Kasım sonu beklediğim sistem...

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Evet arkadaşlar AO endeksindeki seyre bakılırsa 23 kasım ile aralık başına kadar olan dönemde gelebilecek bir sistemi düşünebiliriz. AO endeksi şuan kuvvetli pozitiften nötre sert bir düşüş yaşayacak ve yaşamaya başladı bile. 15 Kasım civarı AO nötr ve -1 arası bir yere düşecek. Bize etkisi ayın 25'i ve sonrası için olabilir. Aşağıda AO'nun son durumu ve seyir tahmini var.

AO son durumu...

AO'nun seyir tahmini

Görüldüğü gibi AO düşüşe geçti. Şahsen buradan yola çıkarak kasımın son haftası bir sistem gelebileceğini düşünüyorum. Henüz GFS'ye düşmedi. Fakat GFS saçmalıyor :D Avrupa'ya Azor'u çıkarıyor fakat soğukları bize indirmiyor :D Yakında düzelirler umarım :D Neyse, her ne kadar CFS'nin tahminlerine de güvenmesem de 6 farklı senaryosunun 6'sında da bu sistemi göstermiş. Aralarında uçuk kaçık modeller de var. Onların gelme ihtimali düşük. Fakat yine de İstanbul'a 850hpa'da -3'lerin giriş yapabileceğini düşünüyorum. Kıyılarda kar beklentim asla yoktur. Diyagramlar da bunu biraz göstermiş...

CFS senaryoları ise aşağıdaki gibi..

1. senaryo

2. senaryo

3. senaryo

4. senaryo

5. senaryo

6. senaryo

Bana en mantıklı gelen senaryolar 4. ve 6. senaryolar. Fakat 2. senaryonun da gerçekleşme ihtimalinin de olduğunu söylemek isterim :D

SAĞLICAKLA KALIN...

• Sadece gelebilecek sistemlerin model üstünde göstermek için paylaştım CFS senaryolarını. CFS biraz tutarsız. Hatta baya tutarsız :D Fakat önemli olan AO'nun sinyali. Aslında endeks kasım sonu için bu yönde umut verirken aralık başı için kuvvetli negatiften dolayı ılık ve yağışlı, ab hakimiyetinde günler vermiş. Yani genel tahminim şudur kasım sonu yine bir kaç gün süren soğuk günler sonra yine ılık ama yağışlı günler olacak. Ve aynı zamanda bence 6. senaryo biraz zor. Çünkü o durumlarda soğuma genelde bulgaristana veya yunanistana oturur ve zar zor trakyaya değer. Tahminim istanbul'a -3 ile 0 derece arası gireceği(850hpa'da) yönünde.[hr]
    Az önce Arif Abi'te sordum ve AO endeksindeki hareketin bizi çok da fazla etkilemeyeceğini ve kuvvetli negatife gidişten dolayı ılık yağışlı havaların Kasım sonunda etkili olabileceğini söylerdi. Ama tam tersi de olabilir dedi. Uzak vade olduğu için tahmin yapmadı pek :( Tahmin elimde patladı :( Dereyi görmeden paçaları sıvamışım :( artık CFS'nin sallama tahminlerine kaldık :( belki tutar tahminleri :D neyse özür dilerim. Tahminler uçtu. Biraz heyecanlandırdım galiba :( Herşey Allah'tan elbet bunda da bir hayır vardır. Belki de sistem gelir. Gelirse CFS'ye yıldızlı pekiyi :D

• Boşverin karı falan şu barajlara dahada yağış gelsin bol bol lodos gelsin zaten aralığın ortasına doğru lodosun arkadası kar dediği şey olucak gibi

Sadece bir Kardelisi ve Hava tahmincisi ...

