonuyla oluşacak sıcak karakterli bir alçak basınç. Bunu Sahra Çölü italya-sicilya-adriyatik-korsika arasında her sene yapıyor.

Sevgili dostlarım bu alçak basınçların bu kadar zor oluşmasının tek sebebi arapların son yıllarda hız kazanan gökdelen dikme trafiğidir. Geçenlerde Dubaideki gök delenleri gördüm 600 metrenin üstünde 20 küsür gökdelen var. İnanın alçak bulutların tabanları binalara çöküyor. 891 lik burj dubaiyi hiç saymıyorum. Bunlar neye sebep oluyor? yer seviyesinde yer değiştirmek isteyen havanın (Türkçesi Rüzgarın) yön ve doğrultu değiştirmesine neden oluyor. Bu sefer Doğu Akdenizle Hint okyanusu arasında oluşacak kovalent oluşumların önü kesiliyor. Bakınız İtalya- sahra arasına bakınız Türkiye Arabistan arasına. Tozun alçak basınç oluşumundaki yeri ve daha doğrusu eğer okyanusta güçlü bir aerosol yoğunluğu yoksa iç denizlerdeki tozun alçak basınç oluşturmadaki yerini ve Cemal Saydam hocanın ne kadar güçlü bir hipotez ürettiğini varın siz düşünün. Sadece Cemal Saydam hoca değil Rusya bilimler akademisi, Çin meteorolojisi bu konunun üstüne gidiyor. Çatır çatır Dünya tarımında iyice söz sahibi olmaya başladılar. Güçlü bir Cbs= Coğrafi Bilgi Sistemi altyapıları var çünkü. Lafla peynir gemisi yürümez arkadaşlarım ya bunların sebeplerini araştıracak hemen bir adım atacağız yada kaçan sistemleri izleyip ah vah edeceğiz. Burdaki çoğu arkadaşımız genç. Onlardan şu an bunları istemek çok aşırı bir talep oluyor. Burdaki genç arkadaşlardan isteğim bu bilinçle yetişmeleri ve fazla vakit kaybetmeden ileride bu işlere kafa yormalarıdır.

2 . el bilgi son derece tehlikelidir. Önce gözlemleyeceksiniz sevgili arkadaşlarım. Orijinal kaynaklardan araştırmakta şart, çünkü bazı siyasal sebeplerden ötürü bazı kaynaklar çevirileri saptırabiliyor. Çevremizi hergün her yıl gözlemliyoruz. Her geçen sene 1 önceki yılı aratmakta. Bunun sebepleri ne? önce buna kafa yoracağız. Yoksa model yorumlamak çok kolay. Ben yukarıdaki gibi yada ekim sonlarında söylediğim gibi yuvarlak cümleler kurarım tarihleri tehir ederim güya bilmiş olurum ama bu değil. Ben biliyorumki aslında başarımın sebebi yuvarlak cümle kurmaktır. ben kendimi bu yönüyle başarılı saymıyorum sadece kaçak dövüş yaptığımın ve aslında benim bilip bilmememin doğaya zerre faydası olmadığının bilincindeyim. Tek umudum Güneyimizde İsrail gibi bir devletin olması, son derece güçlü Cbs verilerinin olması ve Oraya inecek yağışlı havaların Türkiyeden geçecek olması. Bu seferde şundan korkuyorum yüksek basınç alanlarının Türkiyenin üstünü kaplaması ve çok lokal bir alanda doğu akdeniz ve güneyinin yağış alması ihtimali var. Necef çölünde yapılan tarımın haddi hesabı yok. Adamlar düşünüyor gözlemliyor dostlarım. Bizimde en az onlar kadar bilinçle gözlemlememiz şart. Güçlü Cbs, güçlü doğa bilimleri ve Türkiyede Bilimin gelişmesi Biz Havadelileri için olmazsa olmaz zorunluluk. Yoksa Gfsin karmaşa teorilerinde varsaydığı oluşumları izler son anda kaçışlarını son derece esef bir biçimde ah vah çekerek izleriz.

Bu arapları haraplatacaksın abi.