• Aslında sistemon hala gelebilme ihtimalinin olduğunu düşünüyorum. Arif Abi de kesin konuşmadı zaten. Hatta tahmin bile yapmadı sadece yazısını ben biraz kötüye yormuşum sanırım :D Sadece endekslerle ilgili bir açıklama yaptı onda da endeksin sonundaki negatifi belirtti ve 1-2 gün sapmayla ülkemizi etkiler AO endeksleri dedi. Aslında buradan yola çıkarak AO'nun da etkili negatife 25 kasım gibi düşeceğini düşünürsek o 27 Kasımdan sonra bu bizi etkiliyor. O yüzden 26'sını ve ay sonuna kadar olan süreci sisteme kapayabiliriz. Fakat AO seyir tahmininde de çok kesin şeyler yok. Kuvvetli negatif değil de nötre bile inip orda kalabilir. Ama senaryoların çoğu kuvvetli negatif diyor. İyi düşünürsek ayın 20'si gibi o kuvvetli pozitiften kuvvetli negatife düşüşte belki bir hafif sistem alabiliriz. Yani şuan en mantıklı senaryo 0 veya -2'lerin girdiği senaryo. Arif Abi'nin yazısını tekrar okuduğumda aslında ay sonu için hiç bir ipucu vermediğini ve sadece endeksleri açıklayıp bunlar üzerinden konuştuğunu anladım. Yani resmen anlattığı şeyden yola çıkarak tahmin yapmışım :D Bunu yazdım çünkü hem endekslerle ilgili öğrendiğim bilgilere göre tahminimi güncelledim hem de Arif Abi'nin ay sonu için pek bir ipucu vermediğini ve yalnızca açıklamasını yanlış anladığımı belirttim. Ama bu ay sonu sistem gelecek manasına gelmez. GFS AO'ya göre şekillendirmiş sabah modelini. Sabah güncellemesinde saçma bir şey yok. Ya 20-25 arası biz hafif bir sistem alacağız ya da Batı Avrupa yine kışı yaşayacak. GFS güncellemesine göre 20'si gibi Batı Avrupa'ya akın akın soğuklar akıyor. Negatif AO'nun bir sonucu. Büyük ihtimalle yine Batı Avrupa kışı yaşayacak biz ise uzaklardan seyredeceğiz.
    Sağlıcakla kalın....

• Sen öyle san Bizde Ekim de Kasımda buz gibi geçti. Ocaktan itibaren Avrupa bizden daha fazla kaymağı yemeğeye başladı. Aralığın ortasından itibaren kar yağışlar ve polar ataklar başlar arkası arkasına gelir bence. NOT : Fazla salladım :D

Sadece bir Kardelisi ve Hava tahmincisi ...

• Her nasıl olsada kış kapımıza dayandı.Eninde sonunda kar gelecek ve biz bu sefer karın gelişini günler öncesinden değilde kar anını sizlerle paylaşacağız.
    O yüzden biraz sabır çok güzel bir kış yolda.

• Her nasıl olsada kış kapımıza dayandı.Eninde sonunda kar gelecek ve biz bu sefer karın gelişini günler öncesinden değilde kar anını sizlerle paylaşacağız.
    O yüzden biraz sabır çok güzel bir kış yolda.

Haklısın Hemşerim nasipse bundan ötesi kışş :)...ayrıca şunuda söylemek isterim şuan için 22 27 KASIM sürprizlere açık...bakalım MEVLAM ne eyler....

• Afyon bugün çok soğuk.Yağmur var dağlara kar yağdı mı diye bakıyorum bulutlar dağlardan ayrılmıyor salı dahil olmak üzere hiç güneş görmedim harikaa..:D
    Bakalım duruyor sistem yağış iyi ama Edirne sınır kapısına kar gelebilir gibi:D

• Sistemde çok iyi değişimler var. İşte ECMWF'nin öngörüsü.
    ECMWF güzelim Azor yb'sini ta İngiltere'ye kadar çıkarmış ve bu durumda soğuklar bize akmış.

500hpa

850hpa

Korkmayın. ECMWF'nin verdiği sinoptik görünüme göre o soğukların bize de inme ihtimali yüksek :D

GFS öğlen güncellemesinde ise bu sistem az da olsa görünmüş fakat azor yb'si çok daha geç İngiltere'ye çıkmış. Uzun vadede ECMWF daha güvenilirdir bence. Umalım da sistem değişmeden gelsin :D

GFS 850hpa

SAĞLICAKLA KALIN...

• 20 ksımdan sonra kışa giriyoruz gayet net bir şekilde o zaman diliminden aralığa kadar bir çok yuerde kar yağışı göreceğiz iç anadoluda 3 ila 7 derecelerde doğu anadoluda -4 ile 4 arası güneydoğuda 6 ila 11 arası marmara yine aynısı......iç egede ortalama 5 derece karadeniz 4 ila 12 bu sıcaklıklar 20 kasımdan sonra ölçülecek değerler aralık ayına kadar fazla bir değişiklik görünmüyor aralıkla birlikte 4 derecelik daha düşüş yurdumuzun büyük bir bölümünde kar yağışı olmasına neden olur........ ya batı avrupa soğuk geçecek denildimi herkesin ödü kopuyor evet soğuk olacak ama sadece mevsim normallerinin 1 yada 2 derece altında olacak bu bizi etkilemez 2001 dede öyleydi ama yinede yurdumuz çok güzel kar yağışları aldı..hatırlayan varsa..........2010/2011 vakası yaşanmaz......bu sene genelde dinamik polar kökenli sistemler alacağız jet akımları güçlü olacak çünkü kuzeydoğumuzdaki yüksek basınç kış boyunca çekilmeyecek.bundan dolayı ise aralıkta batı ve güneybatı bölgelerimiz mevsim normalleri üstünde yağış alacak diğer yerler ise mevsim normallerinde ocakta ise en az yağışı doğu karadeniz alacak........

• 20 ksımdan sonra kışa giriyoruz gayet net bir şekilde o zaman diliminden aralığa kadar bir çok yuerde kar yağışı göreceğiz iç anadoluda 3 ila 7 derecelerde doğu anadoluda -4 ile 4 arası güneydoğuda 6 ila 11 arası marmara yine aynısı......iç egede ortalama 5 derece karadeniz 4 ila 12 bu sıcaklıklar 20 kasımdan sonra ölçülecek değerler aralık ayına kadar fazla bir değişiklik görünmüyor aralıkla birlikte 4 derecelik daha düşüş yurdumuzun büyük bir bölümünde kar yağışı olmasına neden olur........ ya batı avrupa soğuk geçecek denildimi herkesin ödü kopuyor evet soğuk olacak ama sadece mevsim normallerinin 1 yada 2 derece altında olacak bu bizi etkilemez 2001 dede öyleydi ama yinede yurdumuz çok güzel kar yağışları aldı..hatırlayan varsa..........2010/2011 vakası yaşanmaz......bu sene genelde dinamik polar kökenli sistemler alacağız jet akımları güçlü olacak çünkü kuzeydoğumuzdaki yüksek basınç kış boyunca çekilmeyecek.bundan dolayı ise aralıkta batı ve güneybatı bölgelerimiz mevsim normalleri üstünde yağış alacak diğer yerler ise mevsim normallerinde ocakta ise en az yağışı doğu karadeniz alacak........

Kesinlikle çok doğru. Size katılıyorum. Bu kış bence 2004 benzeri bir kış olacaktır. Bol polar ataklı, efsane ama ortalama sıcaklıklar normallerde... Şubatın sonunda ibre bize dönecek ve daha etkili kar yağışları ve soğuklar alabileceğiz. Çünkü negatif AO seyrinin o dönemden sonra bozulacağını ve batı avrupaya akan soğukların vanasının kapanacağını belirtiyor mevsimsel tahminler.

• Bence bu kış normal bir kış olacak yani önce lodos sonra kar ama bunun yanında sibiryadan çok etkili 1-2 tane de kar ve soğuk alabiliriz tek fark bu olur

Bu arada batı avrupadaki soğuğun sebebi okyanus akıntılarıydı hatırlarsanız eylül ve ekimde bununla ilgili haberler çıkmıştı...