• Görmüş olduğunuz gibi kutup rüzgârları hâlâ etkin ve okyanusların batı kıyılarına soğuğu taşıyor. Yani Doğu Amerika, kuzeydoğu amerikaya falan.Tabiki kutup rüzgârları dünya döndükçe etkisini sürdürecek ama jet streamlar bunların etkileyeceği çanağı belli edecek. Yani soğuklar bu gittiği doğrultuda High pressurele karşılaşıp saat yönünde tekrar kuzeye çıkıp dönerek saat 1-2-3-4 yönünde güneye inmeye çalışacak.Bunlarda kolay şeyler değil. Astronomik hesaplamalara göre başlangıç zamanından itibaren en az 3 hafta sürüyormuş. Yani ne zaman başladıysa o tarihten itibaren 3 hafta tutun. Saat 1 yönüne kıvrıldıktan sonra 3 hafta daha tutun gerçek kış o zaman başlayacak ne yazıkki. Bu da ekim 20 desen aralık 1-2 ye denk gelir. Yüksek basınç tabiki 42 gün durmayacak ama soğukların ısrarla bizi etkilemeye başlaması aralık 3-4'ü bulabilir. Zaten Accuweather kaynaklarından aldığım bilgiye göre onlarda böyle bir durum bekliyor.

Değerli dostlar bu tahmini 28 ekimde yapmıştım. Tuttu demek için değil genç dostlarımızı astronomiye ve tüm doğa bilimlerine özendirmek için paylaşıyorum. Astronomik teoriler ve yöntemler gerçeğe en yakın olasılıklardır dostlarım. Bu yolu kavrayan adam mevsimlik tahmininide %90 başarıyla tutturur sistemleride aynı oranla çözer. Dün bir arkadaşımız abi ben İtüde okumak istiyorum nasıldır sence? diye özel mesajla sordu ona İtünün genel yapısınıanlattım ama ne yazıkki İtü Türkiyede olduğu için çıkan kolay iş bulamıyor dedim. Okurken Erasmusla Münih teknikal Universiteye git orada iş bul, Türkiyeye dönme ama Türkiye için araştırmalarını orada yap devamlı faydan olsun dedim. Münih Teknik Üniversitesi doğa bilimleri alanında avrupanın en iyi 3 üniversitesinden biri. Hatta Doğa bilimlerinde 1. sırada. Tüm alanlarda Oxford ve Cambridgten sonra avrupnın en iyi 3. üniversitesi. İngilterenin sınıfçı toplum yapısından dolayı en iyi seçenek almanlar olur. Oxford ve Cambridgen tek özelliği tüm avrupanın en eski üniversiteleri olmaları. Gelenekçilik dışında pek numaraları yok ama biliyorsunuz dünyada ingiliz milletler topluluğu diye bir icat var bünyesinde hindistandan tut 40 ı aşkın bağımsız resmi, toplam 56 ülke yada özerkik eküri devlet var. Bunların 39 u bağımsız 17 si bağımlı. Her sene bunlara oy kullandırırlar, Oxford genelde 1. çıkar. Her neyse doğa ve uzay bilimlerine ilgi duyan arkadaşlarım astronomik derslerden çalışmaya şimdiden başlasın. Ben 3 ay çalıştım başarıyı görüyorsunuz.

Einmal editiert, zuletzt von KARYAGISIST ()

• 3 Aralık İstanbul kar Allah'ın izniyle bu iş BİTMİŞTİR.

Bu kıştan umutsuz kim ise kim olduğu önemli değil, güler geçerim.
    -SİSTEMCİ

Sibiryasız kışa kış demem azor balsa Sibirya duble kaymaktır.
    -SİSTEMCİ

*FOREVER SİSTEMCİ*

• Gfs 4 güncelleme önce verdiği basınç örüntüsünü dahi 4 güncelleme sonra değiştirebiliyor. Üstelik ilk 90 saatte yapabiliyor bunu. Bunların bazı sebepleri var. İlk sebebi atlantikte bozulan su döngüsü. Atlantik tekliyor sürekli. Labrador ve Gulf Streamin döngüsü bozuldu. Yine bir döngüleri var ama tahmin edilemeyen yüzey akışları ve ilginç dolambaçlı okyanus sırt yolları izlemeye başladılar. Bu da Ao ve Nao da ölçülen sıcaklıkların enlemsel farklılıklarına neden oluyor. Dolayısıyla ileri vade Ao Naoyu tam olarak öngöremiyoruz. Acaba diyorsun kuzeyde 3 gün sonra okyanus 0.2 C derece soğuyacak diyorsun aşağıdakide Güney atlantikte 0.3 derece ısınacak diyorsun 0.1 derecelik negatif fark diyorsun birde bakıyorsun Labrador akıntısı bir güçleniyor tüm negatiflik kaçıyor pozitif oğlu pozitif oluyor.

Kuzey Buz Denizine bakıyorsun gezici alçak basınç hava sirkülasyonunu sağlamak için daimi bir iktidara sahip fakat bizim Türkiye üzerinde ilginç bir ağır hava var. Karadenizin tabanında zehirli gazların olduğunu biliyoruz. Bunu Celal Şengör Hocam dediydi. Bu zehirli gazlar akıntı bir anda terse dönerse tüm kıyı karadeniz ve marmara kıyı illerinde yaşamı sonlandırabilecek ölçüde zehirli bir gaz. Bu gazlar denizin dibinde duruyor lakin Kocaelinde ve çevre illerdeki petro-kimya türevi zararlı atıkların Denizin havasını ağırlaştırdığınıda biliyoruz. Ağır hava çökmeye meyillidir ve ağır hava yavaş hareket eder. Ağır hava yükselemezde çünkü özağırlığı ağırdır. Bu sefer Dünyanın 1 saateki dönüş hızı olan 1670 km lik bir momentumla ağır hava yatay yönde savrulur. Yatay yönde savrulur ve yüksek basınç alanlarında yatay yönlü hava hareketleri egemen olur.

Şimdi nereye gelecem? atlantik okyanusunun sırtlarında zehirli okyanus altı sıradağ gaz sistemlerinin olduğunu biliyoruz. Biliyorsunuz Dinamik yüksek basınç kuşağı 23.27 enlemidir. Azorun ise yeri 30-32 derece enlemi arasıdır. Azorun oluştuğu yerde elbette yüksek basınç oluşması beklenebilir ancak bu kadar kuvvetli olmasını sağlayan unsur okyanusların altındaki zehirli gazlardır. Hiçbir dönence kuşağı yüksek basıncı 1024 mbı geçemezken azorun sık sık 1040 ve üstü değerler alması tesadüf değildir. Ilıman kuşakta fazla soğuk hava olmadığı için dolayısıyla yeterince ağır hava olmadığı için bir antisiklonun 1048 li değerler alması hayli ilginçtir. Benim korkum gelecekte karadenizde mini çaplı azor oluşturursa ki biliyorsunuz doğu karadeniz yüksek basıncı var kış aylarında. Eğer bu kuvvetlenirse bize kuzeyden nasıl sistem inecek kara kara düşünüyorum. Çünkü doğu karadeniz yüksek basıncı yatay yönlü yayılırsa tüm marmaradan itibaren bizim üstümüze set çeker. Doğu Akdeniz alçak basıncıda gerekli iktidarda olmasa soğuk ve yağışlı havaları geçtim yağışlı havalar nasıl gelecek onu düşünüyorum? Belki Ege kıyıları ve Batı akdeniz güneybatı yönlü rüzgarlarla yağış alabilir ama Türkiyenin geri kalanı için çok ciddi bir tehlike. Benim önerim acilen Karadenizin gidişatı incelenmelidir. Modelleri falan geçtim hayatımız tehlikede yaw. Son 10 senede 2004 hariç ve lokal olarak Zonguldak ve civarına yarayan kıytırık 2012 hariç (ki neden kıytırık dedim çünkü ocağın bilmem kaçında kış gelmişti şubatında ilk 2 haftası etkili olduğu 2 hafta ara verdi birde martın ilk yarısında 3-4 gün etkili oldu.) adam gibi kış yaşanmamış yaw. Yağışlar Karadeniz bölgesinde sürekli azalmış. Bu durum yavaş yavaş ülkenin hemen hemen her yerinde zuhur edecek. Şimdi modellere yanıyoruzya o zaman canımızın derdine düşeceğiz. Perşembenin gelişi çarşambadan belli ☺

• Karadeniz' in yagislarini tam bilmiyorum ama Samsun' un yagisi özellikle yaz yagisi inanilmaz derecede artti son yillarda. 2007 yilindan beri Samsun da her yaz birkaç defa sel oluyor bence asil arastirilmasi gereken bu zira eskiden bu kadar yagmur yagmazdi yazin. Dogu Karadeniz sorununa gelince oradaki tek sorun sadece yazin orada olugudm için yagislarin biraz geç kalmasi. Yaz yagislarinda bir düsüs yok ama gecike mvr zamanindan geç yagdigi için findik ve çaylar haslanma yani kuruma tehlikesi yasiyor.

Einmal editiert, zuletzt von Gréy ()

• Mehmetim yıllık yağışlarda karadenizde azalma var. Yoksa 3 ayda yağacak yağış 1 günde düşüp 4 ay kurak gidiyorsa bunun faydalı ne tarafı var? Üstüste tekrarlayan seller aslında orta vadeli gelecek için bir kuraklık alametidir. Selle 1-2 yılı kurtarırsın 10 yıl sonra kuraklığa itebilir. Çünkü sel tuzlu suyu taşıyor. Tuzlu suyun geçtiği yerde buharlaşma artıyor. Bu sefer o yağan yağışın gram faydası olmuyor toprağa. Üstelik toprağın üst kısmındaki humusu sürüklediği için son derece bereketsiz bir toprak kalıyor geriye. O toprakta 1-2 yıl ürün verip 5 yıl yatışa geçiyor. Tarımsal açıdanda büyük tehdit.

• Romanyanın Caracal kentinden bir görüntü. Gri gocuklu arkadaşım Gumita Roz çekip göndermiş. 10-15 cm karda tepiniyorlarmış. Millette ne şans var yaw.

• Mehmetim yıllık yağışlarda karadenizde azalma var. Yoksa 3 ayda yağacak yağış 1 günde düşüp 4 ay kurak gidiyorsa bunun faydalı ne tarafı var? Üstüste tekrarlayan seller aslında orta vadeli gelecek için bir kuraklık alametidir. Selle 1-2 yılı kurtarırsın 10 yıl sonra kuraklığa itebilir. Çünkü sel tuzlu suyu taşıyor. Tuzlu suyun geçtiği yerde buharlaşma artıyor. Bu sefer o yağan yağışın gram faydası olmuyor toprağa. Üstelik toprağın üst kısmındaki humusu sürüklediği için son derece bereketsiz bir toprak kalıyor geriye. O toprakta 1-2 yıl ürün verip 5 yıl yatışa geçiyor. Tarımsal açıdanda büyük tehdit.

Abi sel derken derelerin tasmzsi anlaminda yoksa tam sel olayini Samsun 2007 de yasadi hayatimda böyle bir oraj,yagmur ne gördüm ne duydum 30 dakikada 86 kg yagdi ama öyle simsek çaktiki 1 saniye bile ara vermeden çakti yollar çöktü asfaltlar patladi,sisti ama selden ölen olnadi yildirim düsen 2 kisi öldü. Neyse...
    Sonraki seller dere tasmalarindan yanlis islahtan falan oldu yani aniden yagdigi için degil. Sakin ama çok yagiyor 5-6 senedir... Bu sene Ramazan Bayraminda 200 kg yagdi ama saganak seklinde yagdigi için alçak kesimlerde su baskinlari disinde bir sey olmadi. Yaz yagmurlari bu denli artarken ki Samsun da bile artik çay uetistirilmeye baslandi o denli artti kis yagislarinda büyük düsüs var bunun sebebi lodoslu havalar ve bahsettihin dogu karadeniz yb si.

• Adamların şehir planlamasına bak insanın içi açılıyor evlere bakınca. Bu sokaklarda kar yağışıda, kar yağışının altında romantik gezide bir başka heyecan bir başka huzur verir insana. Biz Türkiyeyi çok hoyratça kullandık ve tükettik ne yazıkki Oğuzum.

• Adamların şehir planlamasına bak insanın içi açılıyor evlere bakınca. Bu sokaklarda kar yağışıda, kar yağışının altında romantik gezide bir başka heyecan bir başka huzur verir insana. Biz Türkiyeyi çok hoyratça kullandık ve tükettik ne yazıkki Oğuzum.

Düzenl kentleşme var.Biz de nereyi görüdüysen dik binayı